Vláda bude hlasovat o zákoně o dohledu nad hospodařením stran. ODS má k návrhu Američana výhrady (ilustrační foto)

Vláda bude hlasovat o zákoně o dohledu nad hospodařením stran. ODS má k návrhu Američana výhrady (ilustrační foto) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Američan dva roky pracoval na protikorupční strategii, ODS se nelíbí

  • 189
Američan Michael L. Smith dostal od vlády grant šest milionů a úkol, aby navrhl, jak odstranit korupci při financování politických stran. Vláda bude tuto středu projednávat zákon o dohledu nad hospodařením stran, který ale výsledky jeho dvouleté analýzy vůbec nezohledňuje. Nehodí se hlavně ODS.

K tomu, abyste se dnes mohli podívat na příjmy a výdaje vaší (ne)oblíbené strany, potřebujete minimálně občanský průkaz. A pokud nejste z Prahy, pak také auto nebo hromadnou dopravu. Výroční zprávy stran jsou totiž uloženy jen v poslanecké knihovně na pražském Malostranském náměstí.

Kdo by čekal, že vyúčtování bude povinně na webu, má smůlu. A právě to hodně kritizuje výzkumný tým Sociologického ústavu Akademie Věd ČR vedený americkým politologem Michaelem L. Smithem, který dva roky zjišťoval, jaké jsou stěžejní problémy s korupcí v České republice. Dostal na to šestimilionový grant od vlády. Teprve nedávno poslancům rozeslal část návrhů týkající se netransparentního fungování politických stran.

A vláda zrovna tuto středu bude projednávat zákon o dohledu nad hospodařením stran, který zatím výsledky Smithovy analýzy nezohledňuje. Byl totiž připraven již před několika měsíci a vychází spíše z kritiky sdružení evropských států proti korupci GRECO.

Zákon má nedostatky, ale současný stav zlepšit může

"Tento návrh zákona je zcela nedostačující, a to zejména z hlediska zprůhlednění darů politických stran i kontroly financování," míní Smith. Příklad: umožňuje sice, aby vyúčtování stran bylo k dispozici on-line, ale nenařizuje to. Lidé, kteří se Smithem na přípravě publikace pracovali, jsou o něco mírnější.

"I když má zákon nedostatky, může výrazně zlepšit stávající kritickou situaci a proto ho za protikorupční organizace podporujeme," říká Magdaléna Klimešová z Ekologického právního servisu. Vláda ale ještě má šanci zapracovat výsledky Smithovy analýzy do zákona. Je to však spíše nepravděpodobné.

"Jednali jsme o tom již před několika měsíci a bylo to odloženo jako velmi citlivé téma. Nelíbilo se zejména občanským demokratům," uvedla šéfka strany LIDEM Karolína Peake.

Hádky kvůli nezávislému úřadu

Zákon ztroskotal hlavně na jednom bodě – vzniku úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran. Ten navrhuje jak Smithův tým, tak s ním spolupracující protikorupční organizace. Dnes totiž financování politických stran kontroluje Poslanecká sněmovna, tedy samy politické strany.

"Je zcela jasné, že parlament neumí tyto výroční zprávy správně zkontrolovat. Často nesedí základní údaje," dodává Smith.

Ani po několika měsících však ODS názor nezměnila. "Přijde nám to zbytečné, může to mít na starosti kontrolní výbor Sněmovny. Nevidím důvod, proč vynakládat další peníze na zřízení jiného úřadu," uvedla Zdeňka Horníková (ODS), která byla v minulosti zpravodajkou novely souvisejícího zákona.

Smithova analýza však nekončí u tohoto bodu. Dle něj je třeba zakázat nebo omezit dary stranám od právnických osob, což zároveň vyřeší problém financování politických stran anonymně vlastněnými firmami. Právě ty umožňují skrýt skutečného sponzora. Dary by měly přestat dávat také firmy, které získávají finance od státu třeba ve veřejných zakázkách.

Další kritika směřuje k financování volebních kampaní. Sumy, které strany za svou propagaci dávají, se každoročně zvyšují. A kontrola výdajů je téměř nulová. Proto by měla být posílena a provázána se sankcemi. V minulosti Smithovy návrhy posloužily jako podklad pro současný návrh zákona o lobbingu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video