Miloš Vajner vlastní také golfový klub.

Miloš Vajner vlastní také golfový klub. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Úřady mu protiprávně vzaly řidičák, teď chce náhradu za najatého šoféra

  • 137
Před časem přišel podnikatel Miloš Vajner, majitel libereckého Centra Babylon, neprávem o řidičský průkaz. Teď se kvůli tomuto nedorozumění soudí a požaduje od státu náhradu. Jeho případ zároveň patrně do budoucna změní postup policie v zaznamenávání přestupků za volantem.

Liberecký podnikatel a majitel vyhlášeného Centra Babylon Miloš Vajner chce zpět alespoň část peněz, které musel vydat poté, co neoprávněně přišel o řidičský průkaz. Vinou nesprávného rozhodnutí policie a pak i dopravního úřadu totiž nasbíral dvanáct bodů a řadu měsíců byl nucen využívat služeb osobního řidiče nebo jezdit MHD.

Postup úřadu napadl Vajner u soudu a začala právní "válka". Nejvyšší správní soud mu nakonec dal zapravdu. Žalobu na satisfakci má nyní v rukou právník.

"Nenechal jsem si to líbit, pokud musíte jezdit pracovně po celé republice, je to drahý špás. Dvě stě padesát tisíc je ale jen slabá náhrada za to, že mi nespravedlivě sebrali řidičák, a že jsem se musel nechat vozit. Raději bych ho v té době měl a mohl podnikat, než abych byl odkázaný na někoho jak na invalidním vozíku," říká Miloš Vajner.

Čtyři přestupky nespáchal, ale řidičák musel odevzdat

Dopis s informací, že nasbíral 12 bodů a přijde tudíž o řidičský průkaz, mu přišel před dvěma lety. O hrozbě ztráty řidičského průkazu přitom vůbec nevěděl. Když se ale po svých nasbíraných dopravních prohřešcích začal pídit, našel řadu nesrovnalostí. Odmítal, že se dopustil celkem čtyř přestupků. Soud nakonec řešil jediný. Po půl roce odvolávání ale musel stejně řidičský průkaz odevzdat.

Soudní tahanice nakonec loni v srpnu rozsekl Nejvyšší správní soud. Úřad pak Vajnerovi vrátil pět bodů i řidičák.

Proč? Zjednodušeně řečeno totiž nikdo nedokázal, že podpis na dokladu o pokutě patří Vajnerovi. Nenašly se ani doklady o přestupku. "Po tři čtvrtě roce mi vrátili i řidičský průkaz a řekli sorry. Byl to velký šlendrián," vzpomněl Vajner.

Když se totiž začal bránit hrozícímu odebrání řidičského průkazu, nedokázali úředníci uloženou pokutu podložit důkazy. Konkrétně se jednalo o údajné překročení rychlosti z 19. června 2008. Tehdy jej ve 14:45 změřili strážníci v Jablonci nad Nisou a přestupek ohlásili. Podle nich překročil maximální povolenou rychlost 30 kilometrů za hodinu o 16 kilometrů v hodině.

Případ by mohl změní způsob pokutování

"Záznam policie sloužil k tomu, že řidiči připsali body. Není to však správní rozhodnutí, ale jen informace. Pokud s tím dotyčný nesouhlasil, neměl se vlastně jak bránit. Policisté totiž jen přestupek nahlásili, ale neměli jej podchycen důkazem. Když bylo jejich zjištění dáno do konfrontace s řidičem, tak ho neobhájili," vysvětlila vedoucí kanceláře předsedy Nejvyššího správního soudu Petra Lavická.

Případ patrně změní i způsob ukládání pokut. Zaznamenávání přestupků bude muset být napříště detailnější. "Soud nás teď zavázal, že musíme cosi vyžadovat a je to dost komplikovaná záležitost," domnívá se vedoucí odboru dopravy libereckého magistrátu Pavel Rychetský.

Nechtěl ale být konkrétnější v tom, co se bude muset změnit. Zároveň se obává toho, že napadání uložených pokut u soudu začnou řidiči zneužívat. "Nejde o to, že chceme činit neprávo, ale postup, který musíme dělat, když někdo přestupek zpochybní, je administrativně náročná záležitost nejen pro nás, ale i pro policii nebo třeba celní správu."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video