Za akcie Liberty zaplatil Barac Alon

Za akcie mělnické továrny Liberta, kterou vlastnil bývalý ministr financí Ivo Svoboda, podle oficiálního zjištění státního zastupitelství platil podnikatel Barac Alon. Jeho firma B.C.L. Trading je podezřelá z tunelování Komerční banky. Státní zastupitelství nyní prověřuje, za jakých okolností byly akcie Liberty loni v létě prodány. Barac Alon za ně totiž zaplatil dvousetnásobek ceny, za kterou by se prodaly na burze.
Žalobci na spojitost Liberty a firmy B.C.L. Trading přišli v okamžiku, kdy jim soud dovolil prolomit bankovní tajemství. "Zjistili jsme to v rámci prověřování všech účtů souvisících s Libertou a jejím vedením. V okamžiku, kdy jsme narazili na B.C.L.
Trading, postoupili jsme to městskému státnímu zastupitelství v Praze," uvedl Petr Jirát, který dohlíží na vyšetření kauzy Liberta, v níž jsou Svoboda a jeho poradkyně Barbora Snopková obviněni ze zpronevěry šesti a půl milionu určených pro továrnu.
Svoboda ani Snopková nechtějí zjištění úřadů nijak komentovat. "Po dobu vyšetřování považujeme za obecně nekorektní hovořit o čemkoli, co se týká této kauzy," řekl včera Svoboda.

Mlčí i Barac Alon. "Pokud policie vede vyšetřování ve vztahu k jakýmkoli operacím prováděným Komerční bankou, společnost B.C.L. Trading se necítí oprávněna poskytovat jakékoli informace, které by mohly narušit vyšetřování," uvedl nedávno jeho právní a mediální zástupce Vítězslav Květenský.

Jaká jsou fakta, která nikdo nezpochybňuje?
1. Svoboda a Snopková vstupem na ministerstvo financí v létě 1998 převedli svůj podíl v Libertě na syna Snopkové Stanislava Kratochvíla.

2. Svoboda z pozice ministra financí vyjednával se svým ruským protějškem o urovnání starých pohledávek v Rusku. Ruská strana jako prostředníka, který měl navrhnout způsob mezistátního vyrovnání, doporučila firmu Korax Holding, jejímiž jednateli byl Alon a Zeno Meier.

3. V létě 1999 Kratochvíl odprodal za téměř sedmnáct milionů svých 40 tisíc akcií Liberty právě Meierovi. Kratochvíl, Snopková i Svoboda tvrdí, že Meier se o podnik zajímal sám od sebe a oni ho na Libertu nikdy neupozornili.

Státní zastupitelství a policie k těmto skutečnostem navíc nově dodávají, že peníze pro Kratochvíla přišly z účtu Baraca Alona. A dokonce šlo o miliony, které si Alonova B.C.L. Trading půjčila v Komerční bance a nikdy nevrátila. Jinak řečeno existuje podezření, že Alon za Libertu platil penězi, které z banky vytuneloval.

Stanislav Kratochvíl trvá na tom, že o celém obchodu s akciemi jednal výhradně se Zeno Meierem a Alona vůbec nezná. "S Meierem jsem mluvil jen jednou. On se na mě sám obrátil, že má zájem o mé akcie, a tak jsem mu je prodal," uvedl.

Právě cena, za kterou Kratochvíl akcie prodal, je to, co policii a žalobce zajímá. "Je tam podezření, že byly prodány vysoce nadhodnocené," potvrdil státní zástupce Jirát.

Kriminalisté za možné vysvětlení považují to, že mohlo jít o skrytou korupci. Tento princip, s nímž se policie setkává poměrně často, spočívá v tom, že ten, kdo něco chce, zaplatí tomu, od něhož něco potřebuje, horentní sumu za téměř bezcenné akcie.

Naopak Kratochvíl, Svoboda i Snopková cenu za akcie nepovažují za nijak přemrštěnou. Argumentují tím, že stát dopustil, aby Liberta byla na začátku devadesátých let chybně zprivatizovaná a majitel akcií továrny (nyní Zeno Meier) má šanci získat stamilionové odškodnění. Tím by se mu investice do akcií bohatě vyplatila.

Stát se však k žádnému vyplácení odškodnění nechystá a pravděpodobnost, že majitel akcií Liberty se dočká stovek milionů, je minimální.

Fond národního majetku přiznává, že privatizace Liberty byla špatná (faktická hodnota privatizovaného majetku byla o sto milionů nižší než účetní hodnota). Odmítá ale, že by za to nesl odpovědnost stát.

"Podle auditu, který jsme si nechali zpracovat, bývalý management státního podniku porušil zákon o účetnictví. Jediná cesta, kterou vidíme, je ta, že ministerstvo průmyslu a obchodu jako zakladatel státního podniku podá žalobu na původní management," uvedla mluvčí FNM Jana Víšková.

Fond k této variantě vyzval ministerstvo už několikrát - poprvé loni v březnu - avšak bez odezvy.

"Podle informací, které mám, sem nic takového z fondu nepřišlo," reagovala mluvčí Grégrova resortu Dagmar Plachá.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video