Podrobná on-line reportáž
14:14
Sněm teď bude ještě volit výkonnou radu a další orgány strany. Vážení čtenáři, on-line reportáž ze sněmu TOP 09 končí. Děkujeme za pozornost, další informace přineseme v článcích.
"Maximalizaci součtu hlasů do koalice s ODS by prospělo, kdyby se TOP 09 profilovala nalevo od ODS. Ona však činí pravý opak. Ze strany se tak klube druhá ODA neboli ODA 2.0.," napsal pro iDNES.cz politolog Josef Mlejnek jr. - celý komentář Josefa Mlejnka čtěte zde
14:10
Do širšího vedení TOP 09 byli zvoleni Husák, Motyčka, Oliva, Pavelka a Špička. Stali se členy předsednictva.
13:59
"Na dlouhodobém programu pracuje normální strana dva a půl roku. Já myslím, že vize řekl pan předseda ve svém kandidátském projevu. Neslyšel jsem lepší vizi a myslím, že ji neuslyším ani na žádné ideové konferenci začátkem roku 2010," řekl Miroslav Kalousek. Zjevně narážel na ODS, která měla kongres před týdnem a v lednu chce pokračovat právě ideovou konferencí.
13:55
Hlavní otázky na tiskovce mířily na volební program strany. Ten pro jarní volby chce mít TOP 09 připraven k diskusi ve straně na počátku března, pro veřejnost v dubnu.
13:49
V předvolebním boji jsou všichni proti všem, komentoval Schwarzenberg otázku, kdo je největší rival a kdo největší spojenec TOP 09.
13:48
Nové vedení TOP 09 pořádá první tiskovou konferenci.
13:25
Na sněmu je pauza na oběd. Ještě před ním delegáti volili dalších pět členů předsednictva. Výsledky budou známy po obědě. Na tyto posty kandidují poslanec Jan Husák, tajemník Společnosti přátel žehu Stanislav Motyčka, vysokoškolský učitel Jiří Oliva, lékař a bývalý náměstek hejtmana Jihočeského kraje Vladimír Pavelka a Jiří Špička, který je ekonomickým ředitelem Dopravně vzdělávacího institutu.
12:45
První místopředseda Kalousek představil dva typy podporovatelů nové strany. TOP 09 chce pracovat s internetem, sympatizanty sbírá na sociální síti Facebook. A pomoc hledá i v zahraničí, slovo dostal slovenský exministr Rudolf Zajac, který píše zdravotnický program strany. Stavět chce na solidaritě. - více o Zajacových návrzích čtěte zde
12:27
Všichni čtyři kandidáti na místopředsedy byli zvoleni. Do urny se vrátilo všech 167 vydaných lístků. Jaromír Drábek získal 162 hlasy, Marek Ženíšek o dva méně, Ludmila Müllerová 152 hlasy a Pavol Lukša 146.
  • Stoprocentní předseda Karel Schwarzenberg

    Karel Schwarzenberg je v kravatě k vidění jen zřídka. / Autor: Michal Doležal ČTK

11:52
Jaromír Drábek, bývalý šéf obchodní komory, je jediným kandidátem na místopředsedu, který vstupem do TOP 09 "nepřevlékal dres". Dosud byl nestraníkem. V projevu se vymezil - stejně jako jeho předřečníci - proti současné politické elitě.
11:49
Pavol Lukša, někdejší místopředseda KDU-ČSL, nabídl své dvacetileté zkušenosti v politice. Od 90. let se agnažuje v komunální politice v Čeladné v Beskydech, dlouhá léta je tamním starostou.
11:40
Senátorka Ludmila Müllerová odmítla, že by mělo TOP 09 20 let po pádu komunistického režimu stačit vyrovnat ve volebním zisku KSČM. Chce se také zaměřit na venkov, aby se z "vesnic nestaly skanzeny, kam jezdí lufťáci trávnit víkendy".
11:33
Předsedající Vlasta Parkanová odmítla džentlmenství a návrh, aby Müllerová jako žena mluvila první. A navrhla abecední pořadí. "Aby to nebylo tak příkré k ženám, budeme postupovat podle abecedy pozpátku, takže Ženíšek, Müllerová, Lukša a Drábek," oponoval šéf volební komise Pavel Severa. Uspěl, první mluví Marek Ženíšek.
11:26
Hlasuje se o počtu řadových místopředsedů, přípravný výbor navrhuje čtyři: Jaromíra Drábka, Pavola Lukšu, Ludmilu Müllerovou a Marka Ženíška. Kromě Drábka byli všichni členy KDU-ČSL.
11:22
Starosta Gazdík delegáty pobavil, sklidil víc drobných potlesků než Schwarzenberg. Vzpomněl na chvíli, kdy se za jménem jedné ze senátorek objevila stranická příslušnost "TOPSTAR" jako zkratka stranického loga. A pak se přeřekl, když mluvil o spojenectví, které "dokáže uzdravit naši ženu, promiňte, naši zemi."
11:20
Před volbou řadových místopředsedů dostal slovo Petr Gazdík, předseda hnutí Starostové a nezávislí, který vede kandidátku TOP 09 na Zlínsku. Nová strana se starosty strategicky spolupracuje. "Už dnes se můžete opřít o 1400 starostů a nezávislých zastupitelů," řekl Gazdík.
11:13
Ani volba prvního místopředsedy TOP 09 nepřekvapila. Bude jím Miroslav Kalousek, dříve KDU-ČSL. On i předseda Schwarzenberg získali 99,4 % hlasů.
10:44
"Pan Kalousek měl modrou kravatu a mluvil o tématech, která jsou vlastní spíš ODS. Být občanským demokratem, tak bych se třásl. Může dojít k vytunelování témat ODS a odlákání voličů," řekl v ČT politolog Michal Klíma.
  • Miroslav Kalousek na sněmu TOP 09

    Miroslav Kalousek měl pro delegáty sněmu několik výzev, mezi nimi i výzvu ke smyslu pro humor. (28. listopadu 2009) / Autor: Michal Doležal ČTK

10:43
V závěru svého projevu Kalousek apeloval na smysl pro humor. Stavět chce na heslech: bezpečí, humor, ohleduplnost, nevšednost.
10:39
Kalousek vyzval k ohleduplnosti, ale varoval před záměnou s rovnostářstvím. "Lidé si mohou být rovni ve svých právech a důstojnosti, nemohou si ale být rovni ve spotřebě. Naše politika musí být politkou rovných šancí," prohlásil kandidát na prvního místopředsedu.
10:28
"Zažívám pohnuté chvíle. Před rokem jsem pouze teoreticky snil o založení konzervativní politické strany. Dnes jsem pevně přesvědčen, že stojíme u zrodu politické síly, která bude s to uvádět do praxe své myšlenky na všech úrovních od obcí až po parlament," začal Kalousek.