ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Nový úřad by kvůli covidu mohl zavírat obchody i vidět do mobilů

  • 1696
Nový centrální úřad Státní hygienické služby spadající pod ministra zdravotnictví má mít možnost i bez nouzového stavu rozhodnout o zavření obchodů či vysokých škol a získat také pravomoc sledovat mobilní telefon jakéhokoliv občana v případě, že úředník vyhodnotí, že je uživatel nakažený koronavirem.

„Dnes byl návrh vládě představen,“ řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný. „Je to něco, po čem všichni voláme,“ hájil návrh, který nyní míří do zkráceného připomínkového řízení. Věří, že pak zákon parlamentem zrychleně projde a že umožní vyhnout se vyhlašování nouzového stavu.

Před novým oprávněním, které chce získat vláda, varují opoziční Piráti. Kritizují, že vláda utajila přípravu zákona o centralizaci řízení hygienických stanic a že se návrh objevil až těsně před začátkem jednání vlády.

Schválení zákona by znamenalo zvýšení pravomocí ministra zdravotnictví, jenž by nově prostřednictvím Státní hygienické služby mohl dělat zásadní kroky i mimo nouzový stav, bez kontroly Sněmovny a jakékoliv garance náhrady škod.

Státní hygienická služba by měla mít možnost vyžádat si od mobilních operátorů lokalizační data o nakaženém až tři týdny zpět. Služba bude podléhat hlavnímu hygienikovi, který je náměstkem ministra zdravotnictví.

Návrat zmocňovacího zákona

„Jedná se o znovunačtení zmocňovacího zákona, který předložil vicepremiér Jan Hamáček. Přes odpor poslanců nebyl návrh ani projednáván, a tak se nám vrací ukrytý v centralizaci hygienické služby,“ uvedl expert v oblasti zdravotního práva Ondřej Dostál.

Souhlasili byste se vznikem takovéhoto úřadu?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 7. prosince 2020. Anketa je uzavřena.

Zákon by měl platit od července příštího roku.

Centralizovaná hygienická služba má mít také pravomoc omezit či zakázat cestování, omezit setkávání mezi lidmi, veřejnou dopravu, provozovny, obchody, obchodní centra, vybrané služby, jako jsou například kadeřnictví, manikúry, služby masérů, tetovací salóny, solária, sauny nebo koupaliště.

Návrh počítá také s tím, že by mohla zakázat veřejné či soukromé akce, kde se kumulují lidé, nebo stanovit podmínky pro jejich fungování včetně stanovení maximálního počtu účastníků. Zákaz by se nevztahoval na právo shromažďovací a schůze orgánů veřejné moci a soudy.

„Ministerstvo zdravotnictví není od jara schopno efektivně řídit hygienické stanice, a tak některé z nich nepoužívaly centrální systém na hlášení pozitivních záchytů. Ministr Blatný místo řešení připravil zákon, kterým se rozhodl centralizovat správu pod ředitelství hygienické služby a koncentrovat moc mimo jakoukoliv kontrolu,“ komentoval krok ministerstva zdravotnictví poslanec Pirátů Petr Třešňák.

Poskytovatelům zdravotních služeb bude moci přikázat vyčlenění lůžek, zakázat návštěvy nebo omezit provoz, podobně jako zařízením sociálních služeb. Státním institucím, obcím či krajům může nařídit vyčlenění objektů i izolaci nebo karanténě lidí. Může také nakázat používání dezinfekčních prostředků, podání léků nebo mimořádné očkování.

Návrh mění také zákon o elektronických komunikacích, který umožní Státní hygienické službě vyžádat si data o pohybu osoby prokazatelně nakažené infekční chorobou. Může jít o lokalizační data až tři týdny zpět, kde osoba pobývala alespoň 20 minut. Sám operátor bude mít také povinnost na mobil odeslat zprávu, že data o jeho pohybu hygienikům předal. Zákon také umožní některé činnosti související s epidemickým šetřením převést na externí subjekty, například nasmlouvaná call centra.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video