Švec rozpustil primátorův poradní sbor

Praha - Náměstek primátora Petr Švec, pověřený vedením města po rezignaci Jana Kasla, rozpustil památkový poradní sbor bývalého primátora. "Osobně jeho členy neznám, také nikdo z rady s nimi nespolupracoval," zdůvodnil Švec své stanovisko s tím, že nový primátor jistě sestaví vlastní tým. Jan Kasl vidí skutečnou příčinu spíše v tom, že skupina renomovaných odborníků hájících stanoviska, která vyvolávala veřejnou diskusi, byla pro mnohé nebezpečná.

"Lidé, kteří kontroverzní projekty realizují, o diskusi rozhodně nestojí," tvrdí Kasl.

Švecův verdikt přišel týden před jednáním komise architektů, památkářů a urbanistů o přestavbě kasáren Jiřího z Poděbrad a podzemí náměstí Republiky.

"Jsem nucen myslet si, že toto rozhodnutí s tím souvisí. Poradní sbor poukázal na to, že stavba není v souladu se zájmy města," soudí člen sboru Karel Ksand ze Státního ústavu památkové péče. Město podle něj podepsalo velmi nevýhodnou smlouvu o smlouvě budoucí, která zaručí společnosti EPD využití jedné pětiny podzemí pod náměstím zdarma.

"Výsledek bude stejný jako u náměstí Jana Palacha. Zde město zdarma poskytlo prostor pro garáže, které si po čtyřiceti letech může za tržní cenu odkoupit," varuje Ksandr. Rozpuštění poradního sboru považuje za  akt politické msty. "Přitom tato pracovní skupina rozhodně nebyla výmyslem primátora Kasla."

Památková rada primátora byla založena z iniciativy Milana Knížáka a architekta Zdeňka Lukeše ještě za primátora Koukala. Od počátku se skládala ze tří profesních okruhů: kromě známých památkářů a architektů byli členy například rektor Akademie výtvarných umění Jiří Kotalík, sochař Stanislav Kolíbal či psycholog Petr Kratochvíl, předsednictví loni po Lukešovi převzal sociální ekolog Bohuslav Blažek.

Už z profesního složení tedy bylo zřejmé, že se nebudou zabývat jen památkami, ale mnohem širším okruhem problémů. "Dalo by se říci, že členové se snažili být advokáty genia loci Prahy," uvedl Blažek, kterého v čele sboru letos vystřídal  architekt Vladimír Šlapeta.

Zdeněk Lukeš, jenž před čtyřmi lety stál u zrodu tehdejší památkové rady však považuje rozpuštění sboru za zcela legitimní.

"V posledním období trochu ztratil význam, přestože to bylo vždy přínosné akademické setkání s tvůrčí atmosférou," připouští Lukeš. Chybou podle něj bylo, že komise odborníků přestala být poradním orgánem zastupitelstva, jak tomu bylo dřív.

"Většina členů zastupitelstva se o naši činnost vůbec nezajímala. Dívali se na sbor přes prsty jako na skupinu, kterou si nominoval primátor. Jelikož byl Jan Kasl izolován i v radě, dostal se poradní sbor na druhou kolej," hodnotí situaci Lukeš. "Navíc ani sám primátor se v posledních měsících zasedání příliš neúčastnil," dodal.

Patnáctičlenný poradní sbor se vyjadřoval k základním koncepcím rozvoje města, vypracovával také expertizy ke konkrétním projektům. Jeho úkolem bylo upozorňovat včas na případná ohrožení, přesto stanoviska k četným památkovým kauzám nebyla pro nikoho závazná. Někteří členové si za hodinu práce účtovali pětisetkorunový honorář, jiní tuto nabídku odmítli.

Zastupující primátor Petr Švec zrušil také expertní skupinu pro Karlův most, jelikož letos již se zahájením oprav nelze počítat.

"Je těžké pěstovat si uvnitř silného oponenta," říká Kasl. A parafrázuje slova jednoho z radních: Přece z nás nebudou za naše peníze dělat blbce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video