Aleš Hušák

Aleš Hušák | foto: Michal Sváček, MAFRA

Sledování Sazky nezadala bezpečnostní službě vláda, zjistili poslanci

  • 64
Poslanecká komise se zabývala sledováním Sazky Bezpečnostní informační službou. Vyslechla šéfa loterijní firmy Aleše Hušáka a ředitele služby Jiřího Langa. Výsledkem je zjištění, že BIS neměla úkol zadaný vládou. Vedení Sazky se ohradilo s tím, že služba neměla k sledování důvod.

Poslanci chtějí po dnešním setkání ještě vysvětlení od expremiéra Mirka Topolánka a bývalého šéfa školství Ondřeje Lišky. Za dva týdny se komise sejde znovu a sepíše další otázky pro Bezpečnostní informační službu (BIS).

Parlamentní komise vyslechla šéfa Sazky Aleše Hušáka a místopředsedu představenstva společnosti Romana Ječmínka, který pak hovořil s novináři. Podle něj jsou akcionáři Sazky šokovaní, že by se o ně měla BIS zajímat, protože společnost nedělá nic špatného.

"Abychom se dozvěděli, že Sazku sleduje BIS, je pro nás nepříjemná záležitost. Nemíníme to jen tak nechat," řekl médiím.

Podle Ječmínka je Sazka soukromá společnost, která nepředstavuje žádné bezpečnostní riziko. "Nedovedu si představit, že někdo, kdo hraje Šťastných 10, ohrožuje bezpečnost ČR," řekl. BIS podle něj nemá důvod zkoumat ani finance Sazky.

Kudy unikly tajné informace

"V jaké jsme finanční situaci, je soukromá záležitost soukromé firmy," prohlásil. Na dotaz, jestli by kontrola nerozptýlila různé spekulace kolem Sazky, Ječmínek odpověděl: "Finanční audit je blábol. (...) V ČR je 381 loterijních společností, Sazka je rozhodně ta nejčistší."

Předseda kontrolního výboru Sněmovny Jeroným Tejc sdělil, že poslanci berou argumenty Sazky velmi vážně. Budou je zajímat její motivy a to, jestli postupovala podle zákona.

Chtějí také vyjasnit to, jak se citace ze zprávy BIS, která má být tajná, dostaly do médií. "Pokud šlo o únik, tak by následovalo vyšetřování a případně podání trestního oznámení," upřesnil Tejc.

Po setkání ve Sněmovně členové komise odjeli do centrály BIS, kde čekal na poslance šéf služby Jiří Lang. Následovalo rozhodnutí, že komise pozve některé členy bývalé vlády.

Vlastní iniciativa BIS

Aféra Sazka vypukla minulý měsíc, kdy se v tisku objevily informace, že Mirek Topolánek ještě ve funkci premiéra zadal civilní kontrarozvědce úkol aktivity firmy sledovat.

Topolánek s tehdejším ministrem školství Ondřejem Liškou se prý snažili zjistit, proč chybí peníze v českém sportu a nakolik za to může management Sazky. Liška dokonce prohlásil, že právě situace kolem loterijních a sázkových kanceláří mohly stát za pádem Topolánkovy vlády.

Podle informací iDNES.cz se ale BIS zřejmě o Sazku zajímala z vlastní iniciativy. Právě rozpor v těchto informacích asi poslance zajímá nejvíce. Tajnou službu totiž může úkolovat pouze vláda jako celek nebo prezident.

Jaká je situace v Sazce?

Pokud by tedy BIS jednala jen na základě Topolánkovy žádosti, porušila by zákon. Tejc už dříve uvedl, že by neviděl nic špatného ani na variantě, že BIS jednala sama z vlastní iniciativy. V tom případě je prý ale velmi zvědav na tak závažné důvody, které k tomu tajnou službu přiměly.

"To by ale muselo být tak závažné, že BIS následně vypracovala zprávu, a tak je nutné se ptát, jak s tou zprávou bylo naloženo," dodal. Otázka, kde taková zpráva skončila, ale patří k těm, které poslancům nepřísluší zkoumat.

Tou druhou je samotná situace v Sazce. Výbor totiž může pouze kontrolovat, zda tajná služba a její lidé neporušují zákon.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video