O ženině úmrtí informovala TV Nova, zprávu pro iDNES.cz doplnil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
„Diagnostika u tohoto případu byla poměrně komplikovaná, ale testy ukázaly, že tam je opravdu pozitivita na západonilskou horečku. Přestože tam byla řada dalších spolupůsobících chronických onemocnění, tak ten stav se zhoršil nepochybně kvůli příznakům podobné nákazy. Vzhledem ke kombinaci diagnostiky laboratorní a klinické se dá skutečně usuzovat, že to byla západonilská horečka,“ uvedl Prymula.
„Tento rok evidují hygienici dva pacienty se západonilskou horečkou. Jednoho s importovanou nákazou, v létě se nakazil v Řecku. Druhého s takzvaným autochtonním onemocněním, což znamená, že onemocněl v tuzemsku,“ řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva Gabriela Štepanyová. Na začátku měsíce se nakazil Čech v Řecku.
Bližší informace o pacientovi či místu nákazy ale odmítla poskytnout s tím, že jde o citlivé údaje, které hygienici nesdělují.
Podle zdroje redakce iDNES.cz leží v břeclavské nemocnici muž ve věku okolo 50 let, který se taktéž jako zemřelá žena, nakazil západonilskou horečkou na území Česka.
Rastislav Maďar, odborný garant Center očkování a cestovní medicíny Avenier a vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity se domnívá, že nejpravděpodobnějším místem nákazy je oblast na jihu Moravy, kde se prokázal virus západonilské horečky u komárů i koní.
„Jižní Morava pravděpodobně proto, že bezprostředně sousedí s endemickými oblastmi v severním Rakousku a formální státní hranice komáry ani migrující ptáky nezastaví,“ uvedl Maďar. Posléze se potvrdilo, že žena skutečně žila na jihu Moravy. Podle hygieniků zemřela v srpnu v nemocnici.
V Česku se dosud všechny případy nákazy touto chorobou týkaly lidí, kteří si ji přivezli ze zahraničí. Za posledních 11 let čeští lékaři evidují čtyři nemocné, vedle dvou letošních to byli dva nakažení v roce 2007 (nákaza z Kypru a Tanzánie).
„Dosud nebyl zaznamenán žádný případ, že by virus západonilské horečky byl přenosný z člověka na člověka,“ zdůraznila Štepanyová.
Virus se šíří Evropou
V případě, že se virus bude šířit i v Česku, budou podle ministerstva přijata standardní opatření. Jednou z možností je testování dárců krve, krevních derivátů, orgánů, tkání a buněk na přítomnost nukleové kyseliny viru.
V Evropě se šíří tropické nemoci, na západonilskou horečku zemřelo 20 lidí |
Transfuzní stanice mají z preventivních důvodů odmítat dárce krve, kteří se vrátili z rizikových oblastí, a to po dobu 28 dní. Na dotaz iDNES.cz například zástupci nemocnic v Moravskoslezském kraji potvrdili, že jejich krevní centra a transfuzní stanice takové nařízení striktně dodržují.
Západonilská horečka se letos ve zvýšené míře šíří téměř v celé Evropě. K 21. září bylo nahlášeno v Evropské unii 1 135 případů onemocnění a v sousedících zemích dalších 370 případů. Sto patnáct lidí už zemřelo. Za celý minulý rok přitom lékaři evidovali jen 207 nemocných a o rok dříve 225.
Virus se šíří i v řadě nových oblastí, kde v minulých letech zaznamenán nebyl. Nemoc se objevuje i u koní, v poslední době zejména v Itálii a Maďarsku.
Západonilskou horečku přenášejí zejména komáři rodu Culex, inkubační doba trvá tři až čtrnáct dní. „Nákaza probíhá v 80 procentech bez příznaků, asi u pětiny nakažených proběhne zjevné onemocnění s horečkou, bolestmi hlavy, únavou, nevolností, zvracením, případně vyrážkou,“ popisuje průběh onemocnění Státní zdravotní ústav.