Ivan Langer

Ivan Langer | foto: KORZO

Zkrachovalá kampelička dala miliony do golfu

Olomouc - Zkrachovalá I. Družstevní záložna v Ostravě vložila patnáct milionů korun do výstavby golfového areálu blízko Olomouce. Ve firmách spojených s golfem přitom figurovalo i jméno místopředsedy sněmovny Ivana Langera (ODS). Ostravská kampelička se kvůli svým špatným investicím nakonec položila a část vkladů pětadvaceti tisícům klientů teď vrací stát. Celkově přijde pomoc všem zkrachovalým kampeličkám daňové poplatníky na šest miliard korun.

Druhý muž ODS a místopředseda sněmovny Langer loni na sklonku roku sice v parlamentu hlasoval proti tomu, aby utopené vklady klientů řady zkrachovalých kampeliček vyplatila vláda pomocí dluhopisů, ODS nicméně s výplatou souhlasila. Navrhovala pouze, aby ji měla na starost Konsolidační banka.

Langer byl v představenstvu firmy, která golfový areál u Olomouce staví. Věděl přitom, že kampelička sem hodlá investovat miliony. Záložna požaduje své peníze zpátky.

"Už jsme podali žalobu. Jsou to peníze, které byly poskytnuty na navýšení základního jmění, což se nestalo. Jsou to peníze vkladatelů, kteří o ně byli připraveni," řekl před časem konkurzní správce Družstevního holdingu v Ostravě Jiří Vítek.

ČTYŘI LIDÉ VE VAZBĚ

Kvůli podezřelým transakcím I. Družstevní záložny a Družstevního holdingu Ostrava vyšetřovatelé již několik měsíců stíhají celkem čtyři osoby z obou firem. Tři muži z Prahy a jeden z Ostravy jsou obviněni z podvodů formou spolupachatelství a všichni skončili ve vazbě. U soudu jim hrozí až dvanáct let vězení.

Právě přes holding, což je dceřiná společnost I. Družstevní záložny, proudily peníze vkladatelů ven. Patnáct milionů tak před dvěma lety dostala i Olomoucká golfová společnost, která je spolu s firmou Ageus akcionářem společnosti Golf Ageus.

Langer byl v představenstvu Golf Ageusu a také v dozorčí radě Ageusu. Podle obchodního rejstříku na internetu je v obou firmách dodnes.

Místopředseda sněmovny, známý svou zálibou ve hře anglických gentlemanů, ale tvrdí, že se záložnou nemá nic společného, neboť nebyl u žádného jednání o poskytnutí peněz pro golf.

"O transakci jsem věděl, nicméně žádnou smlouvu s kampeličkou jsem nepodepisoval a o ničem nejednal. Byl jsem členem úplně jiné společnosti, než která jednala s Družstevním holdingem. Ten uzavřel smlouvu se společností, která vlastní akcie firmy, kde jsem byl v představenstvu. Peníze se nikam neztratily a jsou investovány v pozemcích a ve stavbě," řekl Langer.

Golf je investice na mnoho let
Podle expertů se ale záložna neměla nikdy pouštět do podnikání v oblasti golfu. Proč se tak stalo, není dodnes zřejmé. "Nebyl to klasický úvěr, ale obchodní vztah," řekl pouze bývalý nucený správce kampeličky Vlastimil Šeda. "Okolnosti vzniku této transakce neznám. Byla to ale pofidérní politika. Asi si mysleli, že v golfu peníze zkapitalizují," poznamenal také konkurzní správce holdingu Jiří Vítek. "V této záložně včetně golfu neznám jedinou investici, která by byla podložena ekonomickým rozborem a výnosy do budoucna. Rozhodovalo se tam bez podkladů. Jsou to peníze vyhozené do komína," tvrdí navíc Jan Krsička, člen nového vedení kampeličky zvoleného až po uvalení nucené správy.

GOLFOVÉ HŘIŠTĚ

Od loňského října je v golfovém areálu u obce Véska pět kilometrů severovýchodně od Olomouce k dispozici devět jamek, kryté odpaliště se cvičnou loukou, velký putting a chipping green a klubovna. Cílem je mistrovské osmnáctijamkové hřiště na ploše asi sedmdesáti hektarů. Golfový klub má přes sto šedesát členů.

Lidé, kteří v zemi provozují golfová hřiště, upozorňují, že investice v této oblasti se mohou vyplatit až během desítek let. "Golf není na to, aby tam někdo dal peníze a během pár let začal vydělávat. Naopak je ideální pro bohatou firmu, která má peníze nazbyt," řekl majitel golfového hřiště v Čechách, ale nechtěl být v této souvislosti jmenován.

Potvrzují to i analytici. "Záložny měly investovat spíš do krátkodobějších projektů, a to golf není. Podle tohoto kritéria to nebyla optimální investice," soudí Evžen Kočenda z CERGE. "Byl bych zdrženlivější, na místě je velká opatrnost, větší než u bank," dodal i Josef Kovalovský z ČSOB.

Klíčový muž golfu Kalabis
O transakce I. Družstevní záložny v Ostravě se už několik měsíců zajímá policie, která čtyři přední manažery obvinila ze stamilionových podvodů. Klíčový muž olomouckého golfu František Kalabis (ovládá Olomouckou golfovou společnost, je šéfem představenstva Golf Ageusu a jednatelem Ageusu) potvrdil, že patnáct milionů korun bylo v plném rozsahu investováno do výstavby golfového hřiště.

"Závazek je krytý majetkem společnosti a obchodní jmění společnosti Golf Ageus bylo navýšeno. O této skutečnosti jsme již informovali i správce konkurzní podstaty. Investice do výstavby golfových hřišť je obecně považována za dobrou střednědobou investici," tvrdí podnikatel.

Vazby na ODS
Kromě golfu je Kalabis spjat s řadou dalších lidí z ODS. S poslancem Langrem byl ve společnosti První olomoucká zdravotní, s Langerovou matkou a otcem další olomoucké poslankyně z ODS Kateřiny Dostálové podniká ve společnosti Olomoucká zdravotní. Ke golfovému hřišti ve Vésce u Olomouce se dostal přes tehdejší náměstkyni olomouckého primátora za ODS Martu Vláčilovou.

"Obrátil se na nás pan Kalabis, jestli by Úřad města nevytipoval případné pozemky pro golfové hřiště. V té době jsme zrovna jednali i s majitelem firmy, která tyto pozemky měla. Byla to shoda náhod a já jsem oba pány jen seznámila. Nic víc," řekla Vláčilová. Schůzky byly u ní v kanceláři na radnici. Kalabis ale tvrdí, že politika nehraje žádný vliv. "Nejsem členem žádné politické strany a politické strany jsem nikdy nesponzoroval," řekl podnikatel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video