Osmnáct vysokých škol začíná používat počítačový systém, který odhalí plagiátorství. Ilustrační foto

Osmnáct vysokých škol začíná používat počítačový systém, který odhalí plagiátorství. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vysoké školy zahájily boj s plagiátory pomocí počítačů

  • 185
Vysokoškoláci, kteří se v červnu chystají k obhajobě závěrečné práce, možná zažijí horké chvilky. Tedy pouze v případě, že svoji práci opsali. Dnes totiž devatenáct vysokých škol začalo používat počítačový systém, který na akademické půdě odhalí plagiátorství.

Počítačový systém, který umí odhalit shodné pasáže v různých textech, vytvořila Masarykova univerzita v Brně.

"Vše jsme směřovali k tomu, aby byl program spuštěn ještě před červnovými státnicemi a mohly se kontrolovat už závěrečné práce letošních absolventů," řekla iDNES.cz Jitka Brandejsová z vývojového týmu brněnské Masarykovy univerzity.

Software by měl sloužit jednak jako archiv závěrečných prací, zároveň by měl ale odhalit i nepoctivce, kteří doslovně opisují od svých spolužáků či od studentů jiných univerzit.

Počítačový systém bude prozatím využívat devatenáct univerzit, mimo jiné Česká zemědělská univerzita v Praze, Univerzita Palackého v Olomouci, Západočeská univerzita či Vysoká škola ekonomická v Praze.

Seznam spolupracujících univerzit by se ale měl postupně rozrůstat. "Nyní jednáme se soukromými a také slovenskými vysokými školami, které by se do projektu mohly v budoucnu zapojit," potvrdila Brandejsová.

. Vysoké školy rozjely lov na plagiátory

Pod vedením Masarykovy univerzity v Brně se do boje pustilo 18 vysokých škol 

* Akademie múzických umění v Praze
* Česká zemědělská univerzita v Praze
* Ekonomická univerzita v Bratislavě
* Janáčkova akademie múzických umění v Brně
* Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
* Ostravská univerzita v Ostravě
* Slezská univerzita v Opavě
* Univerzita Hradec Králové
* Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
* Univerzita Palackého v Olomouci
* Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
* Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava
* Vysoká škola ekonomická v Praze
* Vysoká škola polytechnická Jihlava
* Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
* Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
* Západočeská univerzita v Plzni
* Univerzita obrany

Univerzita Karlova se prozatím připojit nechce
Univerzita Karlova zatím se začleněním do programu váhá. Podle mluvčího Václava Hájka v tom brání hlavně nejednoznačnost autorského zákona v otázce závěrečných prací. Univerzita si proto nechala zpracovat podrobný právní rozbor.

"Vzhledem k extrémnímu zatížení aktuálními tématy, jako je transformace fakultních nemocnic nebo příprava Bílé knihy, se UK tímto projektem bude zaobírat zřejmě ve druhé polovině června s tím, že by možné zapojení do projektu - po definitivním projednání a schválení UK - bylo možné od počátku akademického roku 2008/09," řekl iDNES.cz Hájek.

Systém je archivem, ale i vyhledávačem plagiátů
Systém má dvě hlavní funkce. Slouží jako národní registr elektronických kvalifikačních prací, který je určen k tomu, aby si veřejnost nebo školy mohly vyhledávat práce na dané téma a dovědět se, kde a kdo je zpracovával. Registr najdou zájemci na stránkách www.theses.cz.

Vydávali jste někdy cizí práci za svoji?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 30. května 2008. Anketa je uzavřena.

NE
NE 7987
ANO
ANO 2966

"Každá škola se sama rozhodne, jestli bude chtít publikovat celé texty závěrečných prací, nebo jen popisné údaje, tedy téma práce, autora, datum obhajoby či klíčová slova," informovala Brandejsová.

Druhou funkcí je odhalování plagiátů. "Tato část bude sloužit pouze školám. Ty budou moci zjišťovat, zda nedošlo u jejich prací k opsání. Konkrétní práce se porovná se všemi dokumenty vloženými do systému, tedy napříč pracemi ze všech škol," vysvětlila.

Brněnský systém by měl do budoucna porovnávat závěrečné práce i se seminárními pracemi a různými publikacemi.

Software dokáže porovnat nejen české, ale i anglické, německé, francouzské a slovenské texty. "Nebráníme se ale žádné spolupráci a rozvoji. Jistě by pro nás bylo zajímavou výzvou srovnávat plagiáty i v japonštině," řekla s nadsázkou Brandejsová.

"Pokud by se ale v systému nashromáždilo více prací v japonštině, tak jsme schopni je zkontrolovat," dodala.

. Jaké funkce systém nabízí

- vyhledávání plagiátů (v AJ, ČJ, SJ, NJ, FJ)

- úložiště závěrečných prací

- zpřístupnění popisných dat o práci (metadat) a jejich zveřejňování na www.theses.cz

- pro každého studenta se v systému nabízí složka studenta k závěrečné práci 

- antivirová ochrana souborů

- konverze prací do pdf, txt

- vyhledávání prací (tematicky, fulltextově)

- další užitečné aplikace (FAQ, Vývěska a aktuality, Diskusní fórum, Dokumentový server, Úschovna, Můj web, Projekty aj.)

- různé možnosti režimu vkládání prací dané školy (od ručního až po plně automatizované strojové přebírání dat)

Známé případy plagiátorství
Problémy s plagiátorstvím už v minulosti řešilo několik vysokých škol. Zřejmě poslední známý případ podezření z plagiátorství se odehrál na zlínské Univerzitě Tomáše Bati.

Anonym zaslaný letos v dubnu vedení školy, pedagogům a studentům obvinil děkana fakulty multimediálních komunikací Jaroslava Světlíka z podvodu. Je podezřelý, že velkou část docentské práce opsal ze své dřívější doktorské práce. - čtěte Zlínská univerzita řeší plagiátorství, anonym obvinil děkana

Rektor zlínské univerzity Ignác Hoza zřídil etickou komisi, která má případ prošetřit. Její závěry budou známy nejdříve na konci června.

. Vysoké školy v číslech

V České republice je celkem 72 vysokých škol. Z toho je: 

* 26 veřejných vysokých škol

* 44 soukromých vysokých škol

* 2 státní vysoké školy

Studuje na nich kolem 350 000 lidí.

Problém s opisováním řešila před rokem i Západočeská univerzita v Plzni. Bývalý prorektor Ivo Budil, věhlasný odborník v oblasti humanitních věd, čelil obvinění, že některé pasáže své knihy opsal odjinud. Etická komise ale rozhodla, že se prorektor plagiátorství nedopustil. -čtěte Plzeňský prorektor končí, ovšem ne kvůli opisování

Jedna z fakult Vysoké školy ekonomické začala loni řešit problém opisování méně sofistikovaným způsobem - finančně odměňuje učitele, kteří plagiátorství odhalí. - čtěte Vysoké školy rozjely lov na studenty-plagiátory


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video