V Krupce se opět kupčí s hlasy, tvrdí Transparency International

  15:15aktualizováno  17:50
Kupčení s hlasy v Krupce při třetích komunálních volbách ve městě, o kterém místní dosud mluvili bez důkazů, dostalo konkrétnější obrysy. Transparency International tvrdí, že ví o nahrávce, která uplácení voličů dokazuje. Místostarosta Krupky Zdeněk Matouš, kterého opozice s nákupem hlasů spojuje, vidí v nahrávce útok na jeho sdružení a podal kvůli ní trestní oznámení.

V Krupce se podle Transparency International kupčilo s hlasy i při třetích volbách do městského zastupitelstva 10. září 2011. Má to dokazovat nahrávka, kterou organizace získala. | foto: ČTK

"Z nahrávky vyplývá, jakým způsobem bylo organizováno nakupování hlasů. Získali jsme ji od našeho zdroje, jehož jméno nebudeme zveřejňovat, abychom ho neohrozili. Nahrávku nebudeme zveřejňovat, ale poskytneme ji k případnému policejnímu vyšetřování," řekl Stanislav Beránek z  Transparency International

Na nahrávce mluví člověk, který měl pracovat jako prostředník. "Dostal peníze pro třicet lidí a jeho úkolem bylo ty peníze zobchodovat. Jednotliví nákupčí zřejmě měli přidělený určitý počet lístků a k tomu odpovídající počty peněz. Pořád jsme u zhruba 300 korun za hlas," upřesnil Beránek.

O tom, že někdo voličům za hlasy platí, zatím existovaly jen náznaky.

"Slyšela jsem, že lídr jednoho sdružení už nabízel několika lidem peníze, když ho půjdou volit. Mluví se o třech stovkách. Ale nikdo o tom nechce veřejně mluvit," říká Miloslava Bačová, která ve městě také kandiduje.

Za hlasy se nejspíš platilo už v předchozích dnech

Opozice vinila z obchodování s hlasy především místostarostu Zdeňka Matouše. Má podle ní i důvod, prý se snaží udržet u moci, aby mohl maskovat údajné podvody při stavbě průmyslové zóny Nové Modlany. Matouš se proti podezření z kupčení opakovaně ohrazuje (více zde).

Kvůli nahrávce Transparency International podal ještě v sobotu odpoledne trestní oznámení. Vidí za ní něčí snahu poškodit jeho sdružení, které volby v Krupce opakovaně vyhrává.

"Myslím, že to bylo připravené a chci vědět, kdo to říká. Nikdy jsme neupláceli, žádné hlasy voličů nekupuji, ani na to nikoho nemám. Chci, aby toto osočování a lhaní skončilo," řekl Matouš.

Podle Bačové by však tentokrát mělo uplácet jiné, byť spřízněné sdružení. Její strana nyní počká na volební výsledky a podle nich se rozhodne, jestli volby kvůli nahrávce Transparency International napadne u soudu.

"Tentokrát uplácení přece jen probíhalo trochu jinak, skrytěji, takže je otázka, nakolik se podařilo výsledek ovlivnit. Pokud by výsledky dopadly jinak než v předchozích dvou uplacených volbách a umožňovaly nějakou změnu, pak nemá smysl volby napadat znovu," poznamenala Bačová.

Uplácet se ještě bude, tvrdí aktivista

Z nahrávky údajně vyplývá, že za hlasy v Krupce nákupčí platili již v dřívějších dnech, aby se vyhnuli riziku, že je odhalí policisté a lidé, kteří na průběh voleb ve městě dohlížejí (více zde).

To iDNES.cz nepřímo potvrdila i jedna z žen na sídlišti Maršov obývaném Romy. "Jestli tu někdo chtěl dávat peníze za hlasy, tak to už udělal. Ve čtvrtek se tu slavilo," řekla.

Lidé, kteří na volby dohlížejí, navíc tvrdí, že nákupčí loví hlasy i na poslední chvíli. "Máme informace, že V Maršově by navečer mělo dojít k nějakému většímu náboru voličů. Určitě tam budeme," řekl aktivista Pavel Horák, jeden z lidí, kteří se snaží volby v Krupce ohlídat.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Ministr kultury hoteliérem: Staňkovi moravští přátelé bydlí v Praze zadarmo

Ministr kultury Antonín Staněk.

Kritizovaný ministr kultury Antonín Staněk nechal v Praze několik měsíců proplácet hotel svému náměstku Aloisi...

VIDEA TÝDNE: Předstíral retardaci, útok na tanker a nahý protest

Obžalovaný Petr Stojka u Obvodního soudu pro Prahu 10

Před soudem stanul muž z Prahy, který 12 let předstíral mentální retardaci a vylákal od státu na dávkách přes dva...

Neznáte mě, ale okradu vás. Podvodných e-mailů je víc a v perfektní češtině

Ilustrační snímek

Rozesílání podvodných e-mailů, které se snaží získat od oběti citlivé informace, je stále populárnější. Hackeři navíc...

Najdete na iDNES.cz