Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 23. února 2020 Svatopluk

Online reportáž

20:52
Vážení čtenáři, on-line reportáž z prvního dne státního smutku končí. Dalším událostem se budeme věnovat ve standardním zpravodajství. Děkujeme vám za pozornost.
20:45
Dnešnímu průvodu se věnovala celá řada zahraničních médií. Tiskové agentury zaznamenaly pochmurnou atmosféru Prahy a jejích dlážděných ulic zkrápěných deštěm. "Tisíce lidí kráčely po pražské dlažbě, aby doprovodily prezidenta na jeho poslední cestě na Pražský hrad," napsala například agentura Reuters.
20:39
 • Pieta v Plzni. I ve středu večer zapalovali lidé svíčky za Václava Havla. (21.

  Pieta v Plzni. I ve středu večer zapalovali lidé svíčky za Václava Havla. (21. prosince 2011) / Autor: ČTK

20:28
Jméno zemřelého bývalého prezidenta ponese nově poděbradská Základní škola Na Valech. "Jedenáctiletý Václav Havel nastoupil v roce 1947 na výběrovou internátní školu krále Jiřího v Poděbradech, odkud byl v roce 1950 z politických důvodů vyloučen. K letům stráveným v Poděbradech se vždy hlásil," řekl starosta Ladislav Langer.
20:24
V pražské galerii DOX uctili nedávno zemřelého básníka Ivana Martina Jirouse, řečeného Magor, ale také Václava Havla. Křest sborníku Aby radost nezmizela proběhl jako zahradní slavnost s účastí více než stovky hostů.
20:11
Ve 20 hodin měl být sál s rakví Václava Havla na Pražském hradě uzavřen, lidé však stále ještě přicházejí. Ve frontě čeká nejméně sto lidí.
19:44
Na Václava Havla se vzpomínalo i v Liberci. Prostranství před schody tamní radnice zaplnily stovky lidí. Z reproduktorů zapěla zpěvačka a Havlova přítelkyně Joan Baezová píseň We shall overcome. Stejnou skladbu pak zazpíval i sbor Ještěd. O pietním shromáždění čtěte zde.
19:29
Do Prahy má na páteční pohřeb přijet asi padesátka zahraničních delegací, informuje ministerstvo zahraničí. Pozvánky rozeslal Hrad. Naopak kancelář bývalého prezidenta zvala Havlovy přátele, odešlo 316 pozvánek, každá pro dvě osoby.
19:19
"Havel byl velice renesanční člověk, který se chtěl duševně obohacovat a který netrval na zúženém vidění světa. To je možná věc, kterou jsem se od něj naučil," zavzpomínal na rádiu Impuls na exprezidenta jeho někdejší ekonomický poradce Tomáš Sedláček.
19:03
 • V plzeňské katedrále sv. Bartoloměje se konala zádušní mše za bývalého

  V plzeňské katedrále sv. Bartoloměje se konala zádušní mše za bývalého prezidenta Václava Havla. / Autor: ČTK

19:03
Zádušní mše proběhla i v Plzni v katedrále svatého Bartoloměje. I zde se zúčastnily stovky lidí. "Říkává se, že velikost stromu se pozná, až když se porazí. Položen na zem, překvapí svojí velikostí. Podobně je tomu i s lidmi, kdy často až po jejich smrti je veřejnost schopna vnímat jejich velikost. Platí to i o Václavu Havlovi," řekl plzeňský biskup. Více zde.
18:47
Na brněnském Petrově přišlo na zádušní mši do chrámu svatého Petra a Pavla několik set lidí. Byla to vůbec první bohoslužba za Václava Havla na Moravě. Velký zájem vzbudila i dvě mimořádná přestavení Havlovy hry Prase, kterou uvedlo Divadlo Husa na provázku. Bylo zcela vyprodáno.
18:31
I v podvečer přicházeli, byť už v menším počtu, lidé na Pražský hrad do sálu s rakví Václava Havla i do Rothmayerova sálu, kde jsou kondolenční knihy.
18:20
V Plzni by se zase mohlo Havlovým jménem honosit nové divadlo, pokud zde vyroste. Skromnější varianta, o které tamní politici uvažují, je vznik nového parku v centru města, kde by vyrostl pomník bývalého prezidenta. O plánech plzeňských radních čtěte zde.
18:13
Vraťme se zpět do Prahy. Pod návrh režiséra Fera Feniče na přejmenování ruzyňského letiště na Letiště Václava Havla se na internetu podepsalo už 12 tisíc lidí. Kromě některých umělců se nápad zalíbil i pražským radním. Více čtěte zde.
18:04
Na Havlův páteční pohřeb dorazí také britský premiér David Cameron. iDNES.cz to potvrdil český velvyslanec v Londýně Michael Žantovský. Členové královské rodiny se na pohřeb nechystají.
17:56
Václavu Havlovi byla sejmuta posmrtná maska. Sádrový nebo voskový odlitek může v budoucnu sloužit umělcům jako vzor pro portréty či sochy.
17:47
 • Před českobudějovickou radnicí vytvořili lidé ze svíček pro Václava Havla

  Před českobudějovickou radnicí vytvořili lidé ze svíček pro Václava Havla typické srdce. / Autor: Ladislav Němec, MAFRA

17:36
Naopak polský prezident Bronislaw Komorowski v pátek nepřijede. Požádal proto prvního nekomunistického prezidenta Lecha Walesu, aby jej na obřadu reprezentoval. Komorowski se domnívá, že nikdo nebude Polsko na pohřbu zastupovat tak dobře jako Walesa.
17:25
A nyní zase na skok do světa. Potvrzená se zdá být účast manželů Billa a Hillary Clintonových na Havlově pohřbu. Ze Spojených států má dorazit rovněž předchůdkyně Clintonové Madeleine Albrightová. Delegaci má doplnit americký velvyslanec Norman Eisen.
zpravodaj Zprávy zpravy.idnes.cz domaci Domácí SPECIÁL: Úmrtí prezidenta Václava Havla http://zpravy.idnes.cz/zemrel-vaclav-havel-04e-/domaci.aspx?o=0&klic=64162 2011-12-18T15:23:00 Ve věku 75 let zemřel ve své chalupě na Hrádečku první polistopadový prezident Václav Havel. Měl dlouhodobé potíže s dýchacími cestami. Do Česka míří kondolence z celého světa. Čtěte speciální přílohu iDNES.cz. http://i.idnes.cz/11/072/superfototyp/JB3c697a_nef02.jpg V roce 2001 oslavil Václav Havel pětašedesáté narozeniny, tou dobou stál v čele... A111218_152643_domaci_kot zpravodaj Zprávy zpravy.idnes.cz domaci Domácí OBRAZEM: Život prezidenta Václava Havla http://zpravy.idnes.cz/obrazem-zivot-pana-prezidenta-vaclava-havla-fzb-/domaci.aspx?c=A111218_135454_domaci_hro 2011-12-18T16:46:00 První porevoluční prezident Václav Havel svůj život zasvětil především boji proti komunistické nadvládě, kvůli níž často končil za mřížemi jako politický vězeň. Bez povšimnutí nemůže zůstat ani jeho dramatická tvorba. Havel skonal po dlouhých a těžkých zdravotních potížích poslední adventní neděli. http://i.idnes.cz/11/072/superfototyp/JB3c6a31_hav.jpg Václav Havel se narodil 5.října 1936 v Praze, jeho otec byl stavitel Václav M.... A111218_135454_domaci_hro