Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Ústavní soud odmítl prodloužit restituce pro emigranty

  • 27
Ústavní soud odmítl návrh skupiny senátorů ODS, kteří chtěli dát emigrantům šanci dodatečně restituovat majetek. Senátoři napadli platnost lhůt obsažených v zákonech o mimosoudních rehabilitacích. Pokud by jim soud vyhověl, mohlo by to otevřít nové kolo sporů o restituce majetku krajanů, kteří získali české občanství až po vypršení lhůt v restitučních zákonech.

Podle ústavních soudců je čistě věcí zákonodárců, které skupině lidí dali nebo ještě dají šanci získat majetek zpět. Proto soudci ponechali lhůty beze změn.

"Posouzení důvodnosti zákonného zakotvení nových lhůt pro uplatnění restitučních nároků další skupině oprávněných osob není věcí kontroly ústavnosti, nýbrž je v dispozici demokratického zákonodárce," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Pavlem Holländerem. Soud tak návrh 32 senátorů označil zčásti za zjevně neopodstatněný, zčásti za nepřípustný.

Senátoři chtěli pomoci lidem, kteří nebyli držiteli českého občanství v době, kdy se konaly restituce. Na počátku 90. let ještě mnoho emigrantů nemělo zpět české občanství, a tak přišli o šanci bojovat o majetek zabavený komunisty. Podle senátorů české restituční zákony diskriminovaly krajany.

Emigranti měli smůlu

"Zejména v důsledku legislativního vývoje v oblasti státního občanství České republiky byli tito občané vyřazeni z možnosti nabýt majetek, o nějž protiprávně přišli v období komunistického totalitního režimu," stálo v návrhu.

Senátoři od Ústavního soudu chtěli to, aby lhůty zrušil s určitým odkladem. Parlament by v mezičase mohl schválit novou normu. Ta by umožnila žádat o majetek jen těm, kteří v době restitucí nesplňovali podmínku českého občanství. Ostatní neuspokojené restituční nároky by se tak znovu neotevíraly.

Podle senátorů se problém týká například Čechoameričanů, které o české občanství připravila úmluva o naturalizaci. Díky ní získali občanství USA, ale zároveň přišli o české, respektive československé. Platnost smlouvy skončila až v roce 1997, kdy lhůty pro uplatnění restitučních nároků již uplynuly.

V zákoně o mimosoudních rehabilitacích z roku 1991 senátoři navrhli zrušit šestiměsíční lhůtu pro žádost o vydání majetku a roční lhůtu pro možnost domáhat se vydání u soudu. V případě druhého zákona chtěli například zrušit lhůty končící v roce 1993 a 1996, v nichž bylo možné nároky uplatnit.

Podobným návrhem proti zákonu o úpravě vztahů k půdě se Ústavní soud zabýval už v roce 1999. I tehdy jej odmítl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video