"Lze konstatovat, že realizace státní maturity ve školním roce 2010/2011 strategické cíle nenaplnila. Nepodařilo se dosáhnout stavu, kdy by maturitní zkouška byla klíčovým kritériem pro přístup na vysokou školu. Navíc některé prvky realizace maturitní zkoušky nepřispěly k naplnění cíle zvýšit objektivitu a srovnatelnost maturitní zkoušky jako celku," píše se v tiskové zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).
Kontrola odhalila také to, že státní maturitní zkouška ve finále stála víc, než kolik ministerstvo školství původně plánovalo. V srpnu 2010 odhadovalo náklady spojené se státní maturitou na 209,8 milionu korun. "Skutečné náklady státní maturity v roce 2011 budou cca 300 milionů," upozorňuje NKÚ s tím, že na přípravu státní maturity vynaložilo ministerstvo 916,7 milionu korun. Z toho 276,4 milionu bylo z peněz Evropské unie.
NKÚ prověřoval využití peněz při zajištění průběhu státní maturity, ale i prostředky na její přípravu. Kontrola se vztahovala na ministerstvo školství, Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání a Národní institut pro další vzdělávání. Podléhalo jí období od 1. ledna 2005 do 30. června 2011.
Systém státních maturit nelze vyhodnotit, není podle čeho
Kontroloři upozornili, že ministerstvo školství nerozpracovalo strategické cíle státní maturity a nestanovilo žádná kritéria pro jejich vyhodnocení. Neurčilo ani konkrétní termíny, do kdy mají být cíle splněny. To v praxi znamená, že cíle reformy maturit nemohou být zpětně vyhodnoceny.
Samotný průběh státní maturity podle kontrolorů byl v dílčích oblastech neefektivní. "Například stanovení nabídky nepovinných předmětů bez posouzení efektivnosti vedlo v případě některých předmětů k vysokým nákladům na uskutečnění jedné zkoušky," uvedl Úřad. "Dalším příkladem je i výroba části zkušební dokumentace, která vzhledem k nastavení logistického modelu zůstává nevyužita," dodal NKÚ.
Kontroloři také upozornili, že systém, který zabezpečuje chod středoškolské zkoušky, stát pořídil na čtyři školní roky. Zajištění maturit proto je zabezpečeno jen do školního roku 2013/2014. "V následujícím období není logistické zabezpečení státních maturit zajištěno, což si vyžádá další náklady nad rámec ročních provozních nákladů," varuje NKÚ. Další peníze bude stát také to, že Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání je po školním roce 2013/2014 povinno uhradit náklady na odinstalování počítačových programů a vymazání dat ze zapůjčených počítačů, které má vrátit.
Chybu odhalila kontrola také u zadávání státních zakázek. Konkrétně při výběru dodavatele a provozovatele řídicího a dohledového centra a logistického zabezpečení maturit. Zakázku v hodnotě téměř 360 milionů korun hodnotící komise uzavřela, aniž by měla veškeré informace o ceně a budoucích nákladech na státní maturity.
NKÚ znovu zopakoval i fakt, že původní předpoklady počítaly s tím, že státní maturitní zkouškou studenti projdou už ve školním roce 2007/2008. Ve skutečnosti to ale bylo až ve školním roce 2010/2011.
Dobeš: Je to důležitá zpětná vazba
"Nikdy jsem nezastíral, že maturitní model, jak jsem ho zdědil po svých předchůdcích, považuji za byrokraticky složitý moloch, navíc podložený smlouvami, které nejdou vypovědět. Měl jsem dvě možnosti. Buď státní maturitu opět odložit, nebo ji konečně rozpohybovat s tím, že se budu snažit ji postupně efektivizovat," reagoval ministr školství Josef Dobeš.
Při přípravě této zprávy spolupracovali zástupci NKÚ s pracovníky ministerstva, měli k dispozici všechna relevantní data a potřebné zápisy z jednání. Připomínky ministerstva k závěrům kontroly byly původně akceptovány. V konečné zprávě se však objevila poněkud jiná zjištění, uvádí ministerstvo. Zpráva nyní bude konfrontována se zápisy posledního jednání NKÚ, na základě toho bude předložena do vlády, nastínil úřad další postup.
"Nicméně, byl jsem to já, kdo dal podnět k této kontrole a zprávu NKÚ beru jako důležitou zpětnou vazbu, která nám pomůže odstranit slabá místa státní maturity a zdokonalit ji," dodal ministr.