Každá strana preferuje jiný druh alkoholu - občanští demokraté chodí na whisky a koňak, komunisté nedají dopustit na třešňovici a poslanci ČSSD si prý oblíbili slivovici a becherovku. Ilustrační foto.

Každá strana preferuje jiný druh alkoholu - občanští demokraté chodí na whisky a koňak, komunisté nedají dopustit na třešňovici a poslanci ČSSD si prý oblíbili slivovici a becherovku. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Sněmovnou ročně proteče alkohol za tři miliony korun

  • 70
Kdyby se tři miliony korun, které se každý rok propijí v Poslanecké sněmovně, přepočítaly na lahve vína za 70 korun, vyšlo by to na více než 42 tisíc lahví. "Objem vypitého alkoholu je každý rok stejný," říká mluvčí Sněmovny Roman Žamboch.

Jak naši poslanci pijí tři a půl roku po opileckých skandálech Petra Kotta, který kvůli alkoholu zmeškal důležitá hlasování?

"Je mezi námi stejné procento pijanů jako v celé populaci. Jsme pouhý vzorek společnosti," říká Jan Vidím z ODS, který v poslanecké lavici sedí už patnáctým rokem. Přesto se prý od dob, kdy poslanci, jako například Radim Turek, chodili po Sněmovně opilí, mnohé změnilo.

Politici se shodují, že "velmi taktickým tahem" byl zákaz prodeje alkoholu přímo v kuloárech, který přišel po Kottově aféře.

"Nejbližší místo, kde teď koupíte alkohol, je v restauraci vzdálené čtyři až pět minut chůze od hlavního sálu. Nikdo si neriskne jít na panáka a promeškat hlasování," tvrdí Vidím.

"Na opíjení je tu moc fofr"
Poslanci popírají, že by se ve Sněmovně přes den holdovalo alkoholu. "Sněmovnu jsem dřív kvůli médiím považoval za jednu velkou hospodu. Ale pravda je opačná. Za ten rok, co tu pracuju, jsem neviděl nikoho, kdo by se opíjel. Je tu takovej fofr, že na to nejsou myšlenky," říká jeden z nových poslanců ČSSD Vítězslav Jandák.

"Kott byl odstrašující případ. Od té doby si každý dává velký pozor, aby ho novináři nepotkali podroušeného," říká Vidím.

Ale co večer? "To se pak mimopražští poslanci často scházejí ve sněmovních restauracích. Co ideje rozdělují, to dokáže pohárek spojit," usmívá se Jiří Dolejš z KSČM. Podle mluvčího Žambocha by bylo nefér rozpočítávat roční třímilionový účet za alkohol pouze mezi dvě stovky poslanců.

"Do sedmi parlamentních restaurací a kantýn denně přijde asi 800 lidí. Mnoho alkoholu se také spotřebuje na formálních přípitcích," upozorňuje. Výhodou poslanců je, že se na ně nevztahuje zákoník práce, takže jim pití nikdo nemůže zakázat.

Neměl by se proto prodej alkoholu v budově zastavit úplně, aby nerozptyloval méně disciplinované poslance? "Nikoli," říká jeden z navrhovatelů protikuřáckého zákona, poslanec ODS Boris Šťastný.

Jaký je rozdíl mezi škodlivostí kouření a alkoholu? "Alkohol v malém množství neškodí, právě naopak. Nevidím problém v tom, když si dáte k obědu malé pivo," říká Šťastný.

Příslušnost k partaji se přitom v parlamentu neprojevuje jenom hlasováním, ale i tím, jaký alkohol pijete. Zatímco občanští demokraté chodí na whisky a koňak, komunisté podle Dolejše nedají dopustit na třešňovici. Poslanci ČSSD si prý oblíbili slivovici a pořád ještě rádi zajdou na kdysi oblíbené pití Miloše Zemana, karlovarskou becherovku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video