Jiří Paroubek a Mirek Topolánek.

Jiří Paroubek a Mirek Topolánek. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Topolánek a Paroubek: Chtějí řešit krizi, doma penězi plýtvají

  • 526
Jeden z dvojice Mirek Topolánek – Jiří Paroubek by se měl stát po volbách premiérem a vyvést Česko z ekonomické krize. MF DNES si s pomocí "krotitele dluhů" posvítila na jejich domácí finance. A ekonomický poradce jen kroutil hlavou. Ani jedna z rodin nehospodaří úplně rozumně. Plýtvají penězi a někdy s nimi přímo hazardují.

Jak si podle poradce známého z televizního pořadu Krotitelé dluhů vedou lidé, kteří mají největší šanci, že jako případní premiéři povedou hospodaření celé země?

"Lidé s vysokými příjmy si často nedokážou představit, že se mohou dostat do problémů. Myslí si, že si dobře placenou práci vždycky najdou. Nepočítají s tím, že by se jim něco mohlo stát," říká finanční specialista David Kučera.

MF DNES požádala oba politiky o vyplnění dotazníku, který by objasnil jejich výdaje a příjmy. Ani jeden z nich na otázky neodpověděl.

Redakce tedy vytvořila přehled rodinných financí předsedů ODS a ČSSD z veřejných zdrojů – tedy z toho, co lze najít v jejich majetkových přiznáních, a také z jejich vyjádření.

Už když si Topolánek před pěti lety pořizoval za 8,5 milionu byt na Hradčanech, počítal s tím, že bude mít v dalších patnácti letech vyšší příjmy než má řadový poslanec. Zavázal se, že bude platit asi 40 tisíc měsíčně. To ovšem netušil, že se z bytu brzy odstěhuje, dál bude hradit hypotéku, zároveň si však s novou partnerkou Lucií Talmanovou bude muset pronajmout další byt.

Topolánek dostává jako šéf ODS plat ve výši zhruba 65 tisíc čistého. Z toho platí kromě čtyřicetitisícové hypotéky ještě alimenty na syna Tomáše, které při výši jeho příjmů obvykle činí zhruba 20 až 30 tisíc.

Nájem v novém bytě v centru Prahy, který odhadují odborníci na 25 tisíc korun, proto musí platit Talmanová. Stejně jako chod domácnosti. Nyní, když je místopředsedkyní Sněmovny s platem přes sto tisíc hrubého, to ještě jde. Už za čtyři měsíce však bude bez práce – končí ve Sněmovně a bude se doma starat o syna. Přemýšlí sice o kandidatuře do Senátu, ovšem tam je úspěch nejistý.

"Díky dlouhodobě nadprůměrným příjmům se vyrovnáme i s případným výpadkem po volbách," říká Topolánek. To je však podle finančních poradců špatná cesta. Používání úspor na placení složenek vede do pekla.

Na úspory spoléhá i Paroubek. Bydlí totiž v bytě manželky Petry, která – ač je na mateřské – splácí hypotéku i leasing na auto. "Má slušné úspory," řekl Paroubek v listopadu časopisu Týden. On sám bere poslanecký plat zhruba 44 tisíc čistého. K tomu dostává nejrůznější náhrady ve výši několika desítek tisíc, které však, jak říká, rozdává na charitu.

Ze své mzdy posílá každý měsíc deset tisíc korun na splátky úvěru na družstevní byt ve Stodůlkách. Místo, aby ho pronajal a vylepšil tak rodinné finance, nechává ho prázdný. "Nechat ležet ladem byt v Praze je nehorázné plýtvání, které si inteligentní bohatý člověk rozhodně nemůže dovolit," říká Kučera.

Mirek Topolánek očima krotitele dluhů

1. Vlastní byt na Hradčanech
- Cena 8,5 milionu korun.
Krotitel dluhů David Kučera: "Byty s vyšší cenou se podstatně hůře prodávají. Je lépe takové prostředky investovat do výstavby domu."

