Vláda svěřila Peake legislativu a boj s korupcí

  21:51aktualizováno  21:51
Vláda jmenovala novou místopředsedkyni kabinetu Karolínu Peake do čela Legislativní rady a vládního protikorupčního výboru. První místopředsedkyni Věcí veřejných jmenoval do vládní funkce prezident Václav Klaus už před dvěma týdny.

První žena ve vládě Karolína Peake. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

"Vznikající Vládní výbor pro boj s korupcí a poradní sbor vicepremiérky budou složeny ze zástupců vybraných ministerstev a z odborníků z vědeckého a neziskového sektoru. Jejím úkolem bude koordinace legislativního naplňování protikorupční strategie vlády, navrhování návazných opatření a koordinace zavádění těchto opatření na všech úrovních státní správy a samosprávy," uvedla Radka Hrstková z tiskového oddělení VV.

Peake se stala vicepremiérkou díky dohodě koaličních stran, která ukončila poslední z kabinetních krizí. Věci veřejné ve vyjednáváních žádaly mimo jiné i čtyři vládní křesla, která jim náleží podle původní koaliční smlouvy. Ve vládě po dubnové demisi neformálního lídra VV Víta Bárty na místo ministra dopravy a květnovém rozhodnutí předsedy strany Radka Johna odejít z funkce vicepremiéra zůstali jen ministři školství Josef Dobeš a pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Nakonec se koaliční strany dohodly na výměně nestraníka Radka Šmerdy v čele ministerstva dopravy za člena VV Pavla Dobeše a právě na jmenování Peake.

John v květnu vicepremiérskou funkci, která měla také být zaměřena na boj proti korupci, odmítl poté, co se s premiérem Petrem Nečasem neshodl na svých spolupracovnících. Předsedovi vlády vadilo především jméno někdejšího náměstka ministra vnitra Michala Moroze. Peake už prohlásila, že s tímto mužem do svého týmu nepočítá. Své spolupracovníky ale zatím veřejnosti nepředstavila.

"My o personálním obsazení jednáme a budeme jednat. Nepředpokládám tam žádný problém nebo konflikt," řekl k tomu novinářům Nečas.

Peake sondovala u Michálka

Chce bývalý šéf Státního fondu životního prostředí do výboru?

Oznámila pouze, že nadále počítá s odborníkem Petrem Mlsnou ve funkci místopředsedy legislativní rady vlády. Radu posuzující slučitelnost připravovaných zákonů s právním rámcem dříve řídil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Nyní bude rada nově místo ministerstva vnitra hodnotit i dopady regulace zákonů, tedy provádět hodnocení známé pod zkratkou RIA.

Hodnocení protikorupčních dopadů zákonů, známé jako CIA, bude mít na starosti nově zřizovaný vládní protikorupční výbor. "V oblasti boje s korupcí ale začínáme na úplně zelené louce," řekla nedávno Peake.

Výbor pro boj s korupcí zřídila vláda na konci dubna, tehdy se počítalo s tím, že jej povede předseda Věcí veřejných John. Letos na práci dostane 21,5 milionu korun. V příštích letech by měl hospodařit přibližně s 25 miliony korun. Pracovat by v něm mělo 13 lidí.

Peake je tak první ženou v Nečasově vládě. Její úřad vyjde jen letos na více než dvacet milionů. Pobírat bude základní plat téměř 150 tisíc korun, vznikne 13 tabulkových místa a spolupracovat bude výbor s dvaceti externisty. Peake už jednala například s bývalým šéfem Státního fondu životního prostředí Liborem Michálkem. (čtěte více)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Rakovina ji připravila o nohu, teď se Pechová pokouší přeplavat La Manche

Handicapovaná plavkyně Markéta Pechová se připravuje na přeplavání kanálu La...

Plavkyně Markéta Pechová přišla o nohu, když jí bylo dvanáct let. Lékaři jí museli končetinu amputovat ve stehně kvůli...

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz