Na jménech vláda neztroskotá, mírní Sobotka boj s Babišem o finance

  12:00aktualizováno  12:00
Začal boj o křesla ve vládě. A šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, jehož prezident pověřil jednáním o sestavení vlády, tlumí spor s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem o ministerstvo financí. "Jeho vyjádření vnímám tak, že hnutí ANO velmi stojí o finance. Na personálních ambicích rozhodně vláda neztroskotá," řekl iDNES.cz Sobotka

Na personálních ambicích rozhodně vláda neztroskotá, komentuje šéf ČSSD a kandidát na premiéra Bohuslav Sobotka slova šéfa ANO Andreje Babiše, že pokud chce ČSSD finance, musí vládnout s někým jiným. | foto: MAFRA

I když se ČSSD, ANO a lidovci ještě nedomluvili na programu vlády, zejména na jeho zásadní části, která se týká daní, začali si politici posílat první vzkazy ohledně personálního zastoupení ve vládě.

Sobotka v rozhovoru pro MF DNES řekl, že pro funkční vládu by bylo rozumné, aby premiér, ministr financí i vnitra byli ze stejné strany. Babiš na to reagoval razantním prohlášením, že pokud chce ČSSD finance, bude muset vládnout s někým jiným.

Sám Babiš má ale nyní ztížený vstup do vlády, protože prezident Miloš Zeman požaduje, aby kandidáti do vlády měli čistá lustrační osvědčení. To ale nyní šéf ANO dodat nemůže. Vede soudní spor se slovenským Ústavem paměti národa, podle nějž spolupracoval s StB. Babiš to odmítá. Soud má pokračovat v lednu, ale Sobotka chce mít vládu složenou už do konce roku.

Možní kandidáti do nové vlády

premiér - Bohuslav Sobotka (ČSSD)
finance - Andrej Babiš nebo Aleš Michl (za ANO), Jan Mládek (ČSSD)
zahraničí - Martin Stropnický (ANO), Lubomír Zaorálek (ČSSD)
obrana - Jan Hamáček (ČSSD)
vnitro - ? (nestranický expert ANO), František Bublan (ČSSD)
zemědělství - Marian Jurečka nebo Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)
sociální věci - Jan Bartošek (KDU-ČSL)
školství - Jiří Zlatuška (ANO), Marcel Chládek (ČSSD)
průmysl - Richard Brabec nebo Ivan Pilný (ANO), Milan Urban (ČSSD)
spravedlnost - Jiří Dienstbier (ČSSD), Helena Válková (ANO)
zdravotnictví - Svatopluk Němeček (ČSSD), Rostislav Vyzula (ANO)
doprava - Milan Chovanec (ČSSD)
místní rozvoj - Věra Jourová (ANO), Roman Línek (KDU-ČSL)
životní prostředí - Vladimír Špidla (ČSSD), Pavel Bělobrádek, Tomáš Podivínský (KDU-ČSL),
kultura - ?, Ivan Krejčí (ČSSD), Daniel Herman (KDU-ČSL), Martin Stropnický (ANO)

Vyjednávání o vládě se ale může stočit i tím směrem, že by kromě ministra financí byl ve vládě i post vicepremiéra pro ekonomiku, což by mohlo pomoci vyřešit jak spor o finance, tak problém s lustračním osvědčením. Podle jednoho z právních výkladů totiž člen vlády, který neřídí ministerstvo, nemusí mít lustrační osvědčení.

Druhou variantou je, že ANO získá finance pro některého z expertů, s nimiž spolupracuje, třeba pro analytika Raiffeisenbank Aleše Michla, a kandidát ČSSD na finance Jan Mládek by byl právě vicepremiérem pro ekonomiku. Stejně tak ho ale Sobotka může nasadit na průmysl.

"Zatím zastávám názor, že není nutné, aby ve vládě byly pozice bez portfeje," řekl iDNES.cz Sobotka. Současná vláda má patnáct členů. Pokud se politici shodnou na početně stejném zastoupení ČSSD a ANO, může být poměr křesel 6:6:3, případně 7:7:2. To by se ale nelíbilo lidovcům.

Významná bude dohoda na předsedovi Sněmovny

Sobotka už ve čtvrtek v Lánech po setkání s prezidentem Zemanem řekl, že když se v sobotu při jednání pokročí v programových otázkách, může se už také jednat o konkrétním složení vlády. Šéf ČSSD připustil pro iDNES.cz, že dohoda o tom, kdo má být příští týden zvolen do čela Sněmovny, ovlivní i to, jaká křesla ve vládě kdo bude mít.

ANO do čela Sněmovny prosazuje Věru Jourovou, která by ale také mohla zasednout na post ministryně pro místní rozvoj. V resortu byla dříve náměstkyní. ČSSD má do čela Sněmovny dva kandidáty - Lubomíra Zaorálka, jenž  má ale také ambici vést ministerstvo zahraničí, na které je jakýmsi "věčný čekatelem" ČSSD, nebo Jana Hamáčka. Ten byl dosud stínovým ministrem obrany.