2. Platí hypotéku 40 tisíc měsíčně
- Délka hypotéky 15 let
Kučera: "Základní chybná domněnka: mít co nejrychleji splacenu hypotéku. Neušetří. Pokud by zvolili cestu 30leté hypotéky, pak by měsíční splátka činila cca 29 tisíc, uspořené peníze oproti 15leté variantě (tedy 11 tisíc) by pak investovali při dobrém úroku 5,9 %. Z těchto nakumulovaných peněz by pak provedli předčasnou splátku po 15 letech a umořili celý úvěr. Celkové náklady na 15letou hypotéku dosahují 7,3 milionu, u 30leté varianty se spořením 6,8 milionu. Celková úspora je tedy 500 tisíc."

3. Luxusní byt bude manželky
- Po rozvodu připadne byt manželce. Stejně jako chalupa v Čeladné.
Kučera: "Ponechá-li si jeden z manželů úvěrovaný byt, pak bude muset druhého partnera vyplatit, a to i ze splacené jistiny hypotéky. Bude-li to odcházející manžel, pak ho čekají potíže, neboť musí platit alimenty, hypotéku, majetkově se vyrovnat s manželkou a jeho nová partnerka bude na rodičovské dovolené. Velké výdaje je třeba strategicky plánovat."

4. Pronajímá si byt v centru Prahy
- Bydlí zde společně s Talmanovou.
- Tržní nájem asi 25 tisíc měsíčně.

Kučera: "Pronájem za 25 tisíc nelze označit jako dobrý počin, když částka odpovídá splátce hypotečního úvěru ve výši cca 4,5 mil. Kč na 30 let."

5. Napnuté rodinné finance
- Topolánek dává plat na složenky
- Talmanová má plat přes 100 tisíc, platí domácnost. V politice končí.
Kučera: "Nepomyslel na změnu zaměstnání, vážnou nemoc a podobné události, které mohou s příjmy zahýbat. Pokud by zvolil cestu 30leté hypotéky, zbavil by se rizika poklesu příjmů, neboť spoření může snížit, hypotéku jen velmi těžko."

Jiří Paroubek očima krotitele dluhů

1. Prázdný byt
- Splátky za družstevní byt činí 10 tisíc měsíčně. Prázdný byt Paroubek nepronajímá.
Krotitel dluhů David Kučera: "Nechat ležet ladem byt v Praze, aniž by sám na sebe vydělával, je nehorázné plýtvání, které si inteligentní bohatý člověk rozhodně nemůže dovolit."

2. Žena platí hypotéku z úspor
- Petra Paroubková splácí hypotéku za byt na Smíchově ve výši 2,2 milionu korun a také leasing na své auto. Dříve si jako tlumočnice měsíčně vydělala desítky tisíc korun. Nyní je na mateřské. Podle Paroubka splácí byt a auto z úspor.
Kučera: "Splácení jakýchkoli úvěrů z našetřených peněz rozhodně nelze doporučit, neboť jsou čerpány tolik potřebné rezervy – víceméně je to hazardní jednání."

3. Plat řadového poslance
- 61 400 tisíc korun hrubého, což je zpravidla 43 370 čistého. K tomu dostává Paroubek nejrůznější náhrady ve výši několika desítek tisíc. Ty ale podle svých slov dává na charitu. Žádné vedlejší příjmy údajně nemá. Musí platit deset tisíc korun měsíčně jako splátku za svůj byt – měsíčně mu tak zbude zhruba 33 tisíc korun čistého.
Kučera: "Jsou-li dva lidé manželé, pak jejich rozpočet musí umožňovat řádně splácet úvěry z pravidelných příjmů: při 30letém horizontu a úroku 5,2 % p. a. představuje splátka hypotečního úvěru na byt cca 12,5 tis. Kč/měsíc, což rodičovská dovolená ani při zrychleném čerpání 11 400 Kč nepokryje. Mají-li tito manželé rozdělené, kdo co bude splácet, a tudíž co je čí, pak je zřejmé, že vztah je více zaměřený materialisticky a oba potřebují mít pocit jistoty, možná i zadních evakuačních vrátek – patrně již na základě zkušenosti z předchozích
vztahů."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video