BMW 750Li

BMW 750Li

Vedení Sněmovny vyměnilo rok a půl staré vozy za šest nových BMW

  • 291
V době, kdy by stát měl kvůli ekonomické krizi šetřit kde se dá, si vedení Sněmovny pořídilo šest nových limuzín BMW. Odmítá, že by zbytečně utrácelo. Stará auta vrátilo výrobci, díky čemuž obměna v garáži stála "jen" dva miliony. Předchozí "béemvéčka" politici používali teprve rok a půl.

Předseda dolní komory Miloslav Vlček a místopředsedové Miroslava Němcová, Lubomír Zaorálek, Jan Kasal, Lucie Talmanová a Vojtěch Filip tak mají už od léta k dispozici BMW řady 7, u kterého se nejnižší prodejní cena pohybuje kolem dvou milionů.

"V rámci smluvního vztahu došlo k obměně šesti reprezentativních limuzín značky BMW. Za jejich výměnu Kancelář Poslanecké sněmovny zaplatila celkem dva miliony korun. Tato mimořádně nízká cena je daná zmíněným smluvním vztahem," napsal iDNES.cz šéf tiskového odboru Sněmovny Roman Žamboch.

Konkrétní smlouvu schválila Kancelář PSP, která spadá pod šéfa komory Miloslava Vlčka. Ze zákona má předseda Sněmovny nárok na auto s řidičem či bez něho k "osobní dispozici", tedy k jakýmkoli účelům. Místopředsedové pak "k  výkonu funkce a styku s rodinou".

Uživatelé nových aut nechtějí obměnu vozového parku příliš hodnotit. "O tom my nerozhodujeme. My jen jezdíme v tom, co kancelář nakoupí. Já tomu nerozumím. Víc vám neřeknu, jen bych v tom udělal zmatek," řekl iDNES.cz jeden místopředseda Sněmovny za lidovce Jan Kasal.

"Tam je nějaký systém obměny aut, ale o tom nic nevím. Na shledanou," byl ještě stručnější socialista Lubomír Zaorálek.

V garážích stojí desítky služebních aut

Na auta, i když ne tak luxusní, mají nárok i šéfové všech poslaneckých klubů a výborů. V garážích Sněmovny je k dispozici například 30 octavií, které tvoří největší část vozového parku. "Jejich obměna probíhá individuálně podle stáří vozidla (cca 5-6 let) a počtu najetých kilometrů. Letos ani v souvislosti s volbami se tato vozidla neměnila," uvedl Žamboch.

Letos v červnu Kancelář PSP vyměnila také šest Škodovek Superb z roku 2000 a 2002 za nové modely téže značky. "Auta již byla v působnosti státní správy - sloužila pro potřeby předsednictví ČR v Radě EU. Firma Škoda Auto je následně Kanceláři PSP nabídla k odkupu za výhodnou cenu 770 tisíc korun za kus. Tato vozidla jsou používána převážně pro přepravu členů zahraničních delegací," vysvětlil Žamboch.

Sněmovna loni utratila přes miliardu

Platy a zejména požitky poslanců jsou kritizovány už dlouho. Každý poslanec totiž sice bere "jen" 61 400 korun hrubého, v celé Sněmovně však má základní plat jen 22 poslanců. Zbylých 178 dostává příplatky za funkce ve výborech a podvýborech.

K sto tisícům se pak blíží částka, kterou dostávají zákonodárci každý měsíc nepřímo, například jako příspěvek na bydlení.

Loni Sněmovna utratila 1,198 miliardy korun. Nechala opravit jednací sál, kde je nové hlasovací zařízení za více než dva miliony korun, pořídila novou klimatizaci a zrekonstruovala některé zasedací místnosti. Vzniklo také zastřešené atrium s novým tiskovým střediskem. To ovšem novináři kritizovali kvůli ztíženému přístupu k poslancům.

O více než čtvrtinu loni Sněmovna překročila výdaje na ostatní osobní služby. Šlo hlavně o výdaje na stenografy nebo číšníky a servírky ve sněmovních stravovacích zařízeních, a to v souvislosti se schůzemi Sněmovny, které trvaly i tři týdny.

Na druhé straně se podařilo ušetřit na cestovném poslanců a na pohoštění zahraničních delegací. Na straně příjmů získala Sněmovna čtrnáct milionů korun ze stravovacích provozů

Příjem zákonodárce

Příklad: poslanec, který bydlí ve větším městě více než 250 km od Prahy, kde má i kancelář. Je místopředsedou jednoho z výborů.

CO MU PŘIJDE NA ÚČET

základní plat 61 400 hrubého + příplatek za funkci 13 500 hrubého = po zdanění 52 512
paušál na oblečení a jídlo 9 800
náhrada na cestování 36 800
kancelářské potřeby 2 200
celkem 101 312 Kč

CO MU STÁT ZAPLATÍ NAVÍC

ubytování v Praze 17 000
poslanecká kancelář 25 000
asistent 35 000
odborné konzultace 14 300
telefony 7 000
celkem 98 300 Kč


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video