"Výsledek testu byl u ženy hospitalizované v Praze pozitivní," řekl iDNES.cz vedoucí Národní referenční laboratoře pro stafylokoky Petr Petráš.
Američanka do Česka přicestovala 27. května s příznaky bakteriální infekce. Žena lékařům uvedla, že v severním Německu, odkud se nákaza začala šířit, jedla zeleninové saláty.
Lékaři ženu hospitalizovali na infekční klinice pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce. "Potvrzení infekce neznamená žádná speciální opatření. Pacientka se cítí dobře a bude brzy z nemocnice propuštěna," řekla iDNES.cz primářka kliniky Hana Roháčová.
10 rad k infekciOkurky omývejte a léčit se sami nezkoušejte |
Národní referenční laboratoř v podvečer dokončila také vyšetření vzorku stolice Čecha, který v minulých dnech pobýval v Belgii a Německu. "U tohoto pacienta z jižní Moravy se nákaza nepotvrdila," dodal Petráš.
Muž začal trpět průjmem minulý týden, vyhledal proto lékaře. "Nebyl hospitalizován. Pouze se podrobil preventivní prohlídce a v současnosti je absolutně bez klinických příznaků," konstatoval hlavní hygienik Michael Vít.
Kromě těchto dvou případů leží další pacient s průjmovým onemocněním ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Jedná se o starší ženu. "Není však spojována s infekcí spojenou s bakterií Escherichia coli," uvedl ředitel nemocnice Roman Prymula, který je zároveň předsedou České vakcinologické společnosti.
EHECNákaza bakterií zvanou enterohemoragická Escherichia coli (EHEC) vypukla zhruba v polovině května na severu Německa. Nebezpečný kmen prospěšné střevní bakterie E. coli způsobuje krvácivé průjmy a především hemolyticko-uremický syndrom, který poškozuje ledviny a může být smrtelný. "EHEC produkuje i toxin, který napadá střevní sliznici. Poté dochází ke krvácení do stolice. Toxin navíc může způsobovat selhávání ledvin, takže lidé zemřou na rozvrat vnitřního prostředí organismu," řekl iDNES.cz hlavní hygienik ČR Michael Vít. |
Fuksa: Teroristický útok bakteriemi nelze vyloučit
Vlnu obav z krvácivého průjmu vyvolaly v minulých dnech případy úmrtí v Německu, kde se začala prudce šířit infekce způsobená bakterií Escherichia coli.
Německo později oznámilo, že se nákaza šíří ze španělské zeleniny. V úterý ale dodalo, že teorie se nepotvrdila a po zdroji nákazy pátrají dál.
Ministr zemědělství Ivan Fuksa prohlásil, že v případě nakažení bakteriemi zatím nelze vyloučit ani teroristický útok. "V jakémkoli skladu to lze postříkat. To už by bylo na hranici teroristického útoku," řekl v České televizi. "Nemáme informace, které by tuto spekulaci jakkoli potvrzovaly," reagoval mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert.
V Česku už potravinářská inspekce nechala z trhu stáhnout první zeleninu - biookurky ze Španělska dovezené přes Německo. Inspektoři navíc rozšířili kontroly zeleniny. V následujících dvou týdnech odeberou na 260 vzorků.
Podle inspekce nabízela podezřelé okurky síť biopotravin a také dva obchody v Pardubickém kraji. V jednom případě se pak ozvala zákaznice, že už okurky snědla. Udělala z nich salát pro sebe a své dvě děti.
"Ale jak ji znám, je hodně pečlivá, na můj vkus až hodně, což se jí vyplatilo, protože i tyto španělské okurky určitě dobře omyla. Žádné problémy v rodině nemají," řekl majitel obchodu se zeleninou Jiří Drechsler. Určitou nejistotou, zda se krvácivý průjem či další příznak smrtelné epidemie nějakým způsobem projeví, trpěli však v minulých dnech všichni členové rodiny.
V Německu je už 14 mrtvých
V Česku letos krvácivým průjmem onemocněli dva lidé, ale žádný z případů nesouvisel s německým šířením nákazy. Nebezpečný kmen 0104 zatím u nás zaznamenán nebyl, uvedl hlavní hygienik.
"V České republice jsme však v minulosti zaznamenali podobná onemocnění, která zapříčinil kmen stejné bakterie číslo 026 a 0157. V roce 2009 jsme měli sedm případů, v roce 2010 jeden případ a letos onemocněly dvě děti. Žádné z onemocnění ale neskončilo úmrtím, i když kmeny jsou podobně nebezpečné," dodal Vít.
Infekce už v Německu zabila patnáct lidí. Lékaři ze sousední země navíc varují, že toto číslo nemusí být zdaleka konečné.
V nemocnicích leží v kritickém stavu 30 dalších, kterým přestaly fungovat ledviny. I kdyby se vyléčili, hrozí jim trvalé poškození ledvin a nervové soustavy.
Německo hlásí 1 400 nakažených, z čehož téměř 400 pacientů má postižené ledviny. Švédsko zjistilo už 36 nakažených, jeden člověk zemřel. Jednotlivé případy hlásí také Švýcaři, Dánové, Nizozemci a Britové (více čtěte zde).