Nové biskupství povede muž posedlý ďáblem, žertoval křesťanský web

  20:20aktualizováno  20:20
Ať v čele nového biskupství na Vysočině stane bývalý slovenský arcibiskup Róbert Bezák nařčený z posedlosti ďáblem, vtipkoval na Silvestra web Christnet. V erbu by pak mohlo mít vývrtku i pivní korbel, psal správce webu Tomáš Zdechovský. Někteří čtenáři uvěřili, nicméně s biskupstvím to Zdechovský myslí vážně.

Láhev vína, pivní korbel a vývrtka. Tak by podle silvestrovského článku na serveru Christnet mohl vypadat erb nového biskupství na vysočině. | foto: Christnet

"Web má tradici, že na Silvestra nebo Apríla jeho redakce vydává zprávy, ve kterých se snaží reagovat na dění ve společnosti. A když pana Bezáka vyhodili z Trnavy, přišel web s vysvětlením, že by mohl jít na Vysočinu. Je to třeba brát s nadhledem," vysvětlil Zdechovský, jeden ze správců webu Christnet.

Bývalý slovenský arcibiskup Róbert Bezák po nuceném odchodu z postu arcibiskupa poukázal na kontroverzní finanční operace svého předchůdce. Na konci roku byl pak nařčen z posedlosti ďáblem (více čtěte zde).

Nové biskupství na Vysočině by v erbu podle silvestrovské webové zprávy mělo pivní korbel, láhev od vína a vývrtku. Nad tím by visel nápis "Es lebe Gambrinus", tedy něco ve smyslu "Ať žije Gambrinus".

Znění silvestrovského článku na křesťanském webu:

Podle zdroje blízkého České biskupské konferenci bylo na jednání biskupům v říjnu 2012 rozhodnuto, že schválí projekt Biskupství jihlavského, který má tisíce příznivců nejen na Vysočině. Na biskupa navrhli čeští biskupové papeži odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, který je v současné době výpomocný duchovní v Bánské Bystrici - Radvani.

"Česká biskupská konference samozřejmě okamžitě všechno popře. Jde o zatím přísně tajnou informaci," sdělil Magazínu ChristNet.cz zdroj blízký České biskupské konferenci. Podle jeho vyjádření byli proti takovému postupu tři biskupové. Ostatní tento postup schválili.

Jihlavské biskupství by mělo mít sídlo v krajském městě, kde by případnou katedrálou mohl být kostel sv. Jakuba nedaleko Masarykova náměstí. Samotnému biskupství by pak mohly sloužit přilehlé církevní objekty.

"Jedná se o velmi prestižní post prvního biskupa v nově zřízené diecézi. Lze to vnímat jako veřejnou omluvu biskupovi Bezákovi za jeho odvolání," sdělil Magazínu Christnet.cz jeden z vysoce postavených katolických kněží, kteří nechtěl být jmenován. 

Pán biskup se již též preventivně pojistil proti možnému opětovnému odvolání volbou nového biskupského znaku. "Otec Bezák chce vyjít vstříc českému národu, a tak znak obsahuje všechny atributy českého národního moku," uvedl pro Magazín ChristNet.cz mluvčí pána biskupa Jožo Mrkvička.

Protože Jihlava je staré německé město (Iglau), je ve znaku i německý nápis. "Otec biskup si to nechce rozházet ani s potomky vyhnaných původních obyvatel," dodal mluvčí. Symboly též nově oživují tradici eucharistie v duchu aggiornamenta. Tímto duchem byl otec biskup dobře znám. "Je ale otázka, zda to s tím zdnešněním pán biskup přeci jen znovu trochu nepřehnal a zda nebude zároveň  prvním i posledním biskupem jihlavským. "Přeci jen Gambrinus byl starý římský bůžek a teď v Římě vyznávají Hospodina," uvedl pro náš časopis vatikánolog Václav Groll. (text na křesťanském webu pokračuje dalšími odstavci - celé znění najdete ZDE)

Zdroj: Christnet.cz

"Erb je kolegy, evangelíka, který jej má vyhotovený na chatě," smál se Zdechovský. Gambrinus byl původně římský bůžek.

