Památná alej z dob Pernštejnů má jít k zemi. Ekologové už cídí zbraně

  7:58aktualizováno  7:58
Na 400 až 450 let odhadují znalci stáří lipové a dubové aleje podél Opatovického kanálu u Lázní Bohdaneč. Majitelé se však domnívají, že staré stromořadí dnes představuje ohrožení lidí i silničního provozu. A chtějí kácet.

Jedním z důvodů, proč mají být pokáceny vzrostlé stromy, je i ten, že kmeny a větve představují nebezpečí pro místní dopravu. V době zakládání aleje úzká cesta stačila. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubičtí ekologové mají důvod k řinčení zbraněmi. Po sérii protestů proti kácení desítek vzrostlých stromů v Tyršových sadech mají nyní stejný problém: v aleji podél Opatovického kanálu u Lázní Bohdaneč.

Radnice má tady v těchto dnech na stole čerstvou žádost o povolení vykácet desítky vzrostlých stromů, zejména dubů a lip, v několikasetleté aleji vedoucí z Lázní Bohdanče směrem ke koupališti.

"Vlastníci, ve snaze prosadit své investiční akce, se vymlouvají na špatný stav některých stromů, což však svědčí spíše o zanedbání ze zákona povinné údržby stromů," uvedl ekolog ze sdružení Chráníme stromy Jaroslav Svoboda.

Dodal, že navíc je tato alej registrovaným význačným krajinným prvkem a stromy byly navrženy do seznamu památných stromů Pardubického kraje.

Už zaznamenali vývraty či rozlomení stromů

Majitelů pozemků a tedy žadatelů o povolení kácet je více. Jsou to Správa a údržba silnic, Státní statek Jeneč, Povodí Labe a Krajský pozemkový úřad pro Pardubický kraj. V žádosti jsou skutečně duby s obvodem pět a půl metru nebo desítky lip s podobnými rozměry kmene.

V návrhu se uvádí, že se jedná o stromy suché, havarijní nebo silně ohrožující přilehlou silnici a Opatovický kanál, vykazující defekty v provozní bezpečnosti.

"V minulosti zde došlo k několika vývratům, rozlomení stromů či pádu větví na komunikaci," stojí v žádosti o povolení. Ekolog Správy a údržby silnic František Weisbauer potvrzuje, že stromy mají padnout kvůli bezpečnosti lidí a provozu.

"Už jednou jsme byli upozorněni na jeden strom v aleji, který byl v havarijním stavu a museli jsme ho okamžitě pokácet. Další strom leží vyvrácený do rybníka," uvedl Weisbauer.

Podle něj je velké riziko, že se stromy stanou ohrožením pro okolí. A to i u těch stromů, které vypadají na první pohled zdravě.

"Jednou z rizikových věcí je napadení houbovými chorobami. To se nemusí hned poznat. Viděl jsem padnout krásný dub, který byl vevnitř napadený houbou," uvedl Weisbauer.

Rizika musí zvážit ti, kdo mají zodpovědnost

Dodal, že polemika s ekology, kteří se snaží ochránit stromy, je poznamenaná tím, že ochránci přírody nemají za stromy žádnou zodpovědnost.

Příklady stromů navržených ke kácení

Jedenáct dubů o průměru kmene 60 až 180 centimetrů.

Sedm lip o průměru kmene 50 až 100 centimetrů.

Další dva duby o průměru kmene 70 a 120 centimetrů.

Jeden javor o průměru kmene 50 centimetrů.

Čtyři olše o průměru kmene do 50 centimetrů.

"Ti lidé se velmi angažují v ochraně stromů, ale když na někoho potom strom spadne, tak mlčí. My musíme zvážit rizika a podle toho se rozhodnout, které stromy musí uvolnit místo nové výsadbě," dodal zaměstnanec pardubické Správy a údržby silnic.

Ochránce stromů Svoboda je však přesvědčen, že pečlivý průzkum zdravotního stavu stromů by prokázal pět až deset skutečně rizikových kmenů. "Desítky dalších starých lip a dubů by se daly ještě zachránit," řekl.

Další ekologické sdružení Zelená pro Pardubice už chystá protiakce.

"Oslovili jsme odborníky z Hradeckého a Pardubického muzea, aby nám pomohli prokázat, že stromy na té lokalitě jsou nutné pro život dvaadvaceti chráněných živočišných druhů," řekl Jan Linhart ze sdružení.

Dodal, že prvním počinem bude petice proti kácení na dnešním festivalu On the Road v Bohdanči. "Kdekoliv ve světě by čtyřsetletá alej, kterou snad sázeli ještě Pernštejnové, byla dávno prohlášená za kulturní památku," řekl.

S tím souhlasí i starostka Bohdanče Květoslava Jeníčková. "Je mi to líto, ale obec nemá pravomoce, jak případnému povolení tak razantního zásahu do památné aleje zabránit," řekla.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Studená fronta přinese jen krátké ochlazení. O víkendu nastoupí další tropy

Ilustrační snímek

Středa byla nejteplejším dnem letošního roku. Nejvyšší teplotu naměřili v Doksanech, a to 38,9 stupňů. Studena fronta,...

KOMENTÁŘ: Rath a sedmileté boží mlýny: dost, nebo málo na katarzi?

Eskorta přivádí Davida Ratha ke Krajskému soudu v Praze. (30. dubna 2013)

Až sedm let a jeden měsíc po zatčení s úplatkem v ruce dosáhla česká spravedlnost na kdysi mocného hejtmana Davida...

Komunismus skončil, znárodnění trvá. Šlechta se dodnes soudí o majetek

Hrad Orlík nad Vltavou

Mezi nejvíce sledované kauzy posledních třiceti let patřily šlechtické restituce. Z exilu se vracely rody s německy...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz