Vzbouřenci ztrácí jednotu

P r a h a - Jednota "vzbouřenců" v České televizi se hroutí. Tábor stávkujících rozdělila středeční akce odvolaného finančního ředitele Ladislava Palusky, který na několik hodin převzal vedení televize. "Byla to ukvapená akce, která nám hodně ublížila," komentuje situaci Patrik Kaizr, který se stejně jako valná část redaktorů domnívá, že celá Paluskova akce byla nepromyšlená a zorganizovaná narychlo. I přestože se většina z nich nechtěla k problému nahlas vyjádřit, shodují se na jednom: Nahráli jsme tak do karet Hodačovu vedení.

"Někteří z nás se čím dál více vzdalují od reality," míní jedna ze stávkujících redaktorek.

"Byl to nesmysl, přebírat vedení na tři hodiny. Místo toho se mělo dál s Hodačovým vedením jednat," dodává Kaizr.

Za Palusku se naopak rozhodně postavili odboráři a krizový výbor. "Chápeme to od pana Palusky jako odvážný čin a velice to vítáme," řekl předseda televizních odborů Antonín Dekoj.

Sám Paluska se hájí tím, že brání tunelování České televize.

"Pouze jsem chtěl zajistit řádný chod televize," vysvětloval Paluska. Podle něho Hodačovi lidé ČT neřídí. Legální vedení naopak tvrdí, že hospodaření ohrožují právě kroky Paluskových lidí.

Konflikt mezi částí zaměstnancům a vedením Jiřího Hodače včera přerostl v otevřenou válku: stávkující vyhlásili, že kvůli počínání současného managementu osloví vládu. Jindřich Beznoska, kterého Hodač pověřil vedením financí ČT, večer reagoval prohlášením, že televize zřejmě pozastaví veškeré vyplácení peněz.

Ladislav Paluska tvrdí, že na Kavčí hory přišly faktury, které dokazují, že Bobošíková utratila za svou verzi zpráv přes tři miliony korun. Krizový výbor proto včera požádal vládu a sněmovnu, aby podaly podnět Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. Ten by měl zjistit, zda Bobošíková netuneluje Českou televizi.

Beznoska naopak tvrdí, že Paluska a jeho lidé pouze využívají nynějšího zmatku a snaží se zahladit stopy, které by mohl odhalit audit hospodaření ČT: "Pozastavení plateb je jediná cesta, jak zabránit škodám velkého rozsahu." Středeční krok zaměstnanců, kteří obsadili kancelář Věry Valterové (pověřené Hodačem řídit ČT), tak zřejmě definitivně pohřbil naději, že se obě strany dohodnou. Nic na tom nemění ani fakt, že vedoucí televizních odborů Antonín Dekoj včera poprvé uznal, že Valterová je řízením České televize opravdu oficiálně pověřena. Valterová mu totiž ukázala doklad, podepsaný Hodačem. "Odbory budou nyní Valterovou uznávat jako toho, kdo je pověřen řízením ČT," prohlásil Dekoj s tím, že nyní může s Hodačovým vedením dál vyjednávat.

Poslední požadavek odborů, bez nějž nehodlají ukončit stávku, zní: ze svých funkcí musí hned odejít finanční ředitele Jindřich Beznoska a ředitelka zpravodajství Jana Bobošíkovová.

Z pověření Valterové však vyplývá, že nemůže jmenovat či odvolávat nejvyšší management televize. Valterová včera sice potvrdila, že se bude zabývat tím, zda by nebylo možné Bobošíkovou a Beznosku přeřadit na jinou funkci, jestli to udělá, ale odmítla říct.

Paluska i jeho kolegové tak zatím televizi "vedou" dál. "Všichni výkonní ředitelé pracují normálně. A to jak ti odvolaní, jako třeba já, tak i ti neodvolaní," řekl šéf výroby a techniky Vít Novotný. Podle jeho slov si Paluskovi lidé nejsou jisti, že Valterová svou funkci skutečně zvládá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video