Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tlak vzduchu prudce klesl. Nebezpečí ale nehrozí, shodují se lékaři

  • 101
Tlak vzduchu v Česku poklesl na nezvykle nízkou úroveň. Nemocní či citlivější lidé se kvůli tomu mohou cítit hůř. Zásadní vliv na zdraví lidí by to však podle kardiologů, které portál iDNES.cz oslovil, nemělo mít.

V pátek ráno meteorologové naměřili zhruba 973 hektopascalů. „Byl to prudký pokles, ale nebyl to rekordně nízký tlak. Rekord je z února 1989, kdy bylo 967 hektopaskalů,“ řekl iDNES.cz mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák. 

Představuje nízký tlak vzduchu nějaké nebezpečí? „Ono se to tak traduje a nevylučuju, že na tom něco je, ale jasný důkaz zatím podán nebyl,“ uvedl pro iDNES.cz Petr Widimský, přednosta III. Interní-kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. „Nejvíc z praxe vidíme to, že více případů míváme při změnách tlaku. Ať už je to změna ve smyslu plus, nebo minus,“ doplnil.

Lékař upozornil, že vědecky ověřená data o vlivech tlaku na lidské zdraví nejsou, alespoň ne v oboru kardiologie. „Myslím, že se zdraví lidé mohou chovat úplně normálně. A nemocní se musí chovat tak, jak jim poradil jejich lékař,“ doporučil Widimský.

Vedoucí lékař II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jan Bělohlávek upozornil, že velkou roli hraje samotná informace z médií o poklesu tlaku.

„Citlivější lidé, kteří mají nějaké chronické onemocnění - srdeční nedostatečnost, respirační selhání nebo obecně nějakou chronickou orgánovou nemoc, tak asi mohou mít pocit zhoršeného zdravotního stavu. Spíš si ale myslím, že velkou roli hraje samotný fakt, že se dovědí, že by ty potíže mít mohli,“ řekl Bělohlávek iDNES.cz.

Chronicky nemocní pacienti by se měli šetřit

Nemocní či senzitivnější lidé tedy mohou vnímat výkyvy v tlaku vzduchu, ale neměli by mít velké obtíže. „Mohou se cítit nedobře, může se jim zhoršit nějaká jejich klasická obtíž. Nebo jim začnou obtíže ve smyslu bušení srdce. Ale nic zásadního bych nečekal,“ prohlásil Bělohlávek.

Pokud by se lidé přesto obávali nízkého tlaku, měli by se hlavně šetřit. „To znamená, aby nedělali žádné větší činnosti ve smyslu fyzické námahy, aby se vyvarovali rizikovým činnostem,“ radí lékař.

Podle něj není možné určit, zda v době tlakových výkyvů přichází do nemocnic více pacientů. „To je tak variabilní v průběhu roku, měsíců a v průběhu ročních období, že se málokdy dá udělat z toho závěr,“ řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video