Premiér Petr Nečas při debatě s ministrem dopravy Vítem Bártou. (15. prosince 2010)

Premiér Petr Nečas při debatě s ministrem dopravy Vítem Bártou. (15. prosince 2010) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Bárta se Nečasovi omluvil za to, že mu neřekl pravdu o šmírování ABL

  • 1480
Ministr dopravy a klíčový muž Věcí veřejných Vít Bárta se omluvil premiérovi Petru Nečasovi. Loni na podzim mu neříkal pravdu o činnosti bezpečnostní agentury ABL na Praze 11. Bárta tak reagoval na to, že ho k veřejné omluvě vyzval předseda vlády. Nečase znepokojuje také podezření, že k ABL mohly "utíkat" informace z policejních databází.

Nečas v úterý vpodvečer prolomil mlčení ke kauze kolem sledování politiků ODS na Praze 11 v roce 2007 bezpečnostní agenturou ABL. Do Bárty se silně opřel, ale z vlády ho vyhazovat nebude. "Dodržení slova považuji za elementární předpoklad vzájemné důvěry. Ministr dopravy Vít Bárta se svým slovem zaručil za něco, co se nyní ukázalo jako nepravdivé. Proto od něj očekávám veřejnou omluvu," uvedl Nečas.

"Ministr dopravy Vít Bárta mi dal slovo, že agentura ABL, kterou vlastnil, nefigurovala při sledování politiků na Praze 11. Nyní se ukazuje, že se na sledování podíleli přinejmenším subdodavatelé této firmy, což přiznal i samotný ministr. Nemohu přistoupit na vysvětlení, že něco jiného jsou aktivity ABL a něco jiného aktivity jejích subdodavatelů. Nevidím v tom žádný rozdíl," uvedl premiér ve svém prohlášení.

Omlouvám se, že jsem neřekl vše o práci ABL, napsal Nečasovi Bárta

A trvalo to jen pár desítek minut a Bártovy omluvy se předseda vlády dočkal. "V žádném případě jsem neměl úmysl Vám sdělit nepravdivé informace," odepsal předsedovi vlády ministr dopravy. Omluvil se mu za to, že mu loni na podzim neřekl o práci ABL všechno. Podcenil prý dopad celé kauzy.

Výslovně v prohlášení potvrdil, že ABL v době, kdy ji vlastnil, měla v hledáčku, bývalou starostku Prahy 11, dnes šéfku hlavní kanceláře ODS Martu Šorfovou, kterou jeho bezpečnostní agentura sledovala. Důkazy o tom zveřejnila MF DNES. "Věřte, že zásah do soukromí řady osob, včetně paní Marty Šorfové, považuji za nevhodný. Osobně je mi líto dopadů do soukromí všech zúčastněných," napsal Bárta předsedovi vlády.

Omluva Víta Bárty premiéru Nečasovi

Vážený pane předsedo,
omlouvám se za to, že jsem během našeho rozhovoru mezi čtyřma očima na přelomu září a října loňského roku neuvedl celý kontext tehdejších aktivit mé bývalé společnosti ABL. Je pravdou, že objektivní pohled na celou událost si lze vytvořit až při rekonstrukci celé kauzy, a tak jsem neúmyslně uvedl informace, které se ukázaly jako mylné.
V žádném případě jsem neměl úmysl Vám sdělit nepravdivé informace. V době našeho rozhovoru jsem byl konfrontován s dokumentem, který je prokazatelným falzem (byla zde zároveň spojitost s rokem 2006), a navíc byl zveřejněn v citlivé předvolební době krátce po sestavení vlády. Relevanci celé kauzy jsem podcenil a neprobral jsem s Vámi kontext antikorupčního programu, který má bývalá společnost v roce 2007 na Praze 11 prováděla a se kterým mohly být spojeny prověřovací aktivity ve vztahu k aktuálním korupčním podnětům a kauzám.
Svůj nesouhlas jsem vyjádřil již v sobotu na tiskové konferenci, stejně tak jako zásadní distanc k řadě konsekvencí zveřejněných Mladou frontou Dnes. Věřte, že zásah do soukromí řady osob, včetně paní Marty Šorfové, považuji za nevhodný. Osobně je mi líto dopadů do soukromí všech zúčastněných.

Už v sobotu ministr dopravy přiznal, že jeho agentura ABL si začátkem roku 2007 s jeho vědomím prověřovala Prahu 11, její tehdejší i minulé vedení, jako možného budoucího klienta. Pak pro radnici pracovala a dělala mimo jiné protikorupční testy integrity, tedy řízené provokace proti členům radnice, zda jsou odolní proti korupci.

Loni na podzim přitom Nečasovi řekl, že na žádném sledování politiků na Praze 11 se jeho agentura nepodílela. Dokumenty, které zveřejnila MF DNES dokonce zpočátku označoval za falza. Když letos v lednu deník zveřejnil další podrobnosti o tom, že sledování měl na starost detektiv Pavel Pertlíček, Bárta přestal mluvit o falzech a začal mluvit o silně manipulovaných dokumentech. Nyní fakticky přiznal, že nemluvil pravdu.

Premiéra znepokojuje, že ABL mohla mít informace z policejních databází

Nečas ve svém prohlášení poukázal i na to, že při činnosti ABL mohl být porušen zákon. "Nechci a nemohu hodnotit, které zveřejněné informace a dokumenty v této kauze jsou pravé, a které nikoli. Nejsem vyšetřovatel. Silně mne však znepokojuje podezření, že součástí sledování mohl být i únik z policejních databází. To je věc, která musí být co nejrychleji objasněna a také vyšetřena orgány činnými v trestním řízení. Nadto však považuji za nezbytné, aby byla kolem policejních databází postavena neprostupná hráz, která takovým únikům do budoucna zabrání," napsal Nečas v textu, který poslal do médií.

Možný únik informací z policejních databází už přitom podle informací iDNES.cz na popud ministra vnitra a předsedy Věcí veřejných Radka Johna prověřuje inspekce ministerstva vnitra.

Premiér považuje za klíč k dalšímu fungování vlády důvěru mezi politiky. "Vláda má před sebou závažné úkoly. Musí prosadit reformy, které jsou pro tuto zemi nesmírně důležité. To ovšem předpokládá obnovení vzájemné důvěry koaličních partnerů," zdůraznil Nečas. Jedině veřejnou omluvou může podle něj Bárta obnovit důvěru u premiéra.

Lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka označil Nečasovu výzvu Bártovi za nedostatečnou. "Nejen, že ministr Bárta lhal premiérovi přímo do očí, ale firma ABL pod jeho vedením za pochybných okolností sledovala politiky Nečasovy vlastní strany. Při této aktivitě navíc byla porušena celá řada zákonů a osobních práv, připomenout pak musím především nakupování informací z policejních databází, což lze považovat za významné bezpečnostní riziko," uvedl Sobotka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video