Stát mi po propuštění nepomohl, řekl u soudu Tempel. Žádá 86milionové odškodnění

  • 76
Robert Tempel, odsouzený na doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku v roce 2001, strávil ve vězení 20 let. V roce 2021 byl ale pro nedostatek důkazů zproštěn obžaloby. Nyní po státu vymáhá odškodnění, požaduje kolem 86 milionů. Ve čtvrtek u Obvodního soudu pro Prahu 2 popsal, jaké dopady na něj nezákonné věznění mělo. Projednávání bude pokračovat 27. února.

Tempel na jednání přišel se svým obhájcem. Působil nervózně. „Žádné peníze mi nenahradí to, co mi udělali. Mám teď nejradši samotu, straním se lidí a špatně spím, protože se bojím, že si pro mě zase nezákonně přijdou. Není to lehké,“ odpověděl redaktorovi iDNES.cz na otázku, jaké dopady na něj věznění mělo a ukázal velký pytel s léky, které nyní musí užívat.

Soudkyně Klára Babičková na začátku jednání oznámila, že rozsudek při čtvrtečním jednání nepadne. Vyhlásila další termíny v únoru a březnu.

„Fyzicky se cítím dobře, psychicky už to nebude dobré nikdy. Nevyspím se, budu to mít vždy v hlavě, nejde to vymazat. Musím užívat léky, abych mohl vykonávat práci, kterou jsem si zvolil, stát mi žádnou nedal. Za prací utíkám, abych se z toho nezbláznil,“ uvedl Tempel před soudem.

Dodal, že po věznění má posttraumatický stresový syndrom. „Je mi špatně, když jsem mezi spoustou lidí, vyhledávám samotu. Vězni se izolují za trest, aby trpěli, a já to mám nyní za odměnu, to je trochu směšné. Nemohl jsem si říct, že mě někdy pustí, já byl odsouzen na doživotí. Usínal jsem s pocitem, že ve vězení chcípnu,“ poznamenal Tempel.

Před odsouzením za vraždy byl Tempel ještě trestán za loupežné přepadení, kvůli které byl ve vězení do srpna 2016. Odškodnění chce Tempel nejen za neúměrnou délku trestního stíhání a čas, který za mřížemi trávit neměl, ale také za to, že k němu při výkonu trestu za loupeže bylo přistupováno jako k doživotně odsouzenému vězni.

Tempel byl například podle právníků držen v kleci uvnitř cely, neměl přístup k osobním věcem, při cestě z cely byl veden se spoutanýma rukama i nohama a podobně. Podle svých slov nechce mediální zájem, který mu prý ještě přitížil.

Z doživotí propuštěný Tempel žaluje stát o 97 milionů korun za stíhání i vězení

„Nemám problém s technologiemi, mám bankovnictví, daně platím. Dělají mi problém silnice. Pomohli mi přátelé a rodina, stát vůbec. Kdybych byl odkázán na něj, tak jsem zpátky ve vězení,“ podotkl Tempel.

Zmínil například, že ve vězení se zvýšenou ostrahou byl zamčený 23 hodin denně, zatímco jiní vězni mohli volně chodit například do kantýny. Odmítnutá mu byla prý i možnost pracovního zařazení. Do vězení se za ním chodila pouze rodina.

Při výslechu poznamenal, že ztratil čas s rodinou. Když byl odsouzen na doživotí jeho synovi byly čtyři roky. „Chtěl jsem syna něco naučit, je pak těžké to dohnat, když jste propuštěný a jemu je už 24,“ poznamenal Tempel.

Obhájce požádal o vyloučení veřejnosti při části výslechu Tempela, která se bude týkat zdraví a psychických problémů. Tomu soudkyně vyhověla a veřejnost byla vyloučena zhruba na dvacet minut. Poté soudkyně jednání odročila na konec února, kdy by měla vyslechnout členy Tempelovy rodiny.

Zastal se ho Evropský soud pro lidská práva

Stát již Tempelovi přiznal 3,6 milionu korun. Další odškodnění muži ve výši 12 500 eur (cca 300 tisíc korun) mu přiřkl Evropský soud pro lidská práva. Prosincového jednání se Tempel nezúčastnil.

Od vražd uplynulo více než dvacet let. Podle obžaloby se staly na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku, kde Tempel předal své oběti 400 tisíc korun za auto, které si údajně chtěl koupit.

Následně prý muže zastřelil. Zasáhl údajně i druhého muže a poté jej bil do hlavy železnou tyčí s kusem betonu a montážním klíčem. Obě těla podle názoru obžaloby následující den zakopal na Chebsku.

Tempel se hájil tím, že vraždy nespáchal on, ale člověk přezdívaný Biftek, který byl také na místě činu a jenž později v kauze vystupoval jako klíčový svědek. Podle Tempela šlo v kauze o drogy a splacení dluhu. Byl to právě klíčový svědek, kdo dovedl policii na místo, kde byli zakopáni mrtví mladíci. Doživotí dostal Tempel jako souhrnný trest za vraždy a za dvě předchozí loupeže.

Zeman novým soudcům vmetl kauzu Tempela. Ten za vraždy pykal 20 let neprávem

Jenže pro justici byl případ oříšek. Krajský soud v Plzni čtyřikrát Tempela osvobodil, Vrchní soud v Praze rozsudky vždy zrušil a požadoval další důkazy. Nakonec ho k doživotí v roce 2008 odsoudil Krajský soud v Praze, kam proces Vrchní soud přeložil.

Ústavní soud rozsudek zrušil v roce 2021 poté, co se muže zastal Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Českou republiku zkritizoval za „významné selhání justice“ při projednávání případu. Pochybení spočívalo v délce řízení, ale také v tlaku odvolacího vrchního soudu na prvostupňový senát.

Tempel je třetí doživotně odsouzený, co vyšel z vězení. Prvním byl Jiří Kajínek, který si odpykával doživotí za dvojnásobnou vraždu a jemuž v květnu 2017 udělil milost prezident Miloš Zeman. Kajínek byl propuštěn po 23 letech strávených ve vězení. Druhým byl František Müller, kterého k doživotí odsoudila německá justice za účast na pokusu o loupežnou vraždu klenotníka v Německu v roce 1995. V srpnu 2018 byl Müller podmínečně propuštěn po odpykání 20 let.

26. listopadu 2008


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video