ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Koronavirus má přirozený původ, není uměle vytvořený, potvrdili vědci

  • 177
Analýza SARS-CoV-2 a příbuzných koronavirů provedená mezinárodním týmem vědců, nepřinesla důkazy o tom, že by byl virus vyroben v laboratoři nebo jinak uměle upraven. Studii tento týden zveřejnil časopis Nature Medicine, související článek přeložili a publikovali vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.

V posledních týdnech se na sociálních sítích objevily dezinformace o tom, že koronavirus unikl z laboratoře ve Wu-chanu pro testování nových virů. Někteří dezinformátoři také tvrdili, že vir je biologická zbraň vyvinutá Američany. František Vrabel ze společnosti Semantic Vision však pro iROZHLAS.cz uvedl, že za šířením této dezinformace stojí Rusko. 

Vědci navíc nyní mají jasné důkazy, že vir způsobující onemocnění COVID-19 má přirozený původ. Genom, tedy veškeré genetické informace koronaviru, sekvenovali čínští vědci krátce po propuknutí epidemie.

Odborníci též zmapovali, že zdrojem nákazy bylo jediné zavlečení viru do lidské populace a nejednalo se o nákazu z více zdrojů. Tým vědců z USA, Velké Británie a Austrálie vycházel z těchto dat a porovnal genomové sekvence různých dosud známých kmenů koronavirů.

Epidemie koronaviru

Vědci se zaměřili na specifická místa ve virovém S proteinu, který umožňuje vstup do buňky hostitele. Prvním je receptor, který váže doménu (RBD) odpovědnou za vazbu viru na receptor buněk hostitele (receptor je bílkovina v buňce sloužící k přijmu informací z okolí, pozn. red.). Druhým je takzvané „místo štěpení“, které po rozpoznání enzymy aktivuje virový protein. Ten pak může vstoupit do cílových buněk.

Analýza podle vědců prokázala, že nový koronavirus je nejvíce příbuzný s koronavirem z netopýrů. Na rozdíl od netopýřího viru se však RBD nového koronaviru u lidí velmi účinně váže na receptor ACE2 (receptor ACE2 má co dočinění například s průtokem krve, rozšiřování či zužování cév a mění například tlak, pozn. red.). 

Můžeme si ho představit jako klíč, kdy virový S protein přesně zapadá do našeho receptoru ACE2. Klíčem je doména RBD. V tom je ten hlavní problém. Ona západka je totiž natolik přesná, že se virus dostane do buňky velmi rychle. Je-li tento virus ovšem v jiném živočišném druhu, jeho západka na S proteinu již nepasuje. Známé koronaviry, které běžně infikují člověka a způsobují například jen lehké nachlazení, mají také svůj protein. Ale jejich RBD doména není tak účinná a zjednodušeně řečeno zkrátka do ACE2 nepasuje tak dobře.

Ten se nachází na vnější straně plicních buněk. Dosud známé koronaviry (SARS, MERS), které jsou patogenní pro člověka, však používají k vazbám na ACE2 odlišnou RBD. 

Doména spjatá s novým koronavirem je tak dle vědců zjevně „unikátním výsledkem přirozené selekce“. Ta mohla nastat buď přímo u netopýřího viru, v člověku, nebo u jiného zvířecího hostitele, jehož receptor ACE2 se podobá lidskému. Podobné znaky vědci našli i v místě štěpení.

Vědci pro přirozený původ nového koronaviru argumentují i tím, že pokud by vznikl uměle, případní tvůrci by ho odvodili od dobře charakterizovaných, v laboratořích běžně pěstovaných koronavirů. Použili by také známá funkční řešení pro vstup do buněk člověka. Podle šéfa výzkumného týmu imunologa a mikrobiologa Kristiana Andersena z amerického institutu Scripps Research však právě specifická mutace v RBD bílkovině a odlišná molekulární struktura „umělý“ původ vylučují.

Jak k přenosu došlo, zůstává otázkou

Tým také popsal dva možné původy nového koronaviru. Podle prvního scénáře se virus do nynější podoby vyvinul ve zvířeti a pak přeskočil na člověka. Tak vznikla předchozí ohniska koronavirů, která způsobila nemoci SARS a MERS.

Dle vědců však neexistuje zdokumentovaný případ přímého přenosu koronaviru z netopýra na člověka, existoval tak zřejmě mezihostitel. Scénář by znamenal, že epidemie propukla rychle, neboť při přenosu na člověka už byl virus patogenní a mohl se rychle šířit.

Druhá verze říká, že nepatogenní verze viru přešla ze zvířecího hostitele na člověka a teprve pak se stala škodlivou. V tomto případě vědci zmiňují například podobnosti s koronaviry luskounů. Koronavirus se mohl proměnit přímo v lidech krátce před začátkem pandemie.

Pokud virus vstoupil do člověka jako patogenní, je podle spoluautora studie Andrewa Rambauta z Edinburghské univerzity vyšší riziko, že se ohniska objeví znovu, kvůli obíhání kmenu u zvířat. Opakování druhého scénáře je méně pravděpodobné. Popsat skutečnou cestu viru je však dle výzkumníků obtížné až nemožné.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video