Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zlínské vysokoškoláky vyučuje kantor, který prodal zkoušku

  • 3
Univerzita Tomáše Bati řeší další aféru. Poté, co ve škole během několika měsíců skončili po svých skandálech ve funkci dva děkani, vyšlo nyní najevo, že škola zaměstnává pedagoga Libora N., který byl pravomocně odsouzen k pokutě za to, že si řekl o úplatek.

Jako první o tom informovala televize Nova.

Bývalý žalobce Nejvyššího státního zastupitelství vyučuje na pobočce Fakulty technologické v Uherském Hradišti předmět Veřejná ekonomika. Pracovníkem školy se stal počátkem září letošního roku. Kromě úplatkářské aféry jeho jméno figuruje i v kauze opisování odborných textů a přisvojování si jejich autorství při následné publikaci.

Jeho nadřízený Lubomír Odehnal o minulosti pedagoga věděl. „Sám nám vše řekl během přijímacího řízení. Za svou chybu byl potrestán a tím byla pro mě věc uzavřená. Libora N. považuji za výtečného pedagoga,“ zastal se kolegy.

Ten se k celé záležitosti nechce vyjadřovat, na svém pedagogickém působení na univerzitě ale údajně nevidí nic špatného. Po propuknutí aféry kolem jeho působení na vysoké škole se za něj postavila i řada studentů.

Vzal úplatek za úspěšné složení zkoušky

Libor N. byl odsouzen za to, že v lednu 2004 požadoval po studentu bratislavské univerzity úplatek za úspěšné složení zkoušky. Policie se o tom dozvěděla na základě telefonického odposlechu, prováděného v souvislosti s vyšetřováním gangu podvodného soudce Jiřího Berky.

Soud později státního zástupce Libora N. potrestal šedesátitisícovou pokutou, kterou odsouzený uhradil. „Trest podle mě splnil účel,“ je přesvědčený Odehnal.

K tomu, aby ho přijal, ho vedl i soucit. „Zželelo se mi ho. Vím také, že se právě soudí o děti a občas chodí do práce zbitý od lidí, co mu nepřejí. Když člověk udělá chybu, měl by dostat druhou šanci. Učí navíc předmět, který s důvodem jeho odsouzení nesouvisí,“ upozornil prorektor, který vyučuje tentýž předmět.

Případem Libora N. se bude zabývat i vedení zlínské univerzity. Podle statutárního zástupce rektora Petra Sáhy jej ale neposoudí v nejbližších dnech.

„Je potřeba nejprve zajistit dostatek informací. Sám jsem se o této záležitosti dozvěděl teprve včera. Pana N. neznám, univerzita už je přeci jen příliš velká instituce na to, abychom se všichni osobně znali,“ přiznal Sáha. Ten v součásti školu řídí, protože rektor Ignác Hoza se zotavuje v lázních po náročné operaci.

Neodejde, pokud o to sám nepožádá

Odchod z univerzity Liborovi N. zřejmě nehrozí, pokud o něj sám nepožádá. Podle Sáhy má se školou uzavřený pracovně právní vztah, který lze ze strany zaměstnavatele vypovědět pouze na základě vážného porušení povinností, což se nestalo, nebo z důvodu snižování stavu pedagogického sboru. „A k tomu se nechystáme,“ oznámil.

Požadovat propuštění trestaného pedagoga nemůže požadovat ani ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. „Pro podobný krok není opora v zákoně. Přijímání zaměstnanců je plně v kompetenci škol,“ konstatovala Helena Müllerová z tiskového odboru ministerstva.

Kromě aféry s úplatkářstvím jméno Libora N. figurovalo i v další kauze. Měl údajně opisovat odborné texty z publikace Podnikání a ekonomická kriminalita v České republice a poté je vydávat za své autorské články v časopise Trestní právo. „Byl s touto záležitostí spojován, jako několik dalších lidí, ale odsouzen nebyl,“ připomněl Odehnal.

Pro zlínskou univerzitu je to třetí aféra během půl roku. Nejdříve byl děkan Fakulty multimediálních komunikací Jaroslav Světlík obviněn z plagiátorství. - čtěte Zlínského děkana usvědčili z plagiátorství, titul mu ale zůstane

Jeho nástupce poté ze špatné personální politiky a porušení pracovní kázně. - čtěte Zlínského děkana odvolali, rektor dal za pravdu studentům

Mohlo by vás zajímat

Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava

V úterý ráno útočník zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Pachatel se před zásahem policie zastřelil.

Demonstrace Milion chvilek

V Praze proběhla 10. prosince demonstrace proti premiérovi z důvodu obnovení stíhání v kauze Čapí hnízdo. Andrej Babiš potvrdil, že rezignovat nehodlá.