Za pálení špatného uhlí či listí hrozí pokuta

  • 43
Radnice dostaly od poslanců větší pravomoci, jak vyčistit ovzduší v obci. Budou moci například zakázat, aby lidé topili v kamnech nekvalitním hnědým uhlím anebo na zahradách spalovali listí. Tyto kompetence dává radnicím nový zákon o ochraně ovzduší, který včera schválila Poslanecká sněmovna. Zákon by měl platit od června. Některé obce zákon přivítaly, jiné zatím nevědí, jestli ho uplatní. Lidé spalují nekvalitní suroviny, protože ceny elektřiny a plynu rostou a na obyčejném uhlí mohou ušetřit ročně i desítky tisíc.

"Proto nevím, do jaké míry zastupitelé nový zákon využijí, jak daleko se odváží jít," řekl Bořivoj Kalina, šéf životního prostředí radnice ve Šternberku. Dodal, že případů, kdy lidé zamořují ovzduší, ve městě přibývá, a radnice by tomu ráda zabránila.

Starosta Medlova u Uničova Bohumír Berger uvedl, že razantnější opatření proti pálení nekvalitních surovin zastupitelé patrně uplatní, protože při inverzích se v obci skoro nedá dýchat. Někteří lidé házejí do kamen všechno včetně plastů," řekl starosta.

"Je jasné, že obec, kde není zaveden plyn a půlka lidí je nezaměstnaných, asi nezakáže spalovat hnědé uhlí. Ale obec, která je plynofikována a radnici to stálo mnoho milionů, může obyvatele tímto způsobem tlačit k tomu, aby topili něčím ekologičtějším," řekl lidovecký poslanec Libor Ambrozek.

Radnice poznají, zda lidé topí nekvalitním palivem, podle barvy a zápachu dýmu, který vychází z komína domu. Mezinárodní metody například umožňují porovnat barvu kouře se stupnicí ve speciálních tabulkách. Poslanec ODS Miroslav Beneš uvedl, že nebude nic snazšího než zákon obejít. "Lidé si počkají, až se setmí, a spálí, co budou chtít," řekl Beneš.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video