Logickým kandidátem ANO na ministerstvo zahraničí je bývalý diplomat Martin Stropnický. "Nominaci pana Stropnického bych pokládal za kompetentní," komentoval to už Sobotka ve čtvrtek večer v debatě v televizi Barrandov.

Jak Zaorálek, tak Hamáček byli dosud místopředsedy Sněmovny. Sama Jourová dříve řekla, že je spíše exekutivní typ. A ČSSD by se zřejmě nebránila pustit jí místní rozvoj. Kandidát sociální demokracie Jiří Zimola byl jedním z účastníků nezdařeného "lánského puče" haškovského křídla strany proti Sobotkovi.

Potlačením "puče" v ČSSD se uvolnilo i několik míst do vlády

Sobotka potlačením "puče" zároveň přišel o několik kandidátů ČSSD do vlády. Pro lidovce se rezignací Michala Haška otevírá možnost získat ministerstvo zemědělství. ANO už předem vzkázalo, že vést zemědělství chtít nebude kvůli tomu, že Babiš je vlastníkem Agrofertu, který v oboru podniká. Lidovce by ve vládě na této pozici mohl reprezentovat první místopředseda a soukromý zemědělec Marian Jurečka. Další možností je, že si na toto křeslo sedne šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, jenž se ale do vlády moc nehrne.

Stačila by mu pozice místopředsedy Sněmovny. Sobotka ale chce šéfy stran ve vládě, a to navzdory Zemanovu požadavku na lustrační osvědčení. Kdyby ale ve vládě nebyl přímo Babiš, i Bělobrádek by mohl snáze argumentovat, že jemu stačí pozice ve Sněmovně. Další prioritou lidovců je ministerstvo práce a sociálních věcí. Strana se ostře vymezovala proti exministrovi Jaromíru Drábkovi z TOP 09. Kandidátem lidovců na tento post byl místopředseda Jan Bartošek.

A pokud by lidovci získali třetí místo ve vládě, mohla by to být kultura, kde by chtěli "pohlídat" zdárný průběh církevních restitucí. Možností je ale víc. Jejich člověk Tomáš Podivínský teď v Rusnokově vládě vede životní prostředí. Nepatří ale mezi stranické špičky a být v "prezidentské vládě" je pro část KDU-ČSL spíše minus.

Mezi "pučisty" proti Sobotkovi byl i dosavadní kandidát ČSSD na ministra vnitra Jeroným Tejc. Ten to nyní, alespoň v Sobotkově vládě, nebude. Věra Jourová z ANO dříve uvedla, že hnutí oslovilo nestranické odborníky. Toto křeslo je jedním z těch, nad nímž je otazník.

Jednoho z účastníků cesty do Lán, místopředsedu Milana Chovance, vzal Sobotka na milost. Včas se jasně přidal na jeho stranu a pomohl naopak haškovce usvědčit, že tajná porada se Zemanem byla. "Je to jedna z možných variant," řekl Sobotka o možné nominaci Chovance na dopravu v diskusi s Martinem Stropnickým v televizi Barrandov.

A jak do toho vstoupí prezident Zeman?

Do personálního složení vlády bude chtít šéfovi ČSSD nepochybně mluvit prezident Miloš Zeman. To limituje šance některých kandidátů na ministry, pokud se Zeman "zasekne".

Do čela ministerstva spravedlnosti může Sobotka nabídnout svého spojence, senátora Jiřího Dienstbiera, a na životní prostředí expremiéra Vladimíra Špidlu. Oba dva Zeman nesnáší. Mezi jeho oblíbence rozhodně nepatří ani Zaorálek, ale to ani Sobotka. Podle ústavy prezident jmenuje ministry na návrh předsedy vlády, ale zase nejsou stanoveny lhůty.

ANO může jako alternativu k Dienstbierovi nabídnout do čela spravedlnosti Helenu Válkovou. Kandidátem Babišova hnutí na ministra školství by zřejmě byl bývalý rektor Masarykovy univerzity a nově i poslanec Jiří Zlatuška. Na průmysl může ANO nabídnout bývalého generálního ředitele Lovochemie Richarda Brabce nebo zakladatele české pobočky Microsoftu Ivana Pilného.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Poslanci uctili Gotta minutou ticha, chtějí zaujmout stanovisko k Turecku

Sněmovní strany se chtějí v dolní komoře zabývat tureckou vojenskou operací v Sýrii. Po začátku úterní schůze uctili...

Premium

Češi říkají brexitu ne. Odchod Britů z EU nás poškodí, myslí si

Zítra se v Bruselu koná summit, který by měl dát konečně odpověď na to, zda Velká Británie vystoupí 31. října z...

Soud opět zprostil obžaloby trojici úředníků kvůli 4,5 miliardám škody

Pražský městský soud znovu zprostil viny tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu, kteří čelí obžalobě, že...

Třetina učitelů tápe v sexuální výchově. Jako pomůcky volí okurky a banány

Děti přemítají o významu antikoncepce, používání kondomu, menstruačním cyklu žen nebo prevenci proti pohlavním...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz