Skála, původní profesí psychiatr, se zaměřil na léčení lidí závislých na alkoholu

Skála, původní profesí psychiatr, se zaměřil na léčení lidí závislých na alkoholu | foto: Michal Sváček, MF DNES

Zemřel docent Skála, duchovní otec záchytek

  • 22
Ve věku 91 let v noci zemřel v Praze zakladatel první protialkoholní stanice na světě docent Jaroslav Skála. Oznámila to jeho vnučka Andrea Skálová. Zemřel doma, přirozenou smrtí, netrpěl žádnou vážnou chorobou, uvedla.

Skála, původní profesí psychiatr, se zaměřil na léčení lidí závislých na alkoholu. "Vídali jsme se hlavně o svátcích a narozeninách, Vánocích, jinak dědeček byl pořád někde na kongresech," zavzpomínala vnučka.

Karel Nešpor, primář oddělení léčby závislostí bohnické psychiatrické léčebny, spolupracoval se Skálou od konce sedmdesátých let. "Je to pro mě velmi smutná zpráva. Pana docenta jsem znal řadu let a jeho práce si velice vážím," řekl iDNES.cz.

Inspirující průkopník
Skála v únoru 1948 založil spolu se svými pacienty dodnes existující Klub usilujících o střízlivost (KLUS) a v září téhož roku vzniklo v těsném sousedství kostela sv. Apolináře v Praze protialkoholní oddělení psychiatrické kliniky.

"Alkoholog", jak se sám nazýval, prosadil v roce 1951 zřízení první záchytné stanice na světě v pražské nemocnici U Apolináře. Jejím prvním klientem byl ruský voják, vzpomínal Skála před časem v Českém rozhlasu. Nyní je v hlavním městě jediná záchytka na Bulovce.

"Nejde o represivní nástroj. Docent Skála stanice vymyslel proto, aby ochránil opilé lidi před špatným zacházením nebo dokonce smrtí v policejní cele," objasnil Karel Nešpor.

Díky záchytným stanicím mohou zdravotníci včas rozpoznat poškození, které pacientovi alkohol způsobil. "Je to myšlenka, která našla ve světě odezvu a podobná zařízení vznikla například v Kanadě a dalších zemích," doplnil Nešpor.

Skála kladl důraz na dodržování režimu, závislost považoval za kombinaci nedisciplinovanosti a duševní poruchy. Jeho tvrdé metody byly proslulé a dokonce se staly součástí lidové tvořivosti - traduje se například vtip, v němž jeden alkoholik říká druhému: "Nemůžu jezdit na výlety do přírody. Jak vidím skálu, zvracím..."

Význam Skály pro obor dokládá i vznik Ceny Jaroslava Skály, která se uděluje za autorské práce na téma prevence a léčba závislostí.

Češi, největší pijáci v Evropě
Z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky vyplývá, že alkoholismus je druhou nejčastější příčinou hospitalizace v psychiatrických léčebnách, ročně přijmou asi dvanáct tisíc alkoholiků.

Podle odborných odhadů je v Česku přinejmenším 300 tisíc alkoholiků. Alkohol pije denně asi šest procent dospělých, dalších téměř 16 procent si ho dopřává několikrát týdně. Češi se tak řadí k největším pijákům v Evropě. - více zde


Jaroslav Skála

Jaroslav Skála se narodil 25. května 1916 v Plzni. Od roku 1946 do roku 1982 pracoval na psychiatrické klinice Lékařské fakulty UK a od roku 1948 vedl její protialkoholní oddělení. V roce 1982 odešel do důchodu.

V roce 1945 se stal členem sociální demokracie a po násilném sloučení s KSČ se v roce 1948 stal členem komunistické strany. Po pěti letech byl však za
kritiku tehdejší měnové reformy vyloučen.

V roce 1944 se oženil, po deseti letech se ale rozvedl. Narodily se mu dvě děti - dcera a syn.


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video