Poslední souprava metra před zastavením provozu na 24 hodin přijela před půl jednou na konečnou stanici Dejvická plná cestujících. Další lidé čekali na nástupišti, celkem se jich ve stanici sešlo kolem tří stovek.
Protest proti stávce, zorganizovaný přes internetové sociální sítě, pojali účastníci jako party. Hrála hudba, lidé zpívali, kouřili, pili pivo, občas někdo projel po nástupišti na koloběžce. Pro přítomné byly zajištěny i záchody. "Není to demonstrace. Každý je tady sám za sebe, takže doufám, že toho nikdo nezneužije," řekl iDNES.cz svolavatel protestu Martin Kotas.
Stávka přehledněODBORY: Stávka bude v plánovaném rozsahu |
Bezpečnostní ředitel Dopravního podniku Antonín Fedorko řekl, že na lidi nebudou volat policii, pokud nedojde k nepřístojnostem, třeba poškozování majetku. Důrazně varoval jen před vcházením do tunelu, který pro jistotu hlídali policisté. Důvod benevolence je prostý: stejně jako účastníci protestu ani vedení DPP nesouhlasí se stávkou.
Zhruba po hodině organizátoři akci ukončili. Lidé se začali rozcházet, jen pár přiopilým museli pomoci z podzemí strážníci. Dvacítka účastníků se rozhodla v metru přenocovat. "Cíl akce byl splněn," vysvětlil Kotas. Podle něj odboráři zneužili veřejnou službu a cestující si vzali jako rukojmí.
Doprava se zastaví, odboráři projdou Prahou
Odboráři na dráze splnili slib, o půlnoci nebo pár minut po dvanácté se zastavily i poslední vlaky a koleje osiřely. Nejezdí ani nákladní soupravy. Na nádražích uvázlo pár lidí, někteří o stávce vůbec nevěděli, mezi nimi i několik cizinců (čtěte zde).
Předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša si dosavadní průběh pochvaluje. "Spokojený jsem s tím, že se podařilo zastavit opravdu všechny vlaky, takže naše stávka v tomto úspěšná bude. Teď jde o to, aby vyjednávání, ke kterému bude muset v dalších dnech dojít, mělo význam," řekl iDNES.cz.
V Praze bude celý den stát MHD. Po půlnoci v metropoli nevyjelo šest nočních autobusů ze 44 a sedmatřicet tramvají z 59, sdělil náměstek primátora Karel Březina. Jestli pojede metro, zatím není jasné. Březina věří, že by mělo být připraveno k rannímu provozu.
Odboráři alespoň ustoupili od plánu zablokovat hlavní cesty, třeba magistrálu u Muzea. Nakonec se uskuteční jen pochod z Palackého náměstí směrem k ministerstvu financí a na Hrad. I tak se očekávají dopravní komplikace.
V Brně pojedou jen páteřní linky v ranní a odpolední špičce. Vedení Dopravního podniku ale samo nevědělo, kolik bude mít k dispozici řidičů.
Problémy a ucpané ulice se čekají i v Ústí nad Labem, Olomouci či Havířově, tedy všude tam, kde stojí MHD. Vedení dopravních podniků či krajů se sice snažila zajistit náhradní dopravu, ale její kapacita zdaleka nemůže stačit.
Stávka skončí po 24 hodinách o půlnoci. Odboráři doufají, že přimějí vládu ke změně plánovaných reforem. Vadí jim například pozdější odchod do důchodu, změny DPH či konec stravenek (více zde).
Premiér Petr Nečas ale opakovaně zdůraznil, že odborářům neustoupí. Stejně reagoval i prezident Václav Klaus. Ten kvůli stávce navíc zrušil oslavu svých sedmdesátých narozenin. "Nechceme uvádět pozvané hosty a diplomaty do jakéhokoliv rizika, které by ovlivnilo jejich bezpečnost," řekl prezidentův vicekancléř Petr Hájek.