Erika Pešková z Jablonce přišla o výhody pro zdravotně postižené, neprodloužili jí průkaz.

Erika Pešková z Jablonce přišla o výhody pro zdravotně postižené, neprodloužili jí průkaz. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Úřad rozhodl od stolu. Sebral vozíčkářce průkaz pro invalidy

  • 352
Tělesně postižená Erika Pešková z Jablonce nad Nisou zůstala bez průkazky ZTP/P. Přestože se jen těžko pohybuje bez cizí pomoci, úřady jí legitimaci sebraly. Na vozíku je přitom už deset let a její stav se stále zhoršuje.

Osmatřicetiletá Erika Pešková se doma pohybuje po kolenou, o francouzských holích ujde jen pár metrů a i invalidní vozík využije jen tehdy, když ji může někdo doprovázet. Důvodem jsou dvě diagnózy: obrna a úbytek svalů po celém těle.

Ještě donedávna mohla využívat mimořádných výhod pro zdravotně postižené třetího stupně, protože měla platný průkaz ZTP/P. "V srpnu mi platnost průkazu po deseti letech skončila. Požádala jsem tedy o prodloužení," líčí Pešková.

O žádosti rozhodoval posudkový lékař Okresní správy sociálního zabezpečení v Jablonci nad Nisou. Při posuzování zdravotního stavu má přihlédnout k výsledkům vlastního vyšetření a musí vycházet z lékařských zpráv a posudků vypracovaných odbornými lékaři.

Erika Pešková tedy zašla za svojí obvodní lékařkou a ta poslala na úřad potřebné dokumenty. Jejich součástí byla i zpráva o hospitalizaci na rehabilitaci jablonecké nemocnice.

Ke komisi si ale postiženou nikdo nepozval. Posudkový lékař další užívání průkazu ZTP/P rovnou zamítl. Proč, to sociální správa říci nechce.

"Podle vnitřních směrnic vám nemůžu o případu poskytnout žádné informace," reagoval vedoucí posudkový lékař OSSZ Vladimír Poupa.

Rozhodnutí nechápe ani obvodní lékařka

Postižená žena tak nyní například nemůže využívat výhody pro doprovod, bez kterého se neobejde.

"Při cestě autobusem nebo s nákupem mi pomáhala maminka. Sama cestovat nemůžu, protože vozík neutáhnu, nakupovat sama také nemůžu, protože nedosáhnu do regálů," říká Erika Pešková a dodává: "Nejhorší je, že o mém případu někdo rozhodl od stolu."

Postoj posudkového doktora nechápe ani její obvodní lékařka Lenka Šindlerová. "Pokud si to nezaslouží paní Pešková, tak už nevím kdo. Nevím, proč tak rozhodli. Asi se začíná šetřit," poznamenala.

Erika Pešková se proti rozhodnutí odvolala. "Vím, že je řada lidí schopná průkazu zneužívat, že to zkouší, aby měli výhody. Ale úředníci nemůžou lidi házet do jednoho pytle," dodává Pešková.

Držitel průkazu ZTP/P má nejen nárok na bezplatnou dopravu průvodce hromadnými dopravními prostředky a slevy na vstupné, ale také na příspěvky na auto, benzin, lázně nebo také vybavení bytu. Držitel průkazu bez dodatečného "P" za lomítkem o tyto příspěvky přichází.

sociální pracovnice: NIC VÝJIMEČNÉHO

Případ Eriky Peškové není ojedinělý. Říká to sociální pracovnice Centra pro zdravotně postižené Libereckého kraje Jana Havlová.

Setkáváte se s podobnými případy?

Nejedná se o nic výjimečného. Nedávno jsme v Jablonci na pobočce řešili podobný případ. Před časem se nám povedlo vyřídit s kladným výsledkem odvolání příspěvku na péči. Třeba kolegyně v České Lípě od začátku tohoto roku pomáhala psát devatenáct odvolání nejen kvůli průkazu ZTP či ZTP/P, ale také kvůli příspěvku na péči, bezbariérové úpravě bytu a kvůli invalidnímu důchodu. Z těchto případů uspěli dvakrát a na pět rozhodnutí čekají.

Jak předcházet byrokracii úřadů?

Je třeba, aby úřady či posudkoví lékaři hodnotili případ od případu. Lidé by měli uvádět konkrétní příklady, co zvládnou. Například jsme se jednoho pána ptali, zda si dokáže zavázat boty. On odpověděl, že ano. Ale trvalo mu to hodinu, což není obvyklé. A z toho vyplývá, že tento úkon nezvládá. A to vše je třeba uvádět hned na začátku.

Když se na vás postižený obrátí, čím vším mu můžete pomoci?

Pomůžeme se sepsáním odvolání či v komunikaci s úřady. Celkově poskytujeme odborné sociální poradenství. Dále to je osobní asistence lidem od tří let až po seniorský věk. Také pomáháme v domácnosti, doprovázíme lidi k lékaři nebo poskytujeme právnickou poradnu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video