Stavba pražského obchvatu se může zpomalit. Ilustrační foto

Stavba pražského obchvatu se může zpomalit. Ilustrační foto | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Stavba pražského obchvatu se zpozdí, stát staví na cizích pozemcích

  • 41
Stavba pražského obchvatu se nejspíš protáhne. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se podle portálu iHNed.cz nepovedlo vyvlastňování pozemků v jižní části pražského obchvatu. Jejich vlastníkem totiž zůstal českobudějovický důchodce František Bártík, a to přesto, že už za pozemky dostal od státu zaplaceno. Obchvat tak v tuto chvíli vyrůstá na cizím pozemku.

Jak problém s pozemky vznikl? Před pěti lety, když vyvlastňování pozemků pro okruh probíhalo, se Bártík s ŘSD na prodeji svých pozemků bez potíží dohodl. Stát mu za ně na účet poslal šest milionů korun a Bártíkovo jméno zmizelo z listu vlastnictví. Potud bylo ještě všechno vpořádku a pozemky připadly státu tak, jak měly.

Vzápětí se však o pozemky, za které stát důchodci už stihl zaplatit, přihlásila Správa sociálního zabezpečení s tím, že na nich má půlmilionové břemeno ve svůj prospěch. Vyvlastňovací řízení tak okamžitě zablokovala. Středočeský krajský úřad poté řízení úplně zastavil. Na listu vlastnictví se však znovu objevilo jméno důchodce Bártíka. Od té doby patří pozemky opět jemu, přestože je od něj stát vyvlastnil.

Ředitelství silnic a dálnic nyní podle portálu iHNed.cz tvrdí, že nic nezanedbalo. "Měli jsme pravomocné rozhodnutí o vyvlastnění, pozemky zapsané v listu vlastnictví i pravomocné stavební povolení," brání se mluvčí Martina Vápeníková.

Stát chce pozemky za nižší cenu

Stát teď důchodce tlačí, aby peníze, které za pozemky dostal, vrátil a přistoupil na jejich opětovný prodej. To ale důchodce odmítá. ŘSD Bártíkovi nabídlo, že když peníze vrátí, pozemky od něj znovu odkoupí. Jenže Bártíkovi tentokrát nabízí tabulkovou cenu, která je o tři miliony nižší, než dostal před lety. Stát by totiž už pozemky nevyvlastňoval, ale jen odkoupil. Důchodce by tak na opětovném prodeji prodělal tři miliony.

"Ať mi ty peníze nechají, zůstane jim pozemek a hotovo. Jestli mě budou vydírat, vrátím jim šest milionů a žádný obchvat nebude. Vážně o tom uvažuji," varuje Bártík.

Ředitelství může v krajním případě Bártíkovi platit za kus obchvatu nájemné nebo pro něj vyjednat výjimku, aby si mohl šest milionů nechat. Oficiálně to ale ŘSD potvrdit nechce, píše portál iHNed.cz.

"Situaci aktivně řešíme s ministerstvem dopravy a ministerstvem financí," řekla mluvčí Vápeníková.

Bártíkův případ není zdaleka první "vyvlastňovací" pří. Spor o vyvlastňování pozemků se státem už patnáct let vede farmářka Ludmila Havránková. Přes její pozemky má vést dálnice z Prahy do Hradce Králové. Na Topolánkově kabinetu si vymohla, že za svých jedenáct hektarů dostane výměnou 253 hektarů. Fischerova vláda však dohodu zmrazila s tím, že jí Pozemkový fond nedokáže vyhovět. - o posledním vývoji v kauze Havránkové čtěte zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video