Český výrobce heparinu podle informací MF DNES zvažuje, že lék stáhne z trhu. Ilustrační foto.

Český výrobce heparinu podle informací MF DNES zvažuje, že lék stáhne z trhu. Ilustrační foto. | foto: Jiří Koťátko

Zentiva prodělává na výrobě heparinu, zmizí lék na sraženiny z trhu?

  • 46
Heparinu, léku na ředění krve, hrozí, že zmizí z českého trhu. Celosvětově je ho nedostatek, výrazně navíc vzrostly ceny vstupních surovin. Český výrobce na léku prodělává a kvůli chybě zákona nemůže cenu zvýšit. Cestu ven hledá ministerstvo zdravotnictví.

Heparin sice smutně proslul proto, že jím vraždil pacienty zdravotník z havlíčkobrodské nemocnice, jenže je životně důležitý. Neobejdou se bez něj operace a nemocní dlouhodobě upoutaní na lůžko. Zabraňuje srážení krve. A je velmi využívaný, za posledních dvanáct měsíců se jej u nás spotřebovalo přibližně za půl miliardy.

Teď však hrozí, že heparin navždy zmizí z českého trhu. Problém je mimo jiné ve vstupních surovinách, které významně podražily. Také nedávná aféra s padělkem léku ve Spojených státech, kvůli které zemřelo po falešném heparinu z Číny asi dvě stě lidí, zvýšila poptávku po léku od renomovaných výrobců, a tím se ještě víc vyšroubovala cena nahoru.

"Cena surovin se v poslední době celosvětově asi pětinásobně zvýšila. A zákon s takovou situací, jaká tady nastala, nepočítá," řekl ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.

Český výrobce heparinu totiž na léku podle informací MF DNES už tři roky těžce prodělává. Proto lékový úřad požádal o zvýšení ceny, za kterou lék může prodávat. Marně. Žádost nemá řešení.

Zákon totiž nepočítá s tím, že by domácí výrobce dodával nějaký lék jen na domácí trh. Při stanovování cen podle zákona lékový úřad velmi zjednodušeně řečeno vychází z cen, jaké má lék v zahraničí v několika jiných zemích. Jenže v případě heparinu nic takového neplatí. A není tudíž jak vypočítat novou maximální cenu.

"Samozřejmě náhrady existují, ale je to obtížná situace, další preparáty jsou totiž až patnáctkrát dražší," uvedl Jindřich Kotrba, šéf odboru cen a úhrad lékového úřadu.

Výrobce tak podle informací MF DNES zvažuje, že lék stáhne z trhu. Nahlas to však neřekne, protože nechce být v pozici firmy, která vydírá stát. Na jasnou otázku, zda lék zmizí, tak firma neodpověděla.

"Jsme si naprosto vědomi, že heparin a heparin forte jsou nezastupitelné a život zachraňující léky," říká pouze mluvčí Eva Chaloupková.

K čemu je heparin?

– lék zabraňuje srážlivosti krve
– neobejdou se bez něj operace, ale ani porody a lidé, kteří mají vyšší riziko vzniku trombózy – tedy krevní sraženiny, jež ucpe cévy a člověk může snadno zemřít; především se však využívá u lidí, kteří dlouhodobě leží upoutáni na lůžko, jejich krev necirkuluje a hrozí u nich vyšší riziko vzniku krevních sraženin
– lék patří k těm, které se jako jedny z mála vyrábějí z biologických materiálů; získává se z tkání masa poražených zvířat, například ze sliznatého povrchu prasečích střev nebo kravských plic
– získání těchto surovin je čím dál dražší

"Dodávali jsme jej, dodáváme a i nadále chceme dodávat pro léčbu pacientů. Ale: vzhledem k vysokému celosvětovému nárůstu cen vstupních látek potřebných k výrobě vyrábíme s velkou ztrátou. Abychom toto redukovali, podali jsme již druhou žádost o zvýšení maximální ceny, avšak současný systém není schopen řešit podobné situace, které mohou mít dopad na léčbu některých velmi závažných diagnóz."

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že si vážnou situaci uvědomuje.

"Víme, že problém existuje. A zdá se, že jsme řešení našli," tvrdí náměstek ministra Marek Šnajdr. Řešením je zákon tak trochu obejít.

"Je to mimořádná situace, tak zřejmě přistoupíme k mimořádnému kroku. Tím je vyjmout lék dočasně z cenové regulace a zkusit se s výrobcem dohodnout na nějaké reálné ceně, aby lék z trhu nezmizel," řekl Šnajdr.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video