Zákon obcím dovolí zabírat půdu

  • 78
Je to nejzásadnější zásah do vlastnických práv od roku 1989. Vláda chystá zákon o vyvlastňování soukromého majetku ve veřejném zájmu a v novém stavebním zákonu chce také poprvé stanovit, ve kterých případech smějí obce a stát lidem jejich majetek za náhradu sebrat.

Kabinet přitom míří vysoko: stavbou ve veřejném zájmu budou podle návrhů, které má MF DNES k dispozici, nejen vodovody, kanalizace, železnice či dálnice, ale třeba i městské parky a zeleň.

"Že má být veřejným zájmem park? Ve většině případů to je nesmysl," žasne královéhradecký krajský soudce Pavel Kumprecht. Zákony sepsali úředníci ministerstva pro místní rozvoj.

"Nyní je to tak, že pokud se vlastník neobrátí na soud, rozhodují o vyvlastňování v podstatě stavební úřady. A tak by to být nemělo. Zákon chyběl," řekl mluvčí ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka František Tlapák.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec je téhož názoru. "Kvůli tomu, že zákon nemáme, se vyvlastňování neúměrně protahuje a zatěžují ho soudní spory. Tím se státu veřejně prospěšné stavby neúměrně prodražují," podotkl Němec.

Že by obce zákona zneužívaly, vlastní louky rozprodávaly na stavební parcely a zeleň si pak zabíraly u soukromníků, se prý nebojí. Někteří starostové už se však na vyvlastňování těší.

"Už jsem o tom slyšel. Do budoucna to nejspíš užijeme. Chceme si zřídit odpočinkovou louku a hřiště a pozemky na to nemáme," raduje se starosta pražských  Čakoviček Jiří Mohyla. Vlastní "zelené" pozemky obec před časem prodala a majitelé těch, které si teď vyhlídla, se svých polí nechtějí vzdát.

"Je to obrovský průlom do soukromého vlastnictví," kritizuje záměr předseda ODS Mirek Topolánek. Zákon se zdá příliš odvážný dokonce i některým komunistům. "Stanovit zákonem, že i park je veřejná zeleň, se mi zdá poněkud tvrdé," řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Návrhy se ovšem nelíbí ani koaličním lidovcům. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek k nim má přes 150 připomínek. "Například právě vyvlastňování zeleně ve veřejném zájmu je velmi zneužitelná věc," uvedla ministrova mluvčí Kateřina Šůlová.

Vláda chystá bič na majitele pozemků
Co všechno je "veřejný zájem", kvůli kterému smí stát sáhnout na soukromý majetek, dosud rozhodovali jen soudci. Teď se jim vláda chystá svázat ruce zákonem, ve kterém stavby ve "veřejném zájmu" definovala sama.

Ministerstvo pro místní rozvoj má už přichystané dva nové zákony, které vymezí pravidla pro vyvlastňování. A za "veřejný zájem", kvůli kterému budou moci obce zabírat lidem jejich majetek, je v nich označené kdeco: od dálnic a průmyslových zón až po parky.

"Do budoucna ten zákon možná využijeme. Přišli jsme v restitucích o hřiště a chceme zřídit nové," raduje se starosta pražských Čakoviček Jiří Mohyla. Svaz měst a obcí o návrhu zatím nejednal.

"Nevím, jestli to podpoříme, nebo ne. Mně osobně se to ale zdá trochu silná, až komunistická zbraň. Výstavba silnic či přehrad je něco jiného než zřídit někomu na pozemku park," podotýká místostarosta svazu Jaromír Jech, který je zastupitelem v Říčanech u Prahy. 

Mezi obecními zastupiteli však patří spíše k výjimkám. Že bude možné vyvlastňovat lidem jejich vlastní pole i kvůli zřizování parků, si totiž do zákona prosadili právě jeho kolegové z jiných měst a obcí.

Hlavně těch, kde si už zastupitelstva v územních plánech zakreslila veřejnou zeleň nikoli na obecním, ale soukromém majetku. A vlastní pozemky obec třeba rozprodala na stavební parcely.

Tak je tomu právě v Čakovičkách. Hřiště si chce obec podle komentáře k územnímu plánu zřídit právě na parcelách patřících třem soukromníkům. Proto je zahrnula do veřejné zeleně, aby na nich nemohli majitelé stavět.

"Soukromí majitelé pozemků po nás chtějí za své parcely šílené peníze, když bychom něco chtěli odkoupit," stěžuje si starosta Mohyla. Podobný názor zastává i ministerstvo pro místní rozvoj.

"Obec sice nyní může v územním plánu zakreslit veřejnou zeleň i na soukromých pozemcích, ale když je vlastník neprodal, nastává patová situace. Majitel samozřejmě nemá žádný zájem si na své parcele park zřídit," vysvětlil mluvčí ministra pro místní rozvoj František Tlapák.

Zákonů, které ještě sám připravoval, se zastává i ministr spravedlnosti Pavel Němec.
"Ten návrh naopak posiluje práva soukromých majitelů. Výrazně se zvýší náhrady vyplácené za majetek, a navíc se vlastníci nově budou moci obrátit na soud už ve chvíli, kdy se územní plán schvaluje a oni s ním nesouhlasí," uvedl Němec.

Háček je však v tom, že většina obcí už má své územní plány dávno schválené. Návrh kritizuje opozice, jistou podporu nemá ani u koaličních lidovců. V demokratických zemích totiž nemá obdobu.

O tom, kdy se smí ve veřejném zájmu majetek zabavit, rozhodují obvykle soudy. "U nás je to také tak. Vymezovat to zákonem je velmi nebezpečné," upozorňuje německý soudce Pavel Springer.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video