Někdejší šéf sociální demokracie a expremiér k aféře zatím mlčí.

Někdejší šéf sociální demokracie a expremiér k aféře zatím mlčí. | foto: Dan Materna

Standa musí celou věc vysvětlit, ozývá se z ČSSD

  • 1872
Sociální demokraté dávají ruce pryč od Stanislava Grosse, svého bývalého šéfa. Aféra s milionovým nákupem akcií je zaskočila. Tuší, že může výrazně znevěrohodnit stranu - a vlastně i celou politiku.

popisek ČTĚTE TAKÉ:
Gross investorem? Hasta la vista
Expremiér se téměř ze dne na den stal třicetiprocentním vlastníkem velké energetické firmy Moravia Energo. Tržní hodnota této firmy se odhaduje na miliardu korun, a na Grosse by tak připadal podíl 300 milionů. - více zde

"Jestli je to pravda, tak se Standa musel zbláznit," reagoval v neoficiálním rozhovoru jeden z lídrů ČSSD.

Oficiálně předáci Lidového domu komentují kauzu zdrženlivěji s nepříliš uspokojivou připomínkou, že Stanislav Gross je dnes už jen řadovým členem ČSSD.

"V každém případě vyzýváme Stanislava Grosse, aby celou tu věc vysvětlil. A to ve svém osobním zájmu i v zájmu celé politiky," prohlásil místopředseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

I on byl v roli ministra financí ve Špidlově vládě u toho, když v roce 2003 schvalovali dvoumiliardovou pomoc Třineckým železárnám. Těm, které si založily firmu Moravia Energo, v níž Gross získal podíl.

"Jestli je to pravda, tak mě to skutečně překvapuje," řekl stručně další místopředseda strany Milan Urban. Přitom zrovna on by moc překvapený být neměl - tehdy zastával ve zmíněné kauze klíčovou roli ministra průmyslu. A ve straně platil za Grossova spojence.

Tehdejší premiér Vladimír Špidla se v úterý k aféře nevyjádřil s vysvětlením, že jako eurokomisař v Bruselu o ní ještě neví podrobnosti. Jeho předchůdce Miloš Zeman, jehož vláda pomoc Třineckým železárnám na rozdíl od Špidlova kabinetu odmítla, se už nechce vyjadřovat "k věcem veřejným".

Za připomenutí určitě stojí jeho dva roky starý komentář, když vypukla jiná Grossova aféra - s nejasným původem peněz na pořízení bytu. "Já si myslím, že některé aféry jsou pouze vrcholy ledovce a že takzvaně investigativní novináři, kteří se zabývají miliony, se nedokážou zabývat miliardami," doporučoval tehdy Zeman.

Policie aktivitou nehýří
Zda se Stanislav Gross při pořízení akcií Moravia Energo dopusil nějakého trestného činu, není zřejmé. Doklady, které by mohly ukázat, že je vše v pořádku či naopak, odmítá Gross zveřejnit.

"Pokud budou mít nějaké otázky kompetentní úřady, tak dostanou veškerou dokumentaci," napsal Gross v SMS zprávě.

Kompetentním úřady by mohla být například policie, ta se však podle včerejšího vyjádření mluvčí Alena Vokráčkové k něčemu podobnému nechystá. "Nemám informace, že bychom se tím měli zabývat," řekla poněkud nesrozumitelně.

Jasno do případu nevnese ani Česká národní banka, pod níž jinak spadá dohled nad kapitálovým trhem. Důvodem je to, že společnost Moravia Energo není takzvaně veřejně obchodovatelná. "Pokud je to podezřelá transakce, tak tam musí přijít už jen podnět na policii," řekl mluvčí centrální banky Pavel Zubek.

Grossovy akcie

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video