Zástupkyně Veřejného ochránce práv Monika Šimůnková v diskusním pořadu Rozstřel...

Zástupkyně Veřejného ochránce práv Monika Šimůnková v diskusním pořadu Rozstřel (16. června 2020) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Křeček odvolal zástupkyni ze tří rad. Nemohla jsem mlčet, brání se Šimůnková

  • 155
Zástupkyně Veřejného ochránce práv Monika Šimůnková kritizovala připomínky ombudsmana Stanislava Křečka ke strategii romské integrace. Ten ji kvůli tomu odvolal ze tří rad. Byla jsem potrestána za vyjádření nesouhlasu s tím, k čemu jsem opravdu mlčet nemohla, řekla Šimůnková.

Šimůnková vyjádřila svůj nesouhlas s ombudsmanem Křečkem v interní mailové komunikaci. „Sdělila jsem, že s těmi připomínkami nesouhlasím a nemůžu je obhajovat. Nejsou to podle mě připomínky kanceláře veřejného ochránce práv, tak, jak se ta instituce během dvaceti let podílela na řešení romských věcí,“ řekla v rozhovoru pro ROMEA TV. Dodala, že nemůže mlčet ani vzhledem ke své profesní historii.

Veřejný ochránce práv byl prý připomínkami Šimůnkové překvapen. Kvůli rozdílnosti názorů s okamžitou platností zrušil její pověření zástupkyně Kanceláře veřejného ochránce práv jak na Radě vlády pro záležitosti romské menšiny, tak na na dvou dalších radách. „Těmi jsou je Rada vlády pro lidská práva a Rada vlády pro rovnost žen a mužů,“ dodala zástupkyně.

„Dá se říci, že jsem byla asi potrestána za to, že jsem si dovolila vyjádřit nesouhlas s tím, k čemu jsem skutečně mlčet nemohla jako člověk, který reprezentuje instituci veřejného ochránce práv,“ dodala v ROMEA TV.

S Křečkovým vyjádřením ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030 nesouhlasí také šest občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

V pondělí vydali stanovisko, podle kterého by se měl Křeček „zamyslet nad tím, jak kvalitně a efektivně vykonává svou práci, zvláště pokud cíleně podkopává důstojnost Romů v rozporu s výkonem jeho funkce, čímž zároveň snižuje důstojnost nejen své osoby, ale též úřadu, který zastupuje“. 

Křeček nezná své kompetence a podkopává důstojnost Romů, zazněla kritika

Podle nich se Křeček k ještě neschválenému dokumentu vyjadřuje „nestandardně, a též zcela nepravdivě.“ Prohlášení zveřejnil web Romea.cz.

Veřejný ochránce práv zveřejnil své připomínky ke strategii minulý týden. Považuje ji za nerealizovatelnou Pohybuje se podle něj ve starých mantinelech a nepočítá s tím, že by se Romové na procesu aktivně podíleli. 

„Už nám vyrostla dalších generace Romů, ale strategie stále hovoří v těch samých pojmech, aniž by sama dokázala otevřeně pojmenovat věci, jak jsou. Bez toho, že si budeme něco nalhávat, nikam se neposuneme,“ komentoval.

Strategie romské integrace na roky 2021–2030 navazuje na Strategii romské integrace do roku 2020, kterou schválila vláda 23. února 2015. Pracovali na ní ve spolupráci s kanceláří Rady vlády pro záležitosti romské menšiny neziskové organizace či zástupci jednotlivých ministerstev. Také nový dokument bude schvalovat vláda.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video