Navrhovaná varianta už není poměrným volebním systémem, říká politolog Lebeda. Ilustrační foto

Navrhovaná varianta už není poměrným volebním systémem, říká politolog Lebeda. Ilustrační foto | foto: David Port, MF DNES

Vládní reforma volebního systému může být protiústavní, říkají experti

  • 41
Odborníkům se příliš nezamlouvá vládní návrh reformy volebního systému. Vítězi voleb přisuzuje bonus, díky němuž snáze sestaví většinovou vládu. Podle ústavního právníka Jana Kysely je bonus pro vítěze příliš velký, což může porušit poměrný volební systém. Politolog Tomáš Lebeda navrhované úpravy dokonce považuje za protiústavní.

Vláda vybrala ze tří návrhů změny volebního systému tzv. řeckou variantu. Při přepočítávání mandátů zohledňuje velikost krajů, čímž zaručuje větší proporcionalitu. Zbytek křesel bere vítěz - tento "plovoucí bonus" může překročit 10 mandátů. - čtěte Vláda má plán, jak předejít volebnímu patu: schválila bonus pro vítěze

A právě v tom vidí problém politolog Tomáš Lebeda, který se na volební systémy specializuje. Systém s možností takového bonusu už podle něj není poměrný, jak nařizuje česká ústava, ale smíšený, tedy na pomezí poměrného a většinového.

"Hranice, o níž hovoří politologové, je pět procentních bodů (tj. 10 z dvou set mandátů ve Sněmovně, pozn. red.)," řekl iDNES.cz Lebeda. "Tohle už je smíšený systém."

Současný vládní návrh je tak podle něj v rozporu s ústavou. "Podle mě to tak bude, jestli to v současné podobě projde. Ten bonus se dá zmenšit technicky, ale kdo ví, jestli ti předkladatelé jsou k tomu ochotni," dodává Lebeda.

Vláda má plán, jak předejít volebnímu patu: schválila bonus pro vítěze

Že se reforma dostane až k Ústavnímu soudu, přitom není vyloučeno. ČSSD i komunisté s ní totiž nesouhlasí a označují ji za protiústavní. V případě, že Topolánkův kabinet protlačí návrh parlamentem, může levice podat ústavní stížnost.

Ústavní právník: U soudu to nebude mít na růžích ustláno

Pochybnosti o ústavnosti novely má i ústavní právník z Univerzity Karlovy Jan Kysela.

Chválí základní koncept reformy - učinit sdružením krajů volební systém poměrnějším a spravedlivějším. Připomíná, že se nebude opakovat situace, kdy zelení v Libereckém kraji za 10 procent hlasů voličů nezískali ani jednoho poslance a celkově potřebovali na jedno křeslo ve Sněmovně dvojnásobek hlasů než ODS a ČSSD. - čtěte více o nespravedlivosti současného systému a potřebě reformy

Kysela spatřuje stejně jako Lebeda problém v tom, že vládní varianta dává vítězi bonus okolo 10 poslanců, v některých případech i víc.

"Já mám dojem, že z těch modelových propočtů vycházel bonus v krajních případech až osmnáct mandátů. A osmnáct mandátů určitě problém je," řekl iDNES.cz Kysela.

Kysela nechtěl předjímat rozhodnutí Ústavního soudu při případném sporu, ale naznačil, že řecká varianta by nemusela projít. "Já si myslím, že ten návrh by neměl na růžích ustláno," řekl iDNES.cz.

"Nedá se říci, že ten návrh na vás volá svou protiústavností na vzdálenost jednoho kilometru," dodává Kysela. Ze tří navrhovaných variant má ale podle něj největší "deficit ústavnosti".

JAK BY SKONČILY VOLBY V ROCE 2006

ODS ČSSD KSČM KDU-ČSL SZ
Procenta hlasů: 35,38 32,32 12,81 7,22 6,29
Získané mandáty: 81 74 26 13 6
Řecký model: 85 67 25 12 11


Pozn: Bonus nelze spočítat pouhým odečtením výsledků řecké varianty a současných mandátů (85-81). I současný systém totiž není zcela poměrný. V ideálním poměrném systému by ODS získala asi 76 poslanců.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video