Občanší demokraté podle něj tuto problematiku neopustí, nebylo to pro ně jen předvolební téma. „Máme 40 497 fyzických podpisů, 20 143 on-line podporovatelů,“ řekl Fiala. K facebookové skupině podporující petici se přidalo přes 67 tisíc lidí.
„Je to požadavek na vládu České republiky, aby vyjednala trvalou výjimku, abychom nebyli povinni přijmout euro jako svou měnu,“ řekl k cíli petice první místopředseda ODS, europoslanec Jan Zahradil.
Jak upozornil, situace v eurozóně se od vstupu České republiky do Evropské unie výrazným způsobem změnila. „Vznikly naprosto jak nové právní, tak věcné, ale zejména finanční závazky, které v době našeho vstupu do Evropské neexistovaly,“ zdůraznil Zahradil. Závazek přijmout euro by měl být proto podle ODS rozvolněn na pouhou možnost. A pokud by občané euro místo koruny chtěli, musí tomu předcházet referendum.
„Petice pro korunu byla zahájena proto, abychom dali jasně najevo, že vláda nemá pokračovat v nezvratných krocích, které vedou k přijetí eura. Má dát lidem možnost, aby sami rozhodli, jestli se chtějí vzdát koruny a jestli chtějí akceptovat euro se všemi výhodami a také nevýhodami, které přijetí společné evropské měny má,“ uvedl Fiala.
Premiér Bohuslav Sobotka přijetí eura podporuje, stejně jako prezident Miloš Zeman. Pro euro jsou také lidovci. „Určitě perspektivně nemám problém, abychom měli euro. Bez toho, že bychom ručili za závazky Řecka nebo Španělska,“ řekl šéf hnutí ANO Andrej Babiš letos v lednu po přijetí na Pražském hradě, ještě než ho Zeman akceptoval jako ministra financí v Sobotkově vládě. (více o tom najdete zde)
V Senátu se v úterý koná veřejné slyšení k „Petici pro korunu“. Přijel na něj i slovenský liberální europoslanec Richard Sulík ze strany Svoboda a solidarita, který varoval Čechy před přijetím eura za současných podmínek. „Určitě bych doporučoval počkat,“ řekl Sulík.