"Erb mám umístěný na chalupě u České Lípy. Je to původně německá chalupa, kde dříve byla hospoda. Když jsme na ní před dvěma roky obnovovali fasádu, nalezli jsme nad erbem i německý nápis," upřesnil majitel stavení a také spoluautor článku na webu Christnet Jan Kirschner.

Podle něj erb dříve sloužil jako dobová reklama na hostinec, který v chalupě fungoval už kolem roku 1900.

Mnozí věřící vtip nepochopili

Mnoho čtenářů však vzalo silvestrovskou zprávu na křesťanském serveru vážně. "Ozývala se nám spousta lidí, kteří nepochopili, že to byl silvestrovský vtip. Článek jsme proto z webu kvůli kontroverzím už stáhli," konstatoval Kirschner.

"Článek byl podle některých z nich necitlivý vůči odvolanému Bezákovi. Také se nám ozvala mluvčí České biskupské konference, že jí někteří lidé volali a gratulovali ke vzniku jihlavského biskupství. Až když si našla náš silvestrovský článek, tak pochopila, o co jde," nastínil Kirschner.

Tuto středu se článek na webu znovu objevil, s doplněným výrazným varováním, že se jednalo o silvestrovský vtip. "Pozor, šlo o silvestrovský humor!! Omlouváme se, pokud jste vzali článek vážně nebo text vnímali jako hloupý vtip," stojí od středy u textu napsáno velkým písmem.

Zdechovský bojoval za nové biskupství i u papeže

Za iniciativou zřízení nového biskupství na Vysočině stojí sám zakladatel webu Christnet Tomáš Zdechovský. Dosud totiž na Vysočinu zasahují čtyři biskupství a věřící jsou tak roztříštěni pod několik diecézí.

Loni proto aktivisté v čele se Zdechovským, kteří sami sebe označili za katolické intelektuály z Vysočiny, odeslali dopis s výzvou na zřízení biskupství i samotnému papeži do Vatikánu.

V říjnu pak o myšlence byla řeč na biskupské konferenci. "Výstupem bylo, že by biskupové svých diecézí měli častěji navštěvovat Vysočinu," připomněl Zdechovský, který hodlá o myšlence vést diskuze i nadále.

"Otevřel se tím prostor pro diskuzi a pro hledání argumentů. Myšlenka je stále otevřená a předpokládáme, že letos bude dále diskutovaná, třeba i na teologických fakultách," popsal Zdechovský.

Zakladatel webu nechce jít proti vůli věřících

NEUROMARKETING: Tomáš Zdechovský, dva miliony korun za 10 procent

Zakladatel portálu Christnet a iniciátor vzniku biskupství na Vysočině Tomáš Zdechovský.

Ten si podle svých slov dal dvouletý plán. "Chci investovat peníze do studií a výzkumu. Jsem pozvaný do několika farností a chci téma mnohem více diskutovat," nastínil Zdechovský. První přednášky na toto téma má v plánu v březnu.

Ubezpečil, že nechce myšlenku prosazovat proti vůli věřících. "My nechceme vést něco proti místní církvi, nebo na Vysočině uměle vytvořit biskupství. Ale touto otázkou chceme docílit, aby církev začala přemýšlet o změně. Biskupství vznikaly v 18. století a ve 20. století po pádu komunismu. Jejich struktura se musí proměnit," domnívá se Zdechovský.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

  • Další z rubriky

Babiš je s byznysmeny na Ukrajině. Podpořil její integritu, včetně Krymu

Na Ukrajinu v pondělí večer přiletěl premiér a šéf ANO Andrej Babiš. „My určitě chceme naše ukrajinské partnery...

Při rallye zemřel divák, pozůstalým musí zaplatit provozovatel auta

Provozovatel závodního auta, které při nehodě na zlínské Barum Czech Rally v roce 2012 usmrtilo diváka, musí zaplatit...

Do buněk nechceme, říkají v Chanově. Pokus stěhovat lidi z ghett selhává

Plány na přestěhování lidí z ghett selhávají. Obyvatelům z vyloučených lokalit se do nových montovaných bytů nechce....

V Plzni se auto zřítilo z mostu na koleje, dva lidé jsou zranění

V Plzni havaroval v pondělí večer mladý řidič osobního vozu. Auto spadlo v Sušické ulici z mostu do kolejiště, skončilo...

Najdete na iDNES.cz