Televizní rozhovor s Tachecí o Radiožurnálu víří internetové debaty

  5:25aktualizováno  5:25
Rozruch kolem nové podoby Radiožurnálu pokračuje. Olej do ohně přilil záznam rozhovoru ředitelky stanice Barbory Tachecí v Dobrém ránu České televize, který se objevil na internetu. Lidé se baví i klejí. Například nad tím, že podle manažerky v Česku žije osm milionů lidí.

Nová ředitelka Radiožurnálu Barbora Tachecí. | foto: Archiv

Nová ředitelka prvního okruhu Českého rozhlasu přijala v pátek 11. ledna pozvání dramaturgů ČT, aby divákům představila svoji vizi dalšího fungování nejposlouchanější stanice veřejnoprávního rozhlasu.

Záznam rozhovoru Tachecí s moderátorem Jiřím Václavkem je umístěný na několika internetových stránkách, například YouTube.com. Někteří z diskutérů ho v nadsázce označují za "Českou sodu 2008".

V diskuzích nejvíc zmiňují slovo arogance. "Tak kdo jste ještě měl o téhle paní své iluze (jako třeba já), musel jste o ně zákonitě přijít," píše v jedné diskusi divák s přezdívkou "pan kaplan".

Jiní naopak ředitelku hájí a jsou rozhořčeni z nepřipravenosti moderátora Jiřího Václavka. "Redaktor absolutně na vyhazov," soudí "Texx".

Osm milionů lidí, kteří žijí v této zemi...
"Dobré ráno, mohu Vás opravit hned v úvodu?" vyrukovala Tachecí na moderátora bezprostředně poté, co ji představil divákům. Podle ní se dopustil první chyby, už když četl text, kterým divákům Tachecí představoval.

"Já si myslím, že zatím... že není co," odvětil v rozpacích Jiří Václavek a už byl oheň na střeše. Vrcholná manažerka ČRo ovšem zaslechla faktickou chybu a tu moderátorovi vyčetla.

Zbytek rozhovoru se nesl v nevraživém tónu. Barbora Tachecí svého tazatele obviňovala z nepřipravenosti, tendenčnosti a vyčítala mu, že jí neustále skáče do řeči.

Co ředitelka říká na dvě petice se čtyřmi tisíci podpisů proti nové podobě veřejnoprávní zpravodajské stanice?

"Mrzí mě, že nerozlišujete fakta od názorů. Takže fakta jsou doložitelná a názory máme každý z nás jiné. A osm milionů lidí žijících v této zemi má jiné názory," vytýkala mu Tachecí.

"Já myslím, že my také uvádíme fakta," bránil se Václavek bez ohledu na podivný počet obyvatel České republiky, kterým šéfka Radiožurnálu argumentovala.

"Ne, já myslím, že vy uvádíte názory! To je právě ten rozdíl!" kontrovala. O jejích názorech a koncepci se divák nedozvěděl téměř nic.

Na vysvětlenou - osm milionů lidí se uvádí v mediálních průzkumech jako zajímavá skupina pro inzerenty, která zahrnuje lidi od 12 do 79 let.

Druhý host do počtu
Na hádku doplatil také druhý host ve studiu analytik Jan Potůček, který se de facto okamžitě dostal na vedlejší kolej. Stihl říct jen to, že také podepsal jednu z petic proti novému Radiožurnálu a že jeho novou podobu shledává komerčnější, než by se mu na veřejnoprávní médium zdálo být správné.

Tachecí kvůli změnám, které od Nového roku zavedla, už kritizovaly stovky lidí. Sepisují petice, píší blogy a komentáře pod většinu článků, které na toto téma vyjdou. - více zde

Také ČT po odvysílání rozhovoru zaznamenala o něco více reakcí, než bývá u témat probíraných v Dobrém ránu zvykem. Diváci výstup hodnotili vesměs negativně.

"Zaznamenali jsme zhruba třicet telefonátů a třináct e-mailů během pátku a nějaké dozvuky i o víkendu," řekl iDNES.cz mluvčí televize Ladislav Šticha. Podle něj nejde o zvlášť dramatické číslo, ale kuloární informace vypovídají o opaku. "Tolik jich nepamatuji," sdělil iDNES.cz zdroj z ČT, který si nepřál být jmenován.

Čtěte v pondělním magazínu ONA DNES

Ilustrační foto

Poznejte Barboru Tachecí v jiném světle. Rozhovor o malém sebevědomí českých žen, o výchově syna i partnera a o tom, jak eliminovat strach, čtěte v pondělním magazínu ONA DNES.

Líbí se vám nová podoba Radiožurnálu?

celkem hlasů: 13826

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 19. ledna 2008. Anketa je uzavřena.

Nelíbí 6914
Neposlouchám ho 5384
Líbí, víc než dříve 1081
Líbí, méně než dříve 447
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz