Svítá na amerických univerzitách?

  • 12
Zaujal mě článek „Rektor Harvardu : Ženy na muže v přírodních větách nemají“ zveřejněný v internetových Lidovkách 19.1.2005. Stručný obsah: Rektor Harvardu, pan Summers, prohlásil (a zřejmě i publikoval), že muži jsou v přírodních vědách lepší než ženy. Některé ženy, zřejmě feministky, to „nemohly snést“, „byly šokovány“, rozčílily se opustily konferenci apod.

Ta zpráva mi přijde mimořádně pozitivní. Proč? Šílenství politické korektnosti, či chcete-li liberalizmu v modernistickém pojetí, vrcholilo v amerických politických kruzích v 70.letech minulého století (na rozdíl od Evropy, kde žel Bohu bude zřejmě teprve kulminovat).

Od 80. let došlo z řady příčin – jmenujme alespoň nespokojenost amerických voličů s vysokou zločinností, inflací, impotencí zahraniční politiky vůči zločinným režimům, ale i díky masově úspěšné evangelizaci představované například Billy Grahamem, pod jehož vlivem se obrátil i současný americký prezident – k obratu a pravice získává od té doby pozici za pozicí. To ovšem mluvíme jen o volitelných politických orgánech. Baštou levice nadále zůstávají sdělovací prostředky, soudy (soudci jsou sice jmenováni volenými orgány, nicméně obvykle na doživotí a proto má jejich složení oproti voleným orgánům zpoždění) a právě univerzity, kde se durch Marxe procházel čile i v době, kdy se již v politice k němu nehlásil skoro nikdo.

A tento duch v Gramsciho kabátu – což je právě mj. politická korektnost tam triumfoval i dlouho po pádu „světové socialistické soustavy“, rozuměj sovětské říše Zla.

To, že lze z úst pana Summerse slyšet výše zmíněná politicky nekorektní slova tedy jednoznačně znamená, že začínají tát ledy i na americké univerzitní půdě. Vůbec teď v prvé řadě o to, zda-li mají muži vyšší nadání pro vědy přírodní – osobně si myslím, že asi spíš ano, podobně jako ženy mají větší nadání pro jazyky, nýbrž o to, aby se o těchto věcech mohlo svobodně diskutovat, případně je též statisticky vyhodnocovat a jinak o nich bádat bez toho, aby již první náznak takovéto diskuze byl uťat jako politicky nekorektní (mužsky šovinistický, fašistický... další slova používaná k tomuto účelu si jistě P.T. pravicový čtenář doplní sám). A to ještě v tom lepším případě, že totiž autor takovéhoto výroku není nucen opustit zaměstnání, neřku-li není rovnou kriminalizován jako pachatel hate crime .

Uvedený článek svědčí o tom, že na univerzity již pronikly paprsky zdravého rozumu a fakt, že takovouto diskuzi otevírá rektor nejprestižnější americké univerzity svědčí o tom, že ty paprsky zřejmě nejsou nijak slabé a neduživé. Že několik feministek reaguje tak, jak je u nich zvykem, to jest demonstrací ublíženosti namísto faktů a budoucí rektorka jedné univerzity v levicové Kalifornii to pokládá za šokující na tom mění jen málo.

Teď jen aby podobné paprsky zazářily i v Evropě – no, snad se toho dožiju.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video