Stát přidal postiženým - maximálně 30 kč

  • 43
Dvaadvacetiletý Pavel Michalík z Prahy má Downův syndrom. Bere důchod a k tomu příspěvek na bezmocnost 928 korun. Stát mu teď přidal - 16 korun. Podobně jsou na tom i další. Ti, kteří jsou postiženi o něco méně dostali dokonce jen osm, zcela bezmocní pak 30 korun.

Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková uznává, že částky nejsou závratné.

"Zvýšení je však dané zákonem. Bezmocní lidé dostávají podíl z každoročního navýšení životního minima," vysvětluje mluvčí s tím, že příspěvek časem nahradí jiná dávka.

Předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása tvrdí, že celý systém péče o postižené se musí změnit. "Je složitý a špatný. Nutí rodiny, aby své blízké dávaly do ústavů. Náklady na domácí péči tvoří jen čtvrtinu nákladů na péči ústavní," říká Krása.

Změnit to podle něho může jedině nový zákon o sociálních službách, na který postižení čekají už léta. "Uděláme vše pro to, aby parlament projednal zákon ještě letos," slibuje Krása.

Stejně špatně a často ještě hůř než sami zdravotně postižení jsou na tom lidé, kteří o ně doma pečují.

Zdeňka Michalíková je přesvědčena, že stát se k ní i k dalším chová podle pravidla: Každý dobrý skutek si zaslouží být náležitě potrestán.

"Šetřím státu peníze za ústavní péči, ale sama na to doplácím. Dostávám almužnu a marně čekám, kdy se to změní," říká šedesátiletá matka pěti dětí, která obětovala svůj život nejmladšímu synovi.

Pracovala jen deset let, od narození Pavla je doma. Za to bere důchod pouze 2481 korunu. Stát jí k tomu připlácí přes tisíc korun za péči o syna, ale když zvýší důchod, o tutéž sumu sníží doplatek. Žena tak dostává stále jen 3700 korun. "Připadám si jako žebrák, uráží mě to. Mám se snad rozvést, abych dostávala za celoživotní starosti víc?" ptá se.

Krása odhaduje, že ve stejné situaci jsou dva až tři tisíce lidí. Poslanci přitom mohou jejich situaci brzy zlepšit. Když schválí, aby tito lidé dostávali až 5700 korun měsíčně.

"Poslanci budou v únoru už podruhé jednat o navýšení částky za péči o osobu blízkou. Bohužel ministerstvo financí chtělo, aby z návrhu vypadli ti, kteří se starají o dospělé postižené. Přidáno mají dostat jen lidé, kteří pečují o děti," říká Krása.

Národní rada zdravotně postižených s tím nesouhlasí. "Pokusíme se přes poslance opět prosadit návrh na zvýšení částky pro všechny," slibuje Krása.

Tělesně postižený, ilustrační foto.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video