Vsetín nemůže uklízet sníh z opraveného náměstí, zničil by si ho

  11:58aktualizováno  11:58
Zatímco většina obcí se obvykle po sněžení snaží ulice co nejrychleji uklidit, na vsetínském náměstí Svobody musí sníh zůstat, dokud neodtaje. Na nedávno opravené náměstí totiž stroje nemohou, aby jej neponičily. Radnice současně vymýšlí, jak náměstí, jehož nová podoba schytává od místních jen kritiku, pozměnit.

Podobný úklid sněhu se na náměstí Svobody ve Vsetíně konat nemůže, stroje by povrch zničily (Ilustrační snímek). | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Sníh z náměstí neodklidí pluhy, ale pouze vyšší teploty. "Nechají sníh tak, na náměstí Svobody se pořádně nedá uklidit. Kdyby vjeli na mlat s technikou, plochu by zdevastovali," řekl opoziční zastupitel Zdeněk Vejpustek. "Teď je každá rada drahá. Za deště se tam přejít nedá, protože vznikají kaluže a v létě se mění v prašnou Saharu," kritizuje Vejpustek.

Rekonstrukce náměstí Svobody ve Vsetíně trvala od října 2010 do června loňského roku. Od té doby je předmětem trvalých diskusí. Lidem se nelíbí a radnice teď uvažuje, jak ho změnit podle svého.

Náměstí Svobody ve Vsetíně

Náměstí Svobody ve Vsetíně po opravě vyvolává rozpaky. Lidem chybí hlavně zeleň.

Fakt, že náměstí není funkční, nemohou na něj vjet auta a chybí zeleň, rozčiluje v podstatě všechny. Místní obyvatele, opozici i současné vedení radnice. Problém by město částečně mohlo vyřešit tím, že nepřijme dotaci na jeho opravu.

"Náměstí není takové, jaké jsme očekávali. V těchto dnech proto pracovní skupina zvažuje a porovnává všechny skutečnosti spojené s požádáním o vyplacení dotace," popsala vsetínská starostka Iveta Táborská.

Dotace by náměstí "zakonzervovala" na pět let

Zatím totiž radnice dotaci neobdržela. Tím se otevřela možnost ji nepřijmout vůbec a náměstí změnit podle potřeb místních obyvatel.

"V případě, že město Vsetín dotaci dostane, současný stav náměstí Svobody zakonzervujeme po dobu pěti let," podotkla Táborská. Město může od projektu odstoupit a nehrozí mu za to žádné sankce. Poslední slovo ale bude mít rada města na svém jednání 28. února.

Jenže pokud se radnice zbaví dohledu ministerstva, ještě minimálně jeden klíčový hráč zůstává. Na podobě náměstí a případných změnách se totiž Vsetín bude muset dohodnout s architektem. Ten ještě na podzim obhajoval to, že náměstí krášlí bílé kruhy a chybí zeleň.

"Kruhy jsou obrazem dnešní společnosti. Každý kruh je jiný, tak jako se liší i lidé. Trávník tam není proto, že jsme nechtěli kopírovat krásný park, který je naproti ulicím Žerotínova a Tyršova," uvedl před časem Igor Kovačevič, architekt pražského studia MOBA, které před dvěma a půl lety vyhrálo ve Vsetíně architektonickou soutěž.

Architekt věřil, že se lidé s novou podobou smíří

Kovačevič také věřil, že se s novou podobou lidé smíří. Nesmířili a mohou jen doufat, že architekt teď vyjde vstříc radnici a případné změny odsouhlasí. "Ano, ke změnám se bude vyjadřovat také architekt Igor Kovačevič," potvrdila Táborská. Podle ní je k jednání přístupný a na plánech, jak změnit náměstí, všichni spolupracují.

Dominantní plocha v centru by podle místních obyvatel potřebovala hlavně pevnější povrch a víc zeleně. Ani z bílých kruhů, které ho mají originálně zdobit, lidé nadšení nejsou. Pokud město dotaci odmítne a architekt řekne vytoužené ano, pak se lidé ve Vsetíně možná dočkají skutečně funkční plochy v centru, které bude město důstojně reprezentovat.

Pak by zůstal ještě poslední problém: odkud vzít na další práce peníze. Zodpovědnost za aktuální stav současné vedení města rázně odmítá.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Sucho vydrží ještě týden. Před víkendem se rázně ochladí a přijdou deště

Bouřky a vydatný déšť v Hradci Králové

Nezvykle teplé a suché počasí posledních dnů vydrží v Česku ještě v příštím týdnu, kdy bude až 25 stupňů. Před víkendem...

Rodičovskou zvýší o 80 tisíc, ale komu? Podoba mateřské stále není jasná

Ilustrační snímek

Děti narozené 31. prosince 2019 a 1. ledna 2020 od sebe nebude dělit jen několik hodin, ale také 80 tisíc korun....

Babiš: Kdyby mě obžalovali, nerezignoval bych. Je to politický proces

Premiér Andrej Babiš oznámil na Pražském hradě jména dvou nových ministrů. (10....

Termín rozhovoru s Andrejem Babišem se několikrát posouval. Nakonec k němu došlo krátce předtím, než premiér rozeslal...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz