Žáci plavou v testech z fyziky i chemie. Chybí jim základy v počtech

  10:13aktualizováno  10:13
Čeští žáci v testování České školní inspekce neuspěli ve fyzice, chemii a biologii. Očekávání splnila jen čtvrtina studentů třetích ročníků středních škol a pětina deváťáků. Jedním z důvodů, proč žáci neuspěli právě v těchto předmětech, je podle inspekce jejich úzké propojení s matematikou, která dětem dělá tradičně problémy.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zjišťování výsledků žáků devátých tříd ZŠ a třetích ročníků středních škol v přírodovědných a společenskovědních předmětech provedla Česká školní inspekce (ČŠI) v průběhu května na vzorku 2 311 škol. Jen 25 procent žáků třetího ročníků vybraných oborů středních odborných škol a 21 procent žáků na úrovni devátého ročníku dosáhlo v testech dvoutřetinové úspěšnosti.

„Výsledky žáků zůstaly za očekáváním, zejména v oblasti přírodovědných předmětů, jakými je fyzika, chemie a biologie, zejména u žáků devátých ročníků,“ říká ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.  Pozitivní však na druhou stanu je, že pouze necelé jedno procento dětí v testu dopadlo velmi špatně, tedy s úspěšností pod dvacet procent. Velmi dobrých výsledků však bylo také poskrovnu.

Deváťáci a žáci odpovídajících ročníků víceletých gymnázií dopadli lépe ve společenskovědním testu. V zeměpisu, dějepisu a občanské nauce jich uspělo 61 procent. Jen polovina však obstála u přírodovědného přehledu, tedy v chemii, biologii a fyzice. Ve stejném testu přírodovědného přehledu dosáhli žáci třetího ročníku středních škol úspěšnosti 57 procent, společenskovědní test neabsolvovali.

Za bídné výsledky ve fyzice, chemii a biologii může podle Zatloukala mimo jiné úzké propojení těchto předmětů s matematikou. „Nám se ukazuje, že výuka matematiky ne úplně odpovídá tomu, co pak žáci mohou využívat v dalších předmětech. Z tohoto důvodu ČSI doporučuje upravit způsob výuky matematiky,“ dodává Zatloukal. Teoretických pouček by podle něj mělo ve výuce ubýt ve prospěch nácviku praktického využití matematiky.

Kromě toho je podle Zatloukala na základních školách věnována výrazně větší pozornost profilovým předmětům, tedy matematice, češtině a cizímu jazyku. Doplácí na to právě „vedlejší“ předměty, jakými je fyzika, chemie, či zeměpis.

Inspekce doporučuje rozšířit debatu o jednotných přijímacích zkouškách a diskutovat hlavně o jejich obsahu. Podle ní by se měl orientovat na obecné studijní předpoklady. Pokud by se přijímačky zaměřovaly jen na češtinu a matematiku, mají děti obtížnější přístup ke středoškolskému vzdělání, říká Zatloukal.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Mynář podle TI podváděl při čerpání dotací, podala trestní oznámení

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Hradní kancléř Vratislav Mynář podle nevládní organizace Transparency International (TI) podváděl při čerpání dotací za...

Silné bouřky a vítr zasáhnou odpoledne Čechy, místy mohou padat kroupy

Na snímcích jsou zachycené unikátní úkazy na obloze. Jev zvaný elf, rudý...

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před silnými bouřkami. Platí pro Prahu, Středočeský, Liberecký,...

Poslanci podpořili vládní návrh, aby mohly penze vzrůst o devět stovek

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (na schůzi Poslanecké sněmovny

Poslanci podpořili v prvním čtení návrh zákona, který má umožnit, aby se penze příští rok zvýšily v průměru o 900...

Najdete na iDNES.cz