Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - bankovky eura | foto: Profimedia.cz

Syndikát novinářů varoval před údajným zájemcem o Economii

  • 1
Mezi vydavatelstvím Mladá fronta a Syndikátem novinářů se rozhořel spor. Zástupci cechovní organizace žurnalistů vyjádřili znepokojení nad průběhem prodeje vydavatelství Economia, do jehož portfólia patři například Hospodářské noviny. Syndikát varoval před možným praním špinavých peněz.

Vydavatel magazínu Ekonom, Marketing&Media a deníku Hospodářské noviny, který patří do skupiny německé společnosti Verlagsgruppe Handelsblatt, je už několik týdnů na prodej.

Mezi nejvážnější zájemce údajně patří vydavatelství Mladá fronta (nemá nic společného s MF DNES). Spekuluje se, že společnost má zájem koupit konkurenční vydavatelství pro dosud neznámého ruského zájemce.

Syndikát novinářů dnes vydal vyjádření, že průběh, jakým je Economia prodávána, v něm budí vážné pochybnosti. "...Mladá fronta, jejíž vlastnictví a hospodaření je neprůhledné a zavdává podněty ke spekulacím, že se jedná o praní špinavých peněz," píší zástupci Syndikátu. - čtěte celé prohlášení

Představenstvo MF na to zareagovalo velmi ostře, jakoukoliv spojitost se zmíněnou akvizicí od začátku odmítá. Místopředseda představenstva společnosti Michael Dědeček znovu zopakoval, že firma není mezi zájemci o koupi akcií Economie a nevystupuje ani v roli zprostředkovatele.

Sdružení podle něj svými výroky "přestřelilo", snaží se prý zcela neoprávněně zasahovat do obchodních transakcí soukromých subjektů.

Pochybnosti mají také Němci
To ovšem Syndikát odmítá. "Má to jen zastřít skutečnost a odvést pozornost médií od této finanční operace. Zájemcem o koupi akcií Economie je tedy někdo, kdo se nemůže ke své investici přihlásit, a zprostředkovatelem je firma se zcela neprůhledným vlastnictvím," píše se v prohlášení, které ČTK poskytl předseda SNČR a zároveň zaměstnanec Hospodářských novin Miroslav Jelínek.

"Výsledky podnikání (MF) tak nejsou veřejně známy a je proto nejasné, z jakých prostředků financuje své prodělečné projekty, jako je například bezplatný deník E15, jehož ztráta se podle odborníků již pohybuje kolem sta milionů korun," míní syndikát.

"Takové jednání je nejen nepřípustné, ale současně zavdává podnět pro právní posouzení skutečnosti, zda se syndikát novinářů vědomě nedopustil poškozování dobrého jména právnické osoby, a zda tím nedošlo k účelovému zneužití syndikátu svěřeného mandátu," kontroval Dědeček.

Na nejasnosti kolem vlastnické struktury Mladé fronty přitom neupozorňují pouze média v ČR, ale před měsícem se jim věnoval i prestižní německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Podle FAZ je Mladá fronta, která předložila nejvyšší nabídku, v obchodu s tiskovinami "naprostým outsiderem", je ve ztrátě a má nejasné finanční zdroje.

"V Praze panuje přesvědčení, že skupina Handelsblatt je na nejlepší cestě vydat jedno z nejdůležitějších českých vydavatelství obskurnímu ruskému investorovi, který používá MF jako nastrčenou firmu," uvedl německý deník.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video