Chtěl jsem pomáhat lidem, vysvětluje Husák, proč se dal k policii.

Chtěl jsem pomáhat lidem, vysvětluje Husák, proč se dal k policii. | foto: Michal Sváček, MF DNES

V policii panuje „blbá nálada“, říká její prezident

  • 171
Vladislav Husák se na post policejního prezidenta dostal trochu nečekaně, ale měnit chce hodně. Řidiči podle jeho návrhu mají platit pevné pokuty a nesmlouvat s dopravními policisty. Husák chce také ukončovat neonacistické koncerty, kde se hajluje.

Proč jste se dal k policii – tedy k SNB, její předlistopadové obdobě?
Chtěl jsem pomáhat občanům, lidem, kteří jsou kolem mě. Jako každého kluka mě lákaly detektivky. Myslím si, že se mi ten sen zatím alespoň částečně plní.

A proč jste se chtěl stát policejním prezidentem?
Poté, co bývalý policejní prezident Kolář odstoupil, se začalo diskutovat o tom, kdo by ho měl nahradit. Já jsem neměl absolutně nejmenší ambici se o místo ucházet. V průběhu času jsem byl osloven spolu s dalšími kandidáty. Následně s námi hovořil premiér Paroubek. Pak mě ministr vnitra navrhl. Následovala prodleva, protože se ministři chtěli seznámit s mým životopisem.

Oddálil to i zásah po CzechTeku, protože ministři o vás měli určité pochybnosti?
Nemyslím si, že to souviselo s CzechTekem. Ale na to byste se měl spíše zeptat na vládě.

Na co se ptal premiér u pohovoru?
Pan premiér se ptal na mé názory, jak vidím současný stav a co by se mělo s policií dít dál.

A co by se tedy mělo dít?
Dali jsme s novým vedením dohromady pět bodů, co by se mělo zlepšit. Za prvé, chtěli bychom, aby služebny vypadaly vlídněji a aby občan v případě, že má nějakou potíž, věděl, že přichází někam, kde se o něj budou policisté zajímat. Aby se netvářili, jako že je ten člověk obtěžuje. Za druhé, přicházíme s organizačními změnami na policejním prezidiu. Je potřeba zeštíhlit velitelské stavy na protikorupční a na finanční policii.

Přeloženo: méně lidí bude velet a více vyšetřovat?
Ano, tak by to mělo být. Podobné změny chystáme i na okresních ředitelstvích. Zatřetí, v policii teď vládne – řečeno slovy exprezidenta Václava Havla – blbá nálada. Policisté jsou znejistěni tím, jak se vyvíjí příprava zákona o služebním poměru. Je důležité, aby začal platit od příštího roku. Asi 2000 policistů v letošním roce odešlo nebo odchází. A plánuje to dalších 500 až 700 policistů. Čtvrtým bodem je ekonomika. Chceme pracovat efektivněji a zjistit přesně, kolik stojí práce na jednom případu. Pak můžeme i ušetřit. Uvedu příklad: policista řeší běžnou dopravní nehodu a tento případ něco stojí. Pokud se výrazně liší výsledky jednoho okresu od druhého, není něco v pořádku. Za páté, chceme zlepšit mediální obraz policie.

V čem chcete být jiný než váš předchůdce Jiří Kolář?
Já s ním nejsem v žádné kolizi. Na řadu problémů a jejich řešení máme stejné názory a v mnoha ohledech na něj navazuji. On za těch osm let odvedl kus práce pro Českou republiku.

Jenomže právě za jeho působení neměla policie nejlepší pověst, takže něco dělat jinak musíte...
To je možná váš názor, že neměla nejlepší pověst. Já se domnívám, že policie se se svými výsledky řadí mezi nejlepší sbory v Evropě. Ale je tady problém, že naše výsledky nejsou optimálně prezentovány. Myslím si, že policie někdy zcela zbytečně nedává některé informace novinářům včas.

Je podle vás správné trestat i pouhé držení marihuany?
Mým úkolem je dbát na dodržování zákonů, a jestliže zákony jsou takto nastaveny, nám nezbývá než to tak řešit. Zákonodárce ví nejlíp, jakým způsobem zákon vytvořil.

Jaký na to máte osobní názor?
Nemám na to názor. Myslím si, že drogy by se neměly propagovat.

Jak bude policie příště postupovat, když přijede na koncert hajlujících skinů jako nedávno ve Křtěticích?
To je velice problematická věc. Existuje závazný pokyn policejního prezidenta číslo 121, který řeší přesně tyto situace. Pamatuje na přípravu, pamatuje na průběh i na vyhodnocení. Kdyby se kolegové ve Křtěticích řídili tímto pokynem, určitě by nemohlo dojít k těm problémům, ke kterým ve Křtěticích došlo.

