Ministryně Džamila Stehlíková v Litvínově hovořila na téma: Janov. Vpravo starosta Litvínova Milan Šťovíček.

Ministryně Džamila Stehlíková v Litvínově hovořila na téma: Janov. Vpravo starosta Litvínova Milan Šťovíček. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Stehlíková slíbila Janovu sociální pracovníky, strážníkům pomohou Romové

  • 643
Ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková téměř tři hodiny jednala s představiteli Litvínova a romskými aktivisty o situaci na sídlišti Janov. Slíbila, že vláda zaplatí dvanáct sociálních pracovníků, kteří budou řešit sousedské konflikty. Hlídky strážníků budou doprovázet romští aktivisté.

Sociální pracovníci a romští aktivisté se pustí do práce od ledna příštího roku. - čtěte rozhovor s ministryní Džamilou Stehlíkovou

S ministryní jednal v kulturním domě Citadela litvínovský starosta Milan Šťovíček, místostarosta Martin Klika, aktivisté Jitka Kokyová, Ivan Veselý a zhruba dalších dvacet lidí.

"Romské organizace už od roku 1996 nejrůznější vlády upozorňují, že Romové budou sociální dávky zneužívat, když je nebudou kontrolovat sami Romové. Ale nikdo nás neposlouchal," vytkl Veselý političce.

Starosta Litvínova Milan Šťovíček naslouchá ministryni Džamile Stehlíkové

Nepotvrdily se zprávy o tom, že Stehlíkovou přivítá skupina obyvatel Janova, kteří by jí dali hlasitě najevo, že život na tomto sídlišti je velmi těžký. Až do té míry, že někteří starousedlíci, jimž ztrpčují život nepřizpůsobiví sousedé, začali sympatizovat s extremisty. - čtěte Stehlíková: Na severu Čech existuje hrozba vzniku nových ghett

Janovští starousedlíci se také oproti očekávání nevydali ani na odpolední jednání zastupitelstva. Přišlo ale několik lidí s odznáčky Dělnické strany na bundách. Jsou mezi nimi mimo jiné Jiří Bárta ze středočeské Dělnické strany (DS) a Jiří Šlégr z místní DS.

Diskutovat se zastupiteli přišla také Martina Vettermannová, svolavatelka dnešního zakázaného pochodu starousedlíků. Nakonec ale nepromluvila, protože nechtěla rušit diskusi. Svou řeč si schovala na 8. prosince, kdy se má v Litvínově konat velká debata zástupců radnice se starousedlíky.

"Největší problém vidím v nedostatečné komunikaci města s námi. Oni třeba i něco dělají, ale my o tom nevíme, výsledek se ukáže až za dlouho, a pak dochází ke konfliktům," řekla Vettermannová MF DNES.

Po skončení zasedání se všichni pokojně rozešli, policie ale v ulicích zůstane dál. "Budeme monitorovat situaci," řekla mluvčí litvínovské policie Ludmila Světláková iDNES.cz.

Janovským chtěli "pomoci" neonacisté

Situace na sídlišti Janov, kam se v poslední době přistěhovalo množství nepřizpůsobivých obyvatel z jiných regionů i ze Slovenska, se vyhrotila v minulých týdnech. Opakovaně se sem vydali extremisté, kteří se již dvakrát střetli v ulicích s policií.

Dělnická strana, která vzala neonacisty pod svá křídla, chtěla v příštích dnech a týdnech pokračovat v akcích v Litvínově. Úmysly jí ale překazila Židovská liberální unie, která v této lokalitě oznámila shromáždění na půl roku dopředu. - čtěte Obsazeno, uslyší zřejmě extremisté při zákazu protestu v Litvínově

Pravicoví radikálové se snažili v Litvínově proniknout na romské sídliště Janov

Litvínovská radnice tedy zamítla žádost o další shromáždění a demonstrace, nepovolila hned několik takových akcí. Mezi nimi i avizovaný průvod Janovských za Stehlíkovou.

Další zakázanou demonstrací je "Pochod na podporu nacionálního socialismu Národního odporu a Dělnické strany", který podle internetových stránek města Litvínov ohlásil Jindřich Kučera z Prahy 3. - čtěte o "Bitvě o Janov"

Kriminální policie uvedla, že je to poprvé, kdy se setkávají s takto jednoznačným propojením Dělnické strany a neonacistického militantního Národní odporu.

Na tento fakt ale média a odborníci na pravicový extremismus upozorňují už delší dobu. Někteří členové Národního odporu za DS kandidovali v krajských volbách. - čtěte Roztříštěné "hnědé hnutí" se začíná sjednocovat a sílí, varuje BIS

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video