Transplantacím už nestojí nic v cestě

  • 7
Lékaři, kteří odebírají orgány k transplantacím, a zachraňují tak lidské životy, už mohou klidněji spát. A jejich pacienti také. Vláda schválila nařízení, jímž odstranila pochybnosti lékařů při dodržování nového transplantačního zákona. Ten byl formulován tak nešťastně, že lékařům de facto nařizoval provést pitvu zemřelého ještě před transplantací. To však nešlo stihnout.

"Nevíme, zda někdo zbytečně zemřel, ale víme, že nejméně ve dvou případech nebyly vhodné orgány odebrány, i když být mohly," upozornil předseda transplantologické společnosti Štefan Vítko.

Vláda vyhověla ministryni zdravotnictví Marii Součkové a souhlasila s vydáním vládního nařízení, jež má sporný paragraf o pitvě objasnit.

Jak prohlásila mluvčí Úřadu vlády Anna Stárková, lékaři sice musí pitvu provést, ale nemusí to být nutně do začátku transplantace. Pokud patolog podle Stárkové dodatečně zjistí, že zemřelý dárce trpěl nějakou chorobou, má to urychleně oznámit lékařům. A ti začnou pacienta, který orgán získal, léčit.

Může se například stát, že zemřelý dárce měl infekci, na niž se při laboratorních testech nepřišlo. Nebo i nádor. Situaci je možné zachránit dodatečným podáním léků.

Ano, i takové riziko u transplantací hrozí. "Medicína nepracuje se stoprocentní jistotou. Takové případy se staly. Jakkoli je ono riziko velmi malé, řádově jde o desetinu procenta," připustil šéf České transplantologické společnosti Štefan Vítko.

V noci ze třetího na čtvrtého září podstoupil devětapadesátiletý Milan Mareš transplantaci srdce.

Přežil, protože lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny nedodrželi nový transplantační zákon.

Ten jim - podle přísného právního výkladu - ukládá provést nejdřív pitvu zemřelého. Jenže na to u transplanatce srdce není čas. "Věřil jsem, že lékaři budou rozumní," říká dnes Mareš.

Zhruba tou dobou lékaři na jiném místě země, ve Fakultní nemocnici v Plzni, radši orgány neodebrali, neboť se báli postihu. Orgány by jinak byly vhodné pro někoho z desítek nemocných, kteří čekají v pořadnících.

Nešťastný paragraf o pitvě do zákona prosadila poslankyně Eva Fischerová. Jak říká, učinila tak po podnětu Patologické společnosti, která upozorňovala na nutnost pitvy kvůli riziku přenosu různých chorob. "Já jsem nezavinila, že někdo nebyl transplantován, chtěla jsem, aby pacienti měli jistotu," brání se poslankyně. Dodává, že svůj návrh dala posoudit tehdejšímu ministerstvu zdravotnictví - a na ně se spolehla.

Jenže i patologové výsledek kritizují. "Byla to legislativní nehoda. Víme, že v určitém počtu případů se pitva nepodaří, proto jsme ji nechtěli jako absolutní příkaz, ale naléhavé doporučení. K tomu bohužel nedošlo," uvedl předseda Společnosti patologů František Fakan. Zákon proplul sněmovnou, senátem i Hradem. V zemi nyní čeká na orgán přibližně 905 nemocných. Už loni jich 76 zemřelo jen proto, že se vhodného orgánu nedočkali.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video