Co by měli udělat jinak?
Vy mi nerozumíte. Je tady daný jednoduchý manuál, jak se mají chovat, a kdyby se ho drželi, tak by k té situaci nemohlo dojít. Vyhodnotili by si lépe informace, stejně tak i své síly a využili by dokumentační techniku. To se nestalo, a proto padly kázeňské tresty. Ono je to vždycky o odvaze konkrétního velitele, ale oni jsou destabilizováni, že když zakročí, je to špatně, a když nezakročí, je to také špatně. Některým velitelům, jednoduše řečeno, chybí odvaha.

Vypadá to, jako by byli pro policii nebezpečnější technaři, proti kterým se zasáhlo, než neonacisté, které nechala policie na pokoji?
Po bitvě je každý generál. V době, kdy se organizoval CzechTek, nikdo nevěděl, že přijdou Křtětice. Nerad bych tyhle dvě akce dával do nějaké paralely. Záležitost s koncertem je samozřejmě hodně nepříjemná. Jsem ale stále přesvědčen o tom, že na CzechTeku policie zakročila podle práva. Docházelo tam k trestným činům. Ve Křtěticích se policie nechovala, jak měla.

Nehrál roli také strach policistů z bojovných skinheadů?
To si nemyslím. Policisté nemuseli hned nutně použít sílu, ale měli dát pokyn k ukončení akce.

Budete pokračovat v masivních akcích typu Kryštof?
Od prvního Kryštofa v roce 2003 klesá počet usmrcených na silnicích. O problému se začalo hovořit ve sdělovacích prostředích, vyjadřovali se k němu politici, a to si myslím, že je správné. S Kryštofy pokračovat budeme.

Navrhujete pevný sazebník pokut. Kolik bych měl dostat třeba za sedmdesátku v obci?
Nevím – tisíc, dva nebo tři tisíce korun. Není jednoduché to takhle říci, ale myslím si, že je načase, abychom vrátili policii punc důstojnosti. Smlouvání při ukládání blokových pokut je totiž nepříjemné.

Stal jste se někdy obětí trestného činu?
Ano, ukradli mi autorádio a hokejovou výzbroj.

A jak vám policie pomohla?
Nepomohla mi. Policie ten případ zpracovala, ale bohužel pachatel se nezjistil.

Právě podobná kriminalita trápí nejvíc lidí. Loni bylo vykradeno 60 tisíc aut. Máme někdy šanci, že se ta cifra sníží třeba na půlku?
Je to nepříjemná situace. My budeme jen velice těžko bojovat s tím, aby se tenhle nešvar vymýtil úplně. Chceme dostat do ulic více hlídkujících policistů, abychom pachatele buď vytlačili někam pryč, nebo jim tu aktivitu překazili. Na druhou stranu existuje i druhý pohled na věc, tedy možnost dobré pojistky občanů proti krádežím.

Takže jediné, co můžete udělat, je poslat do ulic více lidí?
Nyní nám asi nic jiného nezbývá.

Spáchal jste vy sám v poslední době nějaký přestupek?
Nejsem si toho vědom.

Kontrolujete, jestli váš řidič neporušuje povolenou rychlost?
My se pohybujeme hlavně po Praze a já nepoužívám maják. Tam se nedá jezdit moc rychle. S dodržováním předpisů problém nemám.

Jak hodlá policie bojovat s korupcí? Česko si v mezinárodních žebříčcích nevede zrovna nejlépe...
To je pravda, nevedeme si dobře. Co se týče policie, rád bych zavedl, aby moji lidé používali diktafony, které budou nahrávat třeba jednání s člověkem, který se dopustil dopravního přestupku. Nahrávka může policistu také ochránit, pokud mu bude někdo nabízet úplatek.

A co když diktafon úplatní policisté prostě vypnou?
Mohou ho vypnout, ale to už se v tu chvíli dostáváme do úplně jiné situace. Pak budou muset vysvětlovat, proč to udělali. A jestli shodou okolností navíc někdo řekne, že policista chtěl úplatek, tak už je to podezřelé.

Kterou stranu volíte?
To je moje osobní věc, nezlobte se. Na to nebudu odpovídat.

Tak jinak. Myslíte si, že "přežijete" volby? Jste přijatelný pro stínového
ministra vnitra za ODS Ivana Langera?

To se musíte ptát jeho. Já byl jmenován se svým týmem, abych dal policii do pořádku. Jestli se nám to podaří, bude hodnotit někdo jiný. A jestli v tom hrají roli volby? Za policii má hovořit práce, ne kontakty.

Ministr vnitra František Bublan mluvil o tom, že předjedná obsazení postu šéfa policie i s opozicí, aby měl na reformy delší období...
To se ptejte pana ministra vnitra Bublana.

Takže takový příslib nemáte?
Žádný takový příslib nemám.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video