Teplický Rom si před zásahem policie vybíjel agresivitu na zaparkovaném...

Teplický Rom si před zásahem policie vybíjel agresivitu na zaparkovaném vozidle. (19. června 2021) | foto: Policie ČR

Vyšetřování smrti Roma z Teplic je uzavřené, aktivisté chtějí spravedlnost

  • 108
České a mezinárodní lidskoprávní organizace nesouhlasí s rozhodnutím českých úřadů uzavřít vyšetřování a zastavit další právní úkony v kauze smrti Roma z Teplic Stanislava Tomáše. Aktivisté chtějí podat stížnost na postup orgánů činných v trestním řízení a chtějí také pomoci právnímu zástupci rodiny, aby se mohl obrátit na Ústavní soud.

Organizace jako Evropské centrum pro práva Romů (ERRC), Fórum pro lidská práva (FORUM) nebo Amnesty International Czech Republic označují rozhodnutí ukončení vyšetřování v tiskovém prohlášení, které má redakce iDNES.cz k dispozici, za chybu justice.

„Rozhodnutí uzavřít vyšetřování případu smrti pana Stanislava bylo očekávané, nicméně je to ale popření spravedlnosti. Této vládě vzkazujeme, že dávno promeškala čas na vyjádření, jak zamýšlí zachránit důvěru Romů v justici, a ujištění, že budou zavedena opatření k zajištění nestrannosti budoucích vyšetřování. Pokračujeme zatím v našem boji za spravedlnost pro Stanislava a budeme hIedat všechny možné legální cesty včetně oslovení Evropského soudu pro lidská práva, jestliže české soudy nebudou schopny zajistit spravedlnost,“ řekl ředitel ERRC Ðorđe Jovanović.

Organizace tak žádají současnou vládu, aby navrhla legislativní opatření, které zajistí, aby podobné případy byly v budoucnu řádně vyšetřeny nezávislými orgány.

„Od samého začátku bylo vyšetřování smrti Stanislava Tomáše podkopáváno výroky vysokých vládních představitelů, včetně premiéra Andreje Babiše, které vyvolávaly velké pochybnosti, zda bude vyšetřování nezávislé a důkladné,” uvedla ředitelka tuzemské pobočky Amnesty International Linda Sokačová.

Lidskoprávní organizace také ve svém prohlášení uvádějí, že chtějí přezkoumání výcviku policistů ve vztahu k jednání s menšinovými komunitami. Podle nich by mělo být zavedeno nezávislé a transparentní přezkoumání postupů vyšetřování nesprávného chování policie tak, aby byla zaručena spravedlnost pro oběti.

Okamžitě vyšetřete smrt Roma v Teplicích, vzkázala Rada Evropy

„Zjevně předpojatý přístup úřadů v nás vyvolává otázku, zda byla pitva provedena důkladně, a jestliže ne, nemůžeme vyloučit, že způsob zacházení policie byl přinejmenším faktorem, který přispěl ke smrti pana Tomáše. Jediný způsob, jak vyloučit jakékoli pochyby, je skutečně nestranné a nezávislé vyšetřování,” sdělil ředitel organizace Romea Zdeněk Ryšavý.

Šestačtyřicetiletý muž zemřel v Teplicích 19. června loňského roku krátce po zpacifikování policisty. Soudní pitva však prokázala, že příčinnou smrti byly následky drog. Podle videa pořízeného svědky se muž choval agresivně. Policisté museli použít donucovací prostředky a znehybnit ho.  Jeden mu držel nohy a další mu několik minut klečel na zátylku. Muž poté zemřel v přivolané sanitce.

Policejní zákrok byl přirovnávaný k případu George Floyda, který zemřel v USA poté, co mu policista dlouhé minuty klečel na krku. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video