Rath trvá na advokátovi, který ho nechce hájit. Soud mu obhájce přidělí

  8:45aktualizováno  16:16
Soudní líčení ve věci obžalovaného exhejtmana Davida Ratha a jeho spoluobžalované Lucie Novanské je přerušeno do 2. června. O víkendu Rath totiž vypověděl smlouvu dosavadním obhájcům. Soudce Robert Pacovský mu dal v pondělí jeden den na to, aby si sehnal nového obhájce. David Rath ovšem dorazil v úterý ráno k soudu opět bez advokáta.

Žalobce Petr Jirát Rathovi navrhl trest ve výši alespoň devět let. Jeho dosavadní advokáti Adam Černý a Roman Jelínek měli se svými řečmi začít v pondělí. Místo toho jim ale Rath zrušil plnou moc a vybral si jiného advokáta. Nový obhájce Michal Pacovský, strýc soudce Roberta Pacovského, ale pro změnu zrušil plnou moc Rathovi. Pondělní hlavní líčení musel proto soudce odročit. 

Od soudce Pacovského dostal obžalovaný Rath do úterka úkol: najít si nového obhájce, který by ze zákona dostal lhůtu na prostudování spisu.

Někdejší politik ČSSD obžalovaný z masivní korupce při zadávání stavebních zakázek ve Středočeském kraji ale dorazil k soudu opět bez obhájce.

David Rath před jednáním Krajského soudu ukázal dopis, který poslal faxem...

David Rath před jednáním Krajského soudu ukázal dopis, který poslal faxem advokátu Michalu Pacovskému. (19. května 2015)

Upozornil, že bude trvat na tom, aby ho hájil advokát Michal Pacovský. Prý mu poslal fax a vyzval ho, aby přišel k úternímu jednání. „Žádnou výzvu jsem nedostal. Takovou povinnost mi může uložit jen soud a v některém případě advokátní komora,“ uvedl k Rathovu kroku Michal Pacovský v SMS zprávě, kterou poslal redakci iDNES.cz

Výpověď plné moci ze strany Michala Pacovského prý Rath písemně nedostal. Přišel mu sice email, který to konstatuje, a slyšel to též v soudní síni, přesto ale trvá na tom, aby ho Pacovský podle zákona o advokacii ještě 15 dnů zastupoval.

„V případě vaší neúčasti hrozí zmaření hlavního líčení, které by bylo bezpochyby na újmu mých práv,“ napsal Rath Pacovskému a zdůvodnil svůj postup §20 odst. 6 zákona o advokacii. 

Jenže právě toto ustanovení vysvětluje každý jinak. Podle Ratha se vztahuje na advokáta Pacovského, podle názoru soudce i žalobce na dosavadní advokáty Adama Černého a Romana Jelínka. 

Soudce Robert Pacovský v úterý po zhruba čtvrthodinovém jednání rozhodl, že soud Rathovi přidělí obhájce ex offo a přerušil líčení do 2. června. 

„Soudem přidělený obhájce by měl dostat již v úterý do datové schránky rozhodnutí, že má obhajovat doktora Ratha,“ objasnil běžnou praxi státní zástupce Jirát, který ještě na začátku května odhadoval, že rozsudek padne do konce června. Nyní o tom podle svých slov už přesvědčen není.  

Fotogalerie

„Než soud určí obhájce, má David Rath stále ještě možnost vybrat si advokáta sám. Obhájce na základě plné moci má v tom případě přednost,“ naznačil žalobce Jirát další možnosti k dalším obstrukcím ze strany Davida Ratha. Jiného advokáta si může Rath najít a sepsat s ním plnou moc i v době, kdy už ho bude hájit právní zástupce ustanovený ex offo. Změny advokátů se tak teoreticky mohou protahovat do nekonečna. 

V úterý odpoledne potvrdila redakci iDNES.cz mluvčí soudu Zuzana Steinerová, že obhájce pro Davida Ratha byl již vybrán. „Jeho jméno v tuto chvíli sdělit nemohu,“ dodala s tím, že nejprve se s rozhodnutím musí seznámit jak nový advokát, tak obžalovaný a státní zástupce. 

Nabízí se také otázka, jak došlo ke „komunikačnímu šumu“ kolem Rathovy obhajoby. Advokát Pacovský sepsal s Rathem plnou moc po schůzce s ním a jeho dosavadními obhájci. Až dodatečně zjistil, že se týká jiné trestní věci, než se domníval. „Pokud byl advokát Pacovský podveden, pak by to bylo na postih advokátní komorou pro advokáty, kteří se toho dopustili,“ domnívá se žalobce Jirát. 

O důvodech nejnovějších obstrukcí v Rathově kauze se dá zatím jen spekulovat. Jeden z hlavních důvodů, proč může chtít David Rath vynesení verdiktu co nejvíce oddalovat pojmenoval v pondělí žalobce Petr Jirát. „Je evidentní, že se doktor Rath snaží získat čas. Můžeme se jen domnívat, na co,“ naznačil Jirát a poukázal na to, že ve své závěrečné řeči navrhl pro obžalovaného propadnutí veškerého majetku.

Advokát Pacovský se Rathovy obhajoby ujal minulý týden v pátek, druhý den ale změnil názor a v pondělí k soudu nepřišel. Soudu napsal, že na případu nepracuje. Rath bude od advokáta Pacovského požadovat vysvětlení. Advokát je mimo republiku, odletěl v pondělí na tři dny pracovně do Izraele.

Bývalý hejtman Středočeského kraje Rath je obžalovaný z ovlivňování veřejných zakázek financovaných z Evropské unie. Týkaly se prý stavebních a zdravotnických tendrů. Soud již dřív kvůli průtahům rozdělil případ týkající se celkem 11 obžalovaných do dvou částí. Zbylých devět lidí dostalo v dubnu nepravomocně tresty od pěti do 7,5 roku a tři podmínky. Pro Ratha žádá žalobce nejméně devět let vězení a propadnutí majetku.

Exhejtman spoluvlastní několik nemovitostí, ovšem jen tři z nich již soud zajistil. Se zbylými může volně nakládat a převádět je na jiné osoby. Tak to před třemi měsíci udělal s bytem v ulici B. Němcové v Hostivici, který převedl na svou partnerku Renatu Horkou, respektive na její firmu Citadela.

Majetek Davida Ratha. O tohle všechno může přijít:

Autoři: ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Babiš chválil Václava Havla za odvahu. Není pyšný na to, že byl v KSČ

Všem, kteří měli 17. listopadu 1989 odvahu vyjít do ulic a podílet se na událostech, které vedly k pádu komunistického...

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Tři velké protesty na Letenské pláni. Porovnejte snímky z demonstrací

Pražská Letenská pláň patří mezi místa, která jsou spojená s velkými demonstracemi. Vůbec nejvíce lidí se zde sešlo v...

DOKUMENT: Projev premiéra Babiše k výročí 17. listopadu

V rámci slavnostního programu ke 30. výročí sametové revoluce poděkoval premiér Andrej Babiš všem, kteří chodí volit a...

Najdete na iDNES